יום שלישי ג בכסלו, 21 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

איך באים תינוקות לעולם?

שניים שיוצרים אחד

כל היצורים החיים, כלומר: בני אדם, בעלי חיים, צמחים, חַיְדַּקִּים וּנְגִיפִים, מסוגלים לְהִתְרַבּוֹת, וליצור יצורים שדומים להם. תהליך הָרְבִיָּה הוא תהליך המשותף לעולם החי והצומח, אולם ישנם שני סוגים של צורות רְבִיָּה: רְבִיָּה מינית ורְבִיָּה אַל-מִינִית. ברְבִיָּה אל-מינית כל פרט נוצר מהורה אחד בלבד. בסוג זה של רְבִיָּה - תא בודד מבעל החיים או מצמח מתפתח ליצור חדש הזהה למקור. לדוגמה: חיידקים, אַצּוֹת, יצורים חַד-תָּאִיִּים וצמחים רבים.

ברְבִיָּה מינית, לעומת זאת, דרושים שני בני זוג או שני תאים של פרטים שונים כדי ליצור צֶאֱצָא חדש. במילים אחרות: כמו בריקוד הַטַּנְגּוֹ, כדי להוליד ילדים צריכים שניים: זָכָר וּנְקֵבָה.

וזה עוד לא הכל... תהליך הרְבִיָּה נוצר מֵהַפְרָיָה, כלומר: איחוד בין תָּא הַזֶּרַע לַבֵּיצִית. כדי שֶׁיִּתְפַּתֵּחַ צֶאֱצָא או צמח חדש, תָּא הַזֶּרַע והבֵּיצִית או גרעין של גרגר אבקה ובֵּיצִית חייבים להיפגש וּלְהִתְלַכֵּד. מכאן הכל נראה כבר פשוט יותר. כדי ליצור תינוק חדש צריך ליזום מפגש ואיחוד בין אחד מִתָּאֵי הַזֶּרַע (הַזֵּרְעוֹנִים) של הגבר לבין אחת מביציות האשה הנמצאות בגופה. איחוד כזה יוצר תָּא מופְרֶה, כלומר: עובָּר המכיל את התכונות שירש משני התאים.

נקודה שהופכת לפקעת

מכאן מתחיל הכל! נקודה זעירה בגודל של כ-0.1 מִילִימֶטְרִים, שנוצרת משני תאים חסרי חיים בגודל מִיקְרוֹסְקוֹפִּי (קטן מאוד) צומחת בתוך תִּשְׁעָה חודָשִׁים והופכת לעובָּר שמשקלו בממוצע כ-3.250 קִילוֹגְרָמִים. הייתם מאמינים?

למעשה, מהרגע בו בֵּיצִית מופְרֵית על ידי תָּא זֶרַע מתחיל ההֵרָיוֹן. אצל בני האדם, כמו אצל בַּעֲלֵי הַחוליוֹת מִמִּשְׁפַּחַת הַיּוֹנְקִים, העובָּר מתפתח בָּרֶחֶם במשך ההֵרָיוֹן ויוצא לאוויר העולם כיצור חי. אולם, אצל בעלי חיים ממחלקות אחרות של בעלי חוליות כמו דגים, זוחלים או עופות - בּוֹקֵעַ הַצֶּאֱצָא מִבֵּיצָה. מרגע הַהַפְרָיָה מתחילה הַבֵּיצִית הַמּופְרֵית להתחלק.

תחילה היא מתחלקת לשתיים, לאחר מכן לארבע, אחר כך ל-16 תאים וכן הלאה. תוך שלושה שבועות מגיעה הַבֵּיצִית מגודל מִיקְרוֹסְקוֹפִּי לִפְקַעַת תאים הנראית ככדור חלול המחולק לתאים. החלל שבתוך פְקַעַת התאים מלא בנוזל. פְקַעַת התאים מתפצלת ברֶחֶם האם – חלק מהתאים מתפתחים לְשִׁלְיַת העובָּר, וחלקם מתפתחים לגוף העובָּר ובהמשך לאיברי הגוף.

