יום שני ג בחשוון, 23 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

חצב , האם כבר סתו ???

2שלום לך חצב , כמה שאלות אם לא קשה לך....

האם אתה יכול לספר כמה מילים על המשפחה שלך?
"כן בוודאי, אני שייך למשפחת השושניים, משפחה עתירת קרובים מיוחסים כמו חבצלת החוף, שושן צחור, סתוונית ועוד כמה חברה. קבלנו את שמנו בין השאר בשל העובדה שלכולנו ששה עלי כותרת וששה אבקנים, משחק מילים שש- שושניים, הבנת? שמי הפרטי
חצב,ניתן לי-בגלל כוחו העצום של הבצל לחצוב לו דרך בקרקעות קשות ולעומקים גדולים עד כדי כך, שקשה מאוד להוציא את הבצל מהקרקע."

ותגיד, מה הסיפור הזה עם הסתו,כל כך חם ויבש, משתלם לפרוח עכשיו???
"שמע, אני פיתחתי אסטרטגיה, חבל על הזמן! לא יודע עד כמה אתה מודע לזה, אבל בעונת הפריחה,באביב, מתנהל פה בחוץ שוק מטורף, היסטריה ממש... כולם פורחים כמעט בבת אחת ויש תחרות צמודה על מאביקים, כל הפרחים יעשו כמעט הכל בכדי שיגיעו אליהם חרקים, יקחו מהם אבקה ויעבירו אותה לפרחים אחרים לשם רבייה. מה לא שמת לב ? פריחה בצבעים מדהימים, עלי כותרת בצורות שונות, ריח משכר, צוף בכמויות נדיבות ועוד... מי שלא זכה לביקור החרקים הפסיד.
ואני, אני הוצאתי את עצמי מהמשחק.יש לי בצל בו אני אוגר מזון ומים בעונת החורף. בסוף הקיץ-תחילת הסתו כשאין כמעט צמחים פורחים והחרקים "מתים" לאבקה וצוף, אני מופיע עם עמוד הפריחה המפואר שלי וזוכה לכל תשומת הלב מהחרקים בסביבה."

ואיזה עוד יתרון יש לפריחה בסתו?
"אה! בטח... תחשוב על כל הצמחים שפיזרו את זרעיהם בסוף הקיץ. אתה יודע מה קורה להם??? חלק גדול מהזרעים שלהם נאסף ונאכל על ידי נמלים ובעלי חיים אחרים. והזרעים שלי לעומת זאת, מתפזרים מייד עם הגשמים הראשונים ומיד נובטים, אז בטח שאני מרוויח!"

ומה בעניין גיל הפריחה שלך, האם זה נכון שיש דרך לדעת כמה ימים אתה כבר פורח?
"נכון, נכון. הפריחה שלי מתחילה מתחתית העמוד. בכל יום פורחים כ- 5 דורים (דור=מעגל) של פרחים, בלילה הם נובלים ולמחרת פורחים עוד 5 דורי פרחים וכן הלאה... אם תספור כמה דורים נבולים יש עלי וכמה דורים פורחים ותחלק את המספר בחמש, תדע כמה ימים אני כבר פורח."

שמע, פנו אלינו בתלונה שהופעת השנה קודם בגליל ורק אחרי כן הואלת בטובך לרדת לשרון. למה האפליות האלה?
"אוי נו באמת, תפסיקו להיות כאלה רגישים, האמת הרבה יתר פשוטה. אני מתעורר מתרדמת הקיץ בעקבות שינויים בטמפרטורה ומה לעשות שהטמפרטורות מתחילות לרדת קודם כל בהרים הגבוהים ורק אחר כך בעמקים. דרך אגב אם זה כל כך חשוב לכם, שימו לב שבאביב זה בדיוק הפוך. הפריחה האביבית (כלניות, סביונים ועוד...) מושפעת מעליית הטמפרטורה וזו מתחילה לעלות קודם בעמקים ורק אחר כך בהרים הגבוהים ולכן פרחי האביב מקדימים לפרוח בעמקים."
"אגב, וזה לא הכל, גם העובדה שהלילות מתארכים והימים מתקצרים משפיעה עלי ומעירה אותי משנתי".

ומה לגבי השמועה שהעלים והבצל שלך רעילים?
"מה יש , אסור לי להגן על עצמי? אתה יודע כמה בעלי חיים זוממים לאכול את עלי? אז יש לי קצת רעל והוא שומר עלי. לעומת זאת יש בי גם כמה חומרים נפלאים שמהם ניתן
להפיק תרופות."

חצב, מה נגיד ומה נאמר היה מרתק לשוחח עמך ורק נאחל לך סתו משגע, הרבה חרקים וכמובן גמר חתימה טובה!
29.09.2008השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


פלה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק