התקשרו כבר עכשיו ותוך זמן קצר תחושו בהבדל!

התקשרו כבר עכשיו ותוך זמן קצר תחושו בהבדל!

בעיות באשכים

צוות המומחים המקצועי שלנו יכול לעזור לכם! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

תוכן עניינים

בעיות באשכיםבמצב בו גבר סובל מבעיות באשכים, המטרה הראשונה של הטיפול הנכון היא קביעת הסיבה לבעיות ואבחון מצבים כגון נוכחות ציסטה, הצטברות נוזלים באשכים, במצב הנקרא הידרוצלה, או תסביב אשך, הנחשב למצב חירום כירורגי הדורש טיפול רפואי מיידי.

מאמר זה מסייע להבנת התסמינים הקשורים לבעיות באשכים, והבחנה בין המצבים הבריאותיים השונים. אך תחילה יש להבין את המבנה האנטומי של האשכים.

מה הם האשכים?

האשכים מהווים חלק מאברי הרבייה הגבריים, ותפקידם העיקרי הוא ייצור זרע והורמון הטסטוסטרון הגברי.

האשכים נמצאים במבנה דמוי שק חיצוני הנקרא שק האשכים, הנמצא בין הפין לפי הטבעת, ובמקרים רבים, אחד האשכים עשוי להיות ממוקם נמוך יותר משק האשכים. ליד החלק האחורי של כל אשך טמון יותרת האשך, מבנה צינורי מפותל אשר תפקידו לאחסן ולהעביר זרע.

כבל הזרע, מבנה צינורי המכיל דם, עצבים, כלי לימפה וכלי דם, עובר מהבטן ומחובר לכל אשך. מלבד המבנים החיוניים לכל אשך, כבל הזרע גם משעה את האשכים בשק האשכים.

תסמיני בעיות באשכים

בעיות באשכים ממצב זה נקרא גם פיתול אשכים והוא מתבטא בכאבים העשויים להתרחש בפתאומיות או בהדרגה, כשחומרת הכאב עשויה לנוע בין דרגה קלה לחמורה. ברוב המקרים, גברים עם מצב זה אינם חווים תסמינים מערכתיים, כגון בחילות, הקאות וחום.

האשך או שק האשכים נראים תקינים, ללא נפיחות ואדמומיות, אך התסמינים הבאים עשויים להיות נוכחים:

רגישות האשכים – בחלק העליון, הימני או השמאלי של האשך.

נקודה כחולה קטנה – בחלק מהמקרים, היא עשויה להופיע ליד החלק העליון של האשך הנגוע.

האשך הפגוע נשמר בשק האשכים ללא פגיעה – וגם העצבים אינם נפגעים.

תסמיני בעיות באשכים: הידרוצלה

הידרוצלה היא נפיחות בשק האשכים. מצב זה מתרחש כשעודף נוזלים מצטברים בשק האשכים. תופעה זו עשויה להתרחש בקרב נערים וגברים מבוגרים.

מצב זה עשוי להישמע או להיראות רציני, ואפילו כואב, אך אין מקום לדאגה, שכן הוא אינו מזיק ועשוי אפילו להיעלם לבד, למרות שמומלץ להתייעץ עם הרופא.

הידרוצלה מתרחשת ללא כאב. התסמין היחיד בו ניתן להבחין או שאחד או שני האשכים נראים נפוחים. אך גם ללא תסמין הכאב, מומלץ להתייעץ עם הרופא על מנת לשלול בעיות באשכים אחרות העלולות לגרום לנפיחות, כגון זיהום, גידול או שבר.

נפיחות הידרוצלה אינה משתנה בגודל, והתסמינים עשויים להחמיר במהלך היום. אם סוחטים בעדינות את האשכים, הנוזל יעבור משק האשכים לבטן.

תסמיני ציסטה באשכים

ציסטות חלקות דמויות כדוריות הממוקמות בראש יותרת האשך, אינן נדירות בקרב גברים מבוגרים. הן שפירות ואינן דורשות טיפול, אך חשוב להעריך מתי התסמינים עלולים להחמיר ולדרוש חקירה נוספת או טיפול.

גברים הסובלים מציסטה באשכים מבחינים בנוכחות גוש הגורם להם לחרדה, אך בדיקה קלינית יכולה להרגיע את החששות. במקרים רבים, ציסטות מרובות באשכים עשויות להיות דו צדדיות.

התסמינים והמאפיינים של ציסטה באשכים כוללים:

ציסטות קטנות עשויות להיות לא מאובחנות ולהתרחש ללא תסמינים – ציסטות קטנות נסבלות על ידי הסובלים מהן, אך כשהן גדלות הן מתבטאות בתסמיני כאב ויש צורך בהסרתן.

ציסטות מלאות נוזל – ניתנות להבחנה בבירור, גורמות לאשכים להתנודד וקיים צורך בהסרה כירורגית שלהן.

ציסטות תנודתיות – ניתנות להבחנה בנפרד מהאשכים וניתן לאשר את האבחנה ללא צורך בבדיקות נוספות.

וריקוצלה

וריקוצלה היא מצב של הגדלת הוורידים בשקית העור המחזיקה את האשכים. התסמינים זהים לוורידי דליות ברגליים, ובעיה זו נחשבת לאחד הגורמים הנפוצים לייצור זרע נמוך וירידה באיכות הזרע. במקרים חמורים, וריקוצלה עלולה גם לגרום לכישלון התפתחות האשכים בין הילדות לגיל ההתבגרות, או להתכווצותם.

ברוב המקרים, וריקוצלה מתפתחת לאורך הזמן, אך למרבה המזל, קל לאבחן את המחלה ורוב המקרים אינם מצריכים טיפול. אם הבעיה גורמת לתסמינים חמורים, ניתן לטפל בה בניתוח.

דלקת יותרת האשך

כאב באשכים שלא ממכה עלול להיות דלקת שנוצרה באיזור. למעשה, דלקת יותרת השאך היא תופעה מאוד נפוצה שגורמת לכאב חזק באיזור ונגרמת עקב שלל סיבות. כאשר נגישים לרופא, במידה והדלקת מחריפה הוא יאבחן אותה כמחלה חריפה שתעבור או כרונית. במידה והיא מחלה חריפה, הטיפול הוא תקופתי ויחלוף לאחר מספר ימים בלבד. לעומת זאת, מחלה כרונית מאופיינת בכאב עז כ-6 שבועות ומעלה והטיפול הוא קצת אחר. לכן, כל כאב באיזור שנמשך זמן רב יש לפנות לרופא לקבלת טיפול מיידי.

תסמיני גידול באשכים

למרות שגידולים באשכים עשויים לעתים לגרום למצב של בעיות האשכים, הם עשויים להתרחש ללא כאבים. התסמינים והסימנים עשויים לכלול גוש באשך; שינוי בגודל או במרקם האשך; כאב עמום של הבטן התחתונה, הגב התחתון או באזור המפשעה; ותחושת כובד בכיס האשכים.

Picture of גברא פתרון טבעי לאין אונות
גברא פתרון טבעי לאין אונות

גברא כבר 26 שנה עוזרת לגברים הסובלים מאין אונות ומייסדת הפורטל לאין אונות בישראל, המקום עם המידע המקיף ביותר על כל הסיבות והגורמים לאין אונות, על דרכי ההתמודדות והטיפול ומייעצים בנושא!

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!