יום שלישי ג בכסלו, 21 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

מילון מקוון
תנ"ך
אנצ' לילדים
מפות בישראל
חיפוש בספריה
היפוך טקסט
חיפוש תמונות
מחשבון מדעי
לוח שנה עברי-לועזי
ניקוד אוטומטי

סוכות בחגים
סוכות בחב"ד
סוכות-חג השמחה
סוכות-חג המים
חג סוכות בעמל
שעשועים לחג
ארבעת המינים
ארבעת המינים
שמחת תורה
שמחת תורה בחב"ד

הרשם לרשימת הדיוור

הסר אותי מהרשימה

משתמש:
סיסמה:
? שכחת סיסמה

להרשמה לחץ כאןמנדלה, נלסון
1918

מדינאי, מראשי המאבק נגד משטר האפרטהייד בדרום אפריקה.

מנדלה, בנו של ראש שבט קטן בעם טמבו, היה מתאגרף מצליח בנעוריו. למד משפטים, ונעשה עו"ד ב-1942. ב-1944 הצטרף לקונגרס הלאומי האפריקני (ANC) באותה תקופה שרר בדרום אפריקה משטר הפרדה בין שחורים ללבנים. תחילה תמך מנדלה במדיניות המסורתית של הארגון, שדגלה במאבק ציבורי-פוליטי בלתי אלים, אולם בהדרגה השתכנע שאי אפשר לשים קץ למשטר הדיכוי ללא שימוש בכוח. לימים נמנה עם ראשי הארגון, והיה לסמל המאבק לשחרור השחורים בדרום אפריקה.

ב-1960, בעקבות מאורעות שרפוויל, הוצאה מפלגתו אל מחוץ לחוק. אז הודיע מנדלה על נטישה סופית של המאבק הבלתי אלים, וקרא לפתוח בפעולות חבלה כנגד משטר האפרטהייד. על כך נידון ב-1962 לחמש שנות מאסר.

ב-1963, בעודו יושב בכלא, הועמד לדין על קשירת קשר נגד המדינה, וב-1964 נידון למאסר עולם ונכלא באי רובן (Robben) שליד קייפטאון. בעודו יושב בכלא, הפכה דמותו סמל למאבק נגד האפרטהייד. תומכיו, ובראשם אשתו ויני, גייסו למענו את דעת הקהל העולמית, והקריאה "ישוחרר נלסון מנדלה" נעשתה סיסמה בינלאומית.

מנדלה שוחרר מן הכלא בראשית 1990, במסגרת מאמצי השלטון הלבן לפתוח בדו-שיח עם ראשי הרוב השחור, וכעבור כמה חודשים החלו דיונים בינו לבין הנשיא דה קלרק על שינוי המשטר בארצם. שיחותיהם הביאו להסכמה, שזיכתה את שניהם בפרס נובל לשלום (1993), וב-1994 נערכו הבחירות החופשיות הראשונות בדרום אפריקה. מנדלה נבחר לנשיא, ומפלגתו זכתה ברוב בפרלמנט. ב-1996 ניצח על ניסוחה של חוקה חדשה לדרום אפריקה.

בשנת 1999 פרש מפעילות פוליטית


מגריט, רנה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק