יום שבת א בחשוון, 21 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

על טרי פראצ'ט ועולם הדיסק

טרי פראצ'ט (Terry Pratchett), סופר בריטי שנולד ב - 1948 ועד עצם היום הזה ממשיך לכתוב ספרי פנטזיה בזה אחר זה. ספריו בדרך כלל בנויים מגוש בצק של רעיון רציני, המתערבב לו בפילוסופיה מוזרה, מתובל בהמון דמויות מצחיקות ומוזרות ומקושט מלמעלה בהרבה הומור שחור. פראצ'ט כתב ספרים רבים, ביניהם ניתן למנות את 'אנשי השטיח', 'בשורות טובות', Strata, The Dark Side of the Sun ועוד. מעבר לכך הספיק גם ליצור שתי טרילוגיות. הראשונה, 'הטרילוגיה של הננסים' המכילים את 'ננסי המשאית' (Truckers), 'ננסי המכרות' (Diggers) ו'ננסי הכנפיים' (Wings). השנייה פשוט נקראת 'ג'וני' ומציגה את Only you can save mankind, Jonny and the dead ואת Jonny and the bomb.

גולת הכותרת של עבודתו כסופר היא ללא ספק סדרת 'עולם הדיסק'. סדרה זו כוללת, נכון לימים אלה, 33 ספרים (לא כולל ספרים נספחים) ובעוד אתם קוראים שורות אלו פראצ'ט ודאי כותב כבר את הספר ה – 34 בסדרה.

סדרת עולם הדיסק מתרחשת בעולם דמיוני, שטוח בצורת דיסק, הנישא בחלל על גבם של ארבעה פילים ענקיים, העומדים על גבו של צב כוכבי (כנראה האחרון מסוגו) הנקרא, או אולי נקראת (אף אחד אינו בטוח בנוגע למינו), אט'ואין הגדול.

אף על פי שעולם מסוג זה נשמע מטורף לחלוטין, משתמש בו פראצ'ט בו כראי לעולמנו אנו. כל ספר, או קבוצת ספרים בסדרה, מכילים 'עקיצה' ויש שיגידו 'ביקורת סמויה', על אינספור נושאים מעולמנו : דת, אמונות תפלות, מוות, שוויון בין גברים ונשים או שוויון בכלל, תעשיית הקולנוע, תעשיית המוזיקה ובעצם – כל תעשייה באשר היא, פוליטיקה, חוקים, מדע, אירועים היסטוריים ועוד ועוד ככל העולה על רוחכם... את כל אלה נוהג פראצ'ט לתבל בהרבה הומור ובפילוסופיה ייחודית מוזרה, מה שהופך את סדרת עולם הדיסק לאחת מסדרות הפנטזיה הטובות ביותר שנכתבו אי פעם.

למרות שעולם הדיסק הוא ראי לעולמנו, פראצ'ט מוסיף לו מיני מרכיבים פנטסטיים אחרים, חלקם אפילו מוכרים מספרים אחרים: כישוף, גמדים, טרולים, ערפדים, אנשי זאב, רוחות רפאים, זומבים ועוד.

לעולם הדיסק אין סדר קריאה אחיד. הסדר היחיד, כביכול, נמצא בין נבכי תתי הסדרות השונות השזורות בסדרת הספרים. תתי הסדרות מכילות סדרות ספרים קצרות שבדרך כלל המאחד אותם הינה דמות מרכזית משותפת. ספרים בתתי הסדרות כלל וכלל לא חייבים להימצא בסדר עולה. ברוב המקרים תמצאו ספר שני של תת סדרה שישה ספרים לאחר צאת הספר הראשון.

בעולם הדיסק ישנן כרגע ארבע תתי סדרות:
'סתמרוח' : סדרת זו מספרת על המכשף הכושל  'סתמרוח', שנשר מהר מאוד מהאוניברסיטה הנעלמת לכישוף עקב מקרה מצער שנלמד עליו בחלק מהסדרה. יש לו גלימה וכל השאר - אפילו כובע שכתוב עליו 'מחשף' (ונראה שמי שהכין אותו יודע להכין כובעים הרבה יותר גרוע מאשר הוא יודע לאיית) - אבל הוא לא מסוגל לבצע שום כישוף. הכוח היחידי העומד לרשותו הינו מופלא ומסוכן כאחד: כוח קסם הגורם לו להיקלע לסכנות כל הזמן ובה בעת גם מאפשר לצאת מהן. חברתו לדרך שלו הינה תיבת המטען, מזוודה קטנה, מכושפת, מטורפת, קטלנית ומעולה בהכנת כביסה בעלת המון רגליים קטנטנות. היא אוכלת הכל, כולל אנשים (בעיקר) ונראה שלמרות היותה קטנה מאוד, גדולה היא פי מאה מבפנים. יחד הם מטיילים להם בכל מחוזות הדיסק, בדרך כלל בניגוד לרצונו של 'סתמרוח' וחווים הרפתקאות שונות ומשונות.

'מוות' : יתכן וזה יפליא את הקורא הממוצע אך בעולם הדיסק קיימת דמות שהיא ה'מוות'. סימן הזיהוי הראשון שלה הוא במראה בלבד : שלד בגובה שני מטרים עם גלימה שחורה וחרמש ביד. סימן הזיהוי השני: בכל פעם שהוא מדבר בספרים דבריו מודגשים באותיות עבות. למרבה הפלא, 'מוות' הוא בחור לא מרושע ואפילו די נחמד. הרי תפקידו הוא לא באמת להרוג יצורים. היצורים השונים הורגים זה את זה - הוא רק בא לשם כדי לוודא שהכל קורה נכון וכדי לנתק את הרוח מכבלי הגוף המת (בעזרת החרמש). הוא חי במקום הנמצא בשומקום, יש לו בית קטן ושחור, עם גג שחור, קירות שחורים וגן שחור, בכל מיני גוונים. 'מוות' אינו מבין את בני האנוש, על הרגשות הקטנות והמעשים המוזרים והוא יוצא לחקור וללמוד, מה הגורמים המביאים להמון מהומה על לא דבר. זוהי אחת הסדרות הפילוסופיות יותר של פראצ'ט וכמו כל האחרות, מצחיקה עד דמעות.

'ויימס והמשמר' : קפטן סמואל ויימס, מפקד משמר הלילה באנק-מורפורק, אחת מהערים ההומות והמפורסמות ביותר על הדיסק. ויימס הוא אדם עני ומסכן, אלכוהוליסט-קל, אך עם מוח חד וחכם, שבעזרתו הוא מנסה לפתור פשעים קטנים שלאט לאט גדלים והופכים למזימות על. זוהי תת הסדרה האנושית ביותר והבלשית ביותר של פראצ'ט (יחסית לאחרות, כמובן) וויימס הוא אחת הדמויות האנושיות ביותר שלו.

'המכשפות' : באופן מסורתי קיימת שלישייה של מכשפות - הזקנה, האם והצעירה. הזקנה – אזמרלדה רוחשעווה, או בשמה היותר נפוץ, גראני רוחשעווה, האם – נאני אוג, והצעירה – מאגרט. שלישיית המכשפות מתחילה מלאנקר, מדינה קטנה ונידחת למדי, אך ממשיכות לכל הדיסק, בעודן נלחמות בסיפורים, אלפים (לא המספר אלף, הכוונה לElf), ערפדים, רוחות אופרה ועוד. סדרה פילוסופית מאוד, בעיקר על המוח וה'מוחולוגיה', כפי שפראצ'ט קורא לזה.

יתר הספרים הם ללא סדרה, סדר או ודמות מרכזית, מה שכמובן אינו אומר שהם פחות טובים.

33 ספרי העלילה בעולם הדיסק הם לא כל הספרים הקיימים בסדרה. נכתבו גם די הרבה ספרי נספחים כמו : ספרי גיאוגרפיה של עולם הדיסק, ספרי היסטוריה, ספרי מדע, ספרים על הספרים, מחזות על ספרים, יומנים של האוניברסיטה הנעלמת ושל משמר העיר, אלמנך של עולם הדיסק, ספר בישולים, אנציקלופדיה של עולם הדיסק ועוד.

אין ספק שטרי פראצ'ט יצר עולם שלם, פילוסופי, חכם, מצחיק והכי חשוב, מציב לנו ראי מרתק ומעניין מול עצמנו. המלצה חמה לכל קורא מתחיל – התחילו לקרוא היכן שהוא בסדרה. אל תרגישו נבוכים אם אינכם מבינים בתחילה כלום. הסברה הרווחת היא שרק לאחר כחמישה ספרים העניינים מתחילים להתחבר לכן גם מומלץ מאוד לקרוא ספרים מסוימים פעמיים ואפילו יותר.

הרשימה הבאה מציגה את כל ספרי העלילה של עולם הדיסק, שמם בעברית (לא כולם תורגמו) ומאיזו תת סדרה הם נלקחו:

The color of magic - צבע הכשף - סתמרוח.
The light fantastic - אור מופלא- סתמרוח.
Equal rites - פולחני כשף - שונות.
Mort -תרועת מוות - מוות.
Sourcery - מעשי קסמים - סתמרוח.
Wyrd sisters - אחיות הגורל - המכשפות.
Pyramids – פירמידות - שונות.
Guards! Guards! - שומרים! שומרים!- השומרים.
Eric – לא תורגם - סתמרוח.
Moving pictures - ראינוע- שונות.
Reaper man - איש הקציר- מוות.
Witches abroad - מכשפות בחו"ל - המכשפות.
Small gods - מכאן אין תרגום - שונות.
Lords and ladies - המכשפות.
Men at arms - השומרים.
Soul music - מוות.
Interesting times - סתמרוח.
Maskerade - המכשפות.
Feet of clay - השומרים.
Hogfather - מוות.
Jingo - השומרים.
The last continent- סתמרוח.
Carpe jugulum- המכשפות.
The fifth elephant- השומרים.
The truth- שונות.
Thief of time -מוות.
The last hero -סתמרוח.
The night watch - השומרים.
Monstrous regiment- שונות.
A hat full of sky- המכשפות.
Going Postal- השומרים.

מאת רוני גורן

12.03.2005השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


נובל, אלפרד ברנהרד

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק