התקשרו כבר עכשיו ותוך זמן קצר תחושו בהבדל!

התקשרו כבר עכשיו ותוך זמן קצר תחושו בהבדל!

אתגר החינוך המיני לבני נוער

צוות המומחים המקצועי שלנו יכול לעזור לכם! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

תוכן עניינים


גיל ההתבגרות הינו גיל מורכב ומאתגר גם לבני הנוער וגם להורים ואין ספק שקיים שוני, לפחות בחלק מהדברים בין המתבגרים שלאתגר החינוך המיני לבני נוער היום למתבגרים של פעם.
חינוך בני נוער באופן כללי, הפך בשנים האחרונות למאתגר יותר ודורש מאיתנו המבוגרים יצירתיות, הסתכלות אחרת על המציאות וכמובן גישה שונה שכן האתגרים והתמודדויות של בני הנוער של היום שונים ממה שאנו עברנו בצעירותנו. תפקיד ההורים הינו רחב וכולל התייחסות ונגיעות להמון תחומים כולל בנושא החינוך הכללי, לימודי ולא פחות חשוב בחינוך המיני של הילדים, ואסור להורים להסתמך על בית הספר או על סרטי הפורנו כגורם העיקרי של החינוך המיני של ילדיהם.

מהו חינוך מיני? ומה תכליתו?

חינוך מיני הוא נושא בו מלמדים ומעבירים מידע בהקשר של מיניות, קיום יחסי מין, זהות מינית, התנהגות מינית ועוד. לרוב כאשר אנחנו מתייחסים לחינוך מיני הכוונה היא בהקשר של ילדים ובעיקר סביב גיל ההתבגרות.

מרבית אנשי המקצוע ממליצים להתחיל חינוך מיני בגילאים צעירים ולא רק בגיל ההתבגרות, כמובן שהנושאים והדרך של החינוך תלויים בגיל ובמצב הרגשי של כל ילד, שכן חינוך מיני נכון מדבר על הסברה ומניעה של התנהגות מינית לא נכונה ולא בריאה.
חינוך מיני מתייחס למספר תחומים בן היתר אלימות מינית ומניעתה, מהי מיניות בריאה, עולם התוכן המיני ופורנוגרפיה וכמובן מגדר – בנים, בנות, ההבדלים ביניהם ועוד.

מול אילו אתגרים ניצבים כיום ההורים בחינוך המיני של ילדיהם?

אין ספק שאחד מהאתגרים הגדולים הוא נושא הפורנוגרפיה, משום שהדרך להשגת חומרים פורנוגרפיים קלה ופשוטה יותר מאשר בעבר וגם התכנים עצמם לעיתים יכולים להוות בעיה. אתגר נוסף שקיים היום זה שפעמים רבות הורים פשוט פחות נוכחים בבית, בעיקר בשל שעות עבודה רבות וארוכות מה שמצמצם את האינטראקציה עם הילדים ויכול לפגוע בתקשורת ובשיח וליצור ריחוק.
יש הורים אשר חווים בושה ומתקשים לשוחח בפתיחות עם הילדים על נושא של מין, מיניות, יחסי מין, זה יכול להביא להימנעות מלאה משיח על הנושא או שיח מאוד מצומצם הגורם להורה ולילד לנוע בכיסא בחוסר נוחות ולספוג מסר תת הכרתי שיחסי מין זה טאבו, זה תחום בעייתי, זה משהו לא טבעי ואף בעייתי.

למה חשוב לשים לב כאשר מלמדים בני נוער על מיניות?

הדבר הראשון זה לא להתבייש, חשוב להבין שיחסי מין, מיניות ואפילו אוננות זה משהו טבעי, וכן, גם המתבגרים שלכם בסופו של דבר יקיימו יחסי מין וחשוב לכם שהם יעשו את זה בצורה נכונה, ממקום מעצים ושלם ובטוח. הדבר השני שמאוד חשוב זה שיח פתוח, תקשורת טובה, בלי שיפוטיות או ביקורת, בלי הפחדה וכמובן מותאמת גיל ויכולת הכלה רגשית ונפשית.  לתת מקום ויחס גם לשינוים הפיסיולוגים שעוברים המתבגרים וגם לשינויים הרגשיים, הנפשיים והמנטליים – לגרום להם להבין שזה טבעי ונורמלי, הם לא משוגעים.
הכי חשוב זה להיות אוזן קשבת ותומכת ולשדר להם שלא משנה מה יקרה אתם פה בשבילם.

לאילו נושאים חשוב להתייחס בחינוך מיני לבני נוער?

נושא של חינוך מיני הוא נרחב ומורכב מהרבה תתי תחומים ונושאים וחשוב לתת התייחסות לכולם. חינוך מיני זה לא שיחה של פעם אחת וגמרנו אלא תהליך למידה שמתחיל בילדות שהופך למשמעותי יותר בגיל ההתבגרות. למשל חשוב להתייחס לנושא של העדפה מינית וזהות מינית, היום העדפה מינית לבן אותו מין נפוצה יותר ומקובלת יותר מאשר בעבר וחשוב לדבר על זה ולתת לזה לגיטימציה. לדבר על פורנוגרפיה, יחסי מין בטוחים, מחלות מין, כבוד, יחסי מין בהסכמה, אין אונות ועוד.

אולי יעניין אותך גם:

פורנוגרפיה והשפעתה על התפקוד המיני

בעיות בתפקוד המיני בקרב צעירים נמצאות במגמת עליה – מדוע?

Picture of גברא פתרון טבעי לאין אונות
גברא פתרון טבעי לאין אונות

גברא כבר 26 שנה עוזרת לגברים הסובלים מאין אונות ומייסדת הפורטל לאין אונות בישראל, המקום עם המידע המקיף ביותר על כל הסיבות והגורמים לאין אונות, על דרכי ההתמודדות והטיפול ומייעצים בנושא!

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!