הלב מתחיל לפעום

במהלך תשעת חודשי ההֵרָיוֹן בהם מתפתח העובָּר ברֶחֶם חלים שינויים מדהימים בקצב גדילתו. למעשה, בכל שבוע מתפתחות מערכות נוספות, והעובָּר משתנה. תארו לעצמכם יצור בגודל של גרגר אורז (כְּסֶנְטִימֶטֶר אחד) – זהו גודלו של עובָּר בן 5-6  שבועות. בשלב זה יכולים הרופאים להבחין כבר בצורתו - ראש גדול, צוואר וזנב. קבוצת תאי הראש מתחילה לְעַצֵּב את השקעים שבהם יתפתחו תאי העיניים והאוזניים, מערכת הראייה והשמיעה מִתְהַוּוֹת לְאִטָּן, ובגופו של העובָּר מתפתח אפילו לב שמתחיל לפעום.

בשלב זה יש ללב שני חדרים בלבד, אך אל דאגה - תוך כמה ימים הם יהפכו לארבעה חדרים, והלב יהיה מושלם. בגוף הזעיר הזה מתחילות להתפתח מערכות נוספות ואפילו צצות להן ידיים ורגליים זעירות. העובָּר עטוף בִּקְרוּם דק, וצף בתוך נוזל הנקרא מֵי שָׁפִיר, שמגן עליו מפני זעזועים וחבלות.

כשהעובָּר בן כעשרה שבועות - רוב אֵיבָרָיו כבר מתחילים לצמוח: יש לו עיניים (שעדיין מכוסות בקרום עור שיהפוך בהמשך לְעַפְעַפַּיִם), אף, פה ואיברים פנימיים מסוימים. מוחו של העובָּר מתחיל להתפתח במהירות ולבו, הפועם במרץ, מזרים את הדם המגיע מן הַשִּׁלְיָה.

מה עם קצת אוויר?

איך לדעתכם מסתדר העובָּר הקטן בתוך מֵי השָׁפִיר - ללא אוויר? נראה קצת מחניק, לא? לא! בשביל זה יש את אמא. העובָּר אינו נושם בבטן אלא מקבל חמצן דרך הַשִּׁלְיָה. מה גם שבשלב הזה הריאות שלו אינן מפותחות כלל, וממילא אינן יכולות למלא את תפקידן. אבל, כדי שלא יתפסו אותו לא מוכן ברגע יציאתו לאוויר העולם, הוא מתחיל, כבר בשלבים מוקדמים של התפתחותו, להתאמן ולבצע תנועות נשימה באמצעות הפעלת שרירי צלעותיו. אז זהו, אפשר כבר לצאת מהבטן?

כדורגל בבטן

חכו, חכו, סיימנו רק כשליש מתקופת ההֵרָיוֹן... העובָּר, שכבר נראה שעבר כִּבְרַת דֶּרֶךְ ארוכה, הגיע רק לגודל של משהו כמו כַּדּוּר טֶנִיס (בערך 12 סֶנְטִימֶטְרִים) והוא בן כ-16 שבועות בלבד. בשלב זה, מערכות הגוף שלו ממשיכות להתפתח, וגופו ממשיך לגדול.

באמצעות מכשיר מיוחד, אפשר כבר לשמוע את פעימות לבו, ובאמצעות בדיקה הנקראת אוּלְטְרָא סָאוּנְד אפשר אפילו להבחין, כמעט בוודאות, במינו של העובָּר. בערך בשלב הזה מתחילה האם להרגיש את בעיטותיו של "שחקן הכדורגל" הגדל בְּבִטְנָהּ. העובָּר, שמשקלו בסוף השבוע ה-19 להֵרָיוֹן הוא כמו רֶבַע קִילוֹ גַּרְעִינִים, יכול אומנם לבעוט ולהתגלגל בכיף בבטן, אבל בינתיים זה לא ממש כואב. אפילו די מדגדג.

מוצץ אצבע ומקשיב למוצרט

בשבועות הבאים של ההֵרָיוֹן בהן נמשכת התפתחות האיברים הפנימיים, העובָּר מתחיל להגיב לרעשים חיצוניים ולתנועות הגוף של אמו. בצילומי האוּלְטְרָא סָאוּנְד רואים הרבה פעמים תינוק מוצץ אצבע, ואם תשמיעו לו מוסיקה דרך דְּפָנוֹת הַבֶּטֶן תוכלו לראות על פי תגובותיו אם הוא מעדיף מוּסִיקָה קְלָאסִית או דיסקו קופצני. בשלב זה ממשיכים להתפתח במרץ האיברים הפנימיים. אולם, הבית מתחיל להיות קצת צפוף.

לעובָּר המתפתח אין די מקום בחלל הרֶחֶם והוא שוכב בתנוחה עובָּרית: רגליו מכווצות וראשו כפוף אל בטנו. עתה, לפחות הוא מסוגל לבטא את עצמו - ובועט ומתנועע בחוזקה, מה שיכול לעיתים אף להכאיב מעט לאמו. הוא גם לא תמיד מסתדר עם מֵי הַשָּׁפִיר שמסביבו... ונחשו מה הוא עושה כשלפעמים הוא בולע בטעות קצת מים? מתחיל לְשַׁהֵק!

משמין ומעביר את הזמן

בחודש הַשְּׁמִינִי להֵרָיוֹן, העובָּר כמעט מוכן ומושלם. כעת הוא ממתין בסבלנות לרגע הגדול, ובינתיים אוֹגֵר מעט שומן ומשלים את התפתחות הריאות. עיניו כבר פקוחות והוא יכול להבחין באור החודר דרך דופן הבטן. כעת תוכלו לְגָרוֹתוֹ לתנועה לא רק באמצעות מוסיקה אלא גם בעזרת אור המוצמד לבטן. בשלב זה מגיע העובָּר למשקל של 2.5 קִילוֹגְרָמִים בערך, ולאורך של 35 סנטימטרים, ולרוב "מתהפך" בתוך הרֶחֶם כשראשו מופנה כלפי למטה. כעת בהחלט מתחיל להתכונן לרגע הגדול.

ואז, זה מגיע. בחודש הַתְּשִׁיעִי, לקראת רגע הלידה, התינוק הַבָּשֵׁל מְפַלֵּס את דרכו אל תוך הָאַגָּן של האם, מחכה לרגע הנכון ומכריז (בעזרת סימנים מיוחדים): "עכשיו אני מוכן לצאת אל העולם".

הידעתם?
מבין היונקים, הריונה של הַפִּילָה הָאַפְרִיקָאִית הוא הארוך ביותר. הַפִּילָה נושאת את וְלָדָהּ ברֶחֶם במשך 22 חודשים. ומה משקלו של הרך הנולד? כ-100 קִילוֹגְרָמִים...

הידעתם?
משקלו של תינוק ממוצע, שרק נולד, הוא כ-3.250 קִילוֹגְרָמִים. אולם, לפני כחודש נולד בִּבְּרָזִיל תינוק גדול במיוחד. משקלו בעת הלידה היה שבעה קִילוֹגְרָמִים! אך אפילו תינוק זה לא הצליח לשבור את שיא השיאים: בשנת 1879, נולד באוהיו, ארצות הברית, תינוק שמשקלו היה 10.8 קִילוֹגְרָמִים.

כמו שתי טיפות מים
איך נולדים תְּאוֹמִים? ברוב המקרים, לידת תְּאוֹמִים מתרחשת כששתי ביציות נפרדות הופְרוּ בעת ובעונה אחת באותו הֵרָיוֹן משני תָּאֵי זֶרַע נפרדים. במקרה זה יתפתחו תְּאוֹמִים שאינם זהים וגם אינם בהכרח בני אותו מין. במקרים אחרים - בֵּיצִית מופרית אחת, שהתפצלה לשתיים בראשית ההֵרָיוֹן, גורמת להתפתחותם של שני עובָּרים. אז נולדים תְּאוֹמִים זהים הדומים זה לזה כשתי טיפות מים.
 
יצא לפני הזמן
תינוק, היוצא לאוויר העולם לפני הזמן, כלומר לפני הגיעו למשקל ולדרגת התפתחות מסוימת נקרא: פַּג. פעם, תינוקות שנולדו כְּפַגִּים לא היו שורדים. אולם, כיום מצליחים הרופאים להציל פַּגִּים זעירים ביותר ולהביאם להתפתחות תקינה בָּאִינְקוּבָּטוֹר - מתקן המספק לפַּג סביבה חמימה ומוגנת.

את הכתבה המלאה תוכלו לקרוא בגיליון מס' 14 של גלילאו צעירלרכישת מנוי

02.04.2005השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


מגריט, רנה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק