יום חמישי א בתשרי, 21 בספטמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

מילון מקוון
תנ"ך
אנצ' לילדים
מפות בישראל
חיפוש בספריה
היפוך טקסט
חיפוש תמונות
מחשבון מדעי
לוח שנה עברי-לועזי
ניקוד אוטומטי

סוכות בחגים
סוכות בחב"ד
סוכות-חג השמחה
סוכות-חג המים
חג סוכות בעמל
שעשועים לחג
ארבעת המינים
ארבעת המינים
שמחת תורה
שמחת תורה בחב"ד

הרשם לרשימת הדיוור

הסר אותי מהרשימה

משתמש:
סיסמה:
? שכחת סיסמה

להרשמה לחץ כאןסנש, חנה
1921-1944

צנחנית יהודיה בשליחות הבריטים במלחמת העולם השנייה

נולדה בבודפסט, בירת הונגריה. אביה – בלה סנש – סופר ועיתונאי ידוע, נפטר כשהייתה ילדה. חנה שהייתה קשורה לאביה במיוחד, התקשתה להשלים עם מותו.

חנה גדלה במשפחה מבוססת ובתנאים נוחים. אך כשהייתה בת 17 (1938), הגיעה למסקנה שעליה לעזוב את הונגריה, ארץ הולדתה, ולנסוע לארץ ישראל.

בשנת 1939 עלתה לארץ ישראל. לאחר שסיימה את לימודיה בבית הספר החקלאי בנהלל, הצטרפה לקיבוץ שדות-ים בקיסריה. החיים בקיבוץ לא היו קלים עבורה. העבודות שהוצעו לה בקיבוץ לא משכו את ליבה, והיא השתוקקה לכתוב. עם הזמן גברו בה רגשות בדידות, חסר וחוסר נחת. לכן החליטה לפנות לפעילויות אתגריות חדשות.

היא פנתה לארגונים שארגנו פעולות הצלה של יהודים באירופה, כדי להשתתף במאבק למען הצלת יהודים. ב- 1943 עברה מבחנים ובדיקות והתקבלה כמתנדבת לקבוצת צנחנים שמשימתם הייתה לצנוח על אדמת אירופה.

במרץ 1944 צנחה חנה עם חבריה בקרואטיה, ליד הגבול ההונגרי. שם שהו שלושה חודשים בתקווה לסיוע של הפרטיזנים המקומיים. התעורר ויכוח בקבוצה אם לבטל את המשימה או אם לדבוק בה ולהיכנס להונגריה ללא התעודות המזויפות, שהיו הפרטיזנים אמורים לספק. חנה הייתה משוכנעת בדעתה שיש לדבוק במשימה. היא חצתה את הגבול ביוני 1944. מיד לאחר מכן נתפסה ע"י חיילים הונגרים ונשלחה לכלא בודפסט. היא הועמדה לדין באשמת ריגול וכאזרחית הונגריה גם בבגידה במולדת.

חנה כפרה בהאשמות שכן לא ראתה עצמה הונגריה אלא ארץ-ישראלית. היא נלחמה על זהותה זו למרות שידעה שהיא מסכנת עצמה בעונש מוות.

ב- 7 בנובמבר 1944, כשהיא בת 23, הוצאה חנה סנש להורג.

למידע נוסף


ליאונרד כהן

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק