התקשרו כבר עכשיו ותוך זמן קצר תחושו בהבדל!

התקשרו כבר עכשיו ותוך זמן קצר תחושו בהבדל!

איך אבטלה משפיעה על תפקודם המיני של גברים?

צוות המומחים המקצועי שלנו יכול לעזור לכם! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

תוכן עניינים

מאז פרצה הקורונה, עברה שגרת החיים של כולנו טלטלה משמעותית. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מאות אלפיכיצד אבטלה משפיעה על התפקוד המיני של הגבר? ישראלים נפלטו אל מחוץ למעגל העובדים, כמחצית מהם מובטלים ממש והחצי האחר מוגדר בחופשה ללא תשלום (חל"ת). מעבר להשפעה הברורה על הכיס, על הכלכלה ועל תחושת הביטחון הפיננסי, עשויה האבטלה להשפיע גם על התפקוד המיני, במיוחד בקרב גברים.

ההשפעה על התפקוד המיני של גברים גדלה ככל שהאבטלה מתמשכת

העבודה, היכולת להתפרנס ולהרגיש אזרחים מועילים ובעלי ערך, משפיעים על היבטים רגשיים רבים. פסיכולוגים מסבירים כי ההשפעה של שינוי מצב תעסוקתי מ"עובד" ל"מובטל" איננה מתרחשת בין לילה. כלומר, אין הרבה משמעות לבדוק את ההשפעה על התפקוד המיני מיד ברגע שבו קיבל פלוני או אלמוני הודעת פיטורין. מה שכן מתבקש זה לבדוק איך הדברים משפיעים בחלוף הזמן.

כאשר גבר מאבד את מקום עבודתו, הדבר תחילה איננו משפיע באופן מיוחד. לרוב, קיימת אופטימיות לגבי היכולת לשוב למעגל העבודה. גם ההשפעה על התפקוד המיני הינה מינורית. אולם, במידה ותקופת האבטלה הולכת ומתארכת, מגיעה תגובה של תסכול. אפילו אם התסכול נובע בעיקר מסיבות חיצוניות, כדוגמת משבר הקורונה, הרי שעם הזמן מגיעות גם ספיקות ואכזבה שמחלחלים פנימה. המשמעות היא שתדירות יחסי המין יורדת, החשק המיני יורד וההשפעה ניכרת היטב גם על היחסים הרומנטיים בכלל.

אבטלה משפיעה לא רק על התפקוד המיני כי אם גם על התפקוד הפיזי

תקופת אבטלה מתמשכת איננה אך ורק בעלת היבט פסיכולוגי רגשי. הקשיים הרגשיים, המתח, החרדה, הספקות והמועקה בהחלט מורידים את החשק המיני, גם בקרב גברים שבדרך כלל נחשבים למאוד פעילים מינית. אבל מעבר לקושי הנובע מהצד הנפשי, מתווספת ההשפעה הפיזיולוגית הברורה. מחקרים שונים שנעשו בקרב גברים מובטלים העלו שתקופה ממושכת של אבטלה נותנת את אותותיה בסימנים ברורים של מחלה והידרדרות גופנית. זה אמנם לא קורה בין לילה, זה לא זהה בקרב כל המובטלים, אך הסטטיסטיקה מצביעה על מובהקות. בנטרול משתנים אחרים כגון גיל, משקל, תזונה, גורמים מעוררי מועקה כגון אבטלה (שלא מבחירה) גורמים לשינויים בלחץ הדם, כיב כיבה, היחלשות של מערכת החיסון וכו'. גברים רבים מדווחים על תקופות של חוסר תיאבון וירידה במשקל כמו גם קושי להגיע לזקפה. כלומר, התפקוד המיני מושפע כחלק מהירידה הכללית במצב הגופני.

מובטלים מרגישים פחות "שווים"

למרות כל השינויים בתחום המגדר והשוויון בין המינים, עדיין קיימת תפיסה מעניינת. מבחינה חברתית וגם מבחינה פסיכולוגית, אנשים רבים עדיין רואים בגבר כמי שתפקידו לפרנס. אמנם אין זה נדיר כבעבר לראות גברים המגדירים עצמם כ"עקרי בית" כאשר בת הזוג היא המפרנסת, אולם תפיסות מיושנות קשה לעקור מן השורש.

שאלונים רבים גילו כי גברים מובטלים מרגישים, הרבה יותר מנשים מובטלות, שהם פחות שווים. מרכיב העבודה נחשב עבורם כחלק מרכזי מהבסיס לביטחון העצמי. זו, אגב, גם הסיבה לכך שלא מעט גברים סובלים מדיכאון בשל פרישה מוקדמת מעבודה או אפילו בשל הגעה לגיל הפרישה. על רקע כל זאת, לא קשה להבין כי ההשפעה על התפקוד המיני משמעותית. כאשר גברים מרגישים כי הם פחות מוערכים וכאשר הם סבורים כי בת הזוג (או בת הזוג הפוטנציאלית) מעריכה אותם פחות, הביצועים במיטה מושפעים מכך. הדבר, אגב, מתרחש הן בקרב גברים שהם בעלי משפחות, הן בקרב גברים צעירים שמנהלים זוגיות והן בקרב גברים רווקים שמגדירים עצמם "פנויים".

אם כן, אבטלה משפיעה על היבטים פסיכולוגיים, רגשיים ופיזיולוגיים. אבטלה ממושכת משפיה על החשק המיני, על התפקוד במיטה ואפילו על היכולת להגיע לזקפה.

מקורות:
https://ajph.aphapublications.org/doi/abs/10.2105/AJPH.75.5.502
https://www.journals.uchicago.edu/doi/abs/10.1086/26114

Picture of גברא פתרון טבעי לאין אונות
גברא פתרון טבעי לאין אונות

גברא כבר 26 שנה עוזרת לגברים הסובלים מאין אונות ומייסדת הפורטל לאין אונות בישראל, המקום עם המידע המקיף ביותר על כל הסיבות והגורמים לאין אונות, על דרכי ההתמודדות והטיפול ומייעצים בנושא!

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!