יום שלישי ג בכסלו, 21 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

העתיד כבר כאן

כמו השנים האחרונות, גם שנת 2004 תרמה לנו לא מעט גילויים והמצאות, שחצו את גבולות הדמיון. גם השנה הִתְמַקְּדוּ רוב הַמֶּחְקָרִים וְהַפִּיתּוּחִים בתחום טֶכְנוֹלוֹגְיַת הַמַּחְשְׁבִים, הֶחָלָל וְהַתַּחְבּוּרָה. למעשה, דברים שאתמול חשבנו שיכולים להתקיים רק בסרטי הקולנוע הופכים כבר היום למציאות.

 החידושים הרבים שצצו בתחום הַתַּחְבּוּרָה הם דוגמה מצוינת לכך. המצאה אוֹסְטְרָלִית חדשה, למשל, יכולה להפוך את רִכְבְּכֶם לקורא שְׁלָטִים! איך עובדת ההמצאה? ובכן, מערכת, המורכבת משלוש מצלמות המחוברות למחשב, מְזַהָה ומצלמת את שִׁלְטֵי הַמְּהִירוּת, המצויים בצידי הכביש, וּמַתְרִיעָה בפני הנהג כְּשֶׁמַּד המהירות ברכב חוֹרֵג מזה המצוי על השלט (למשל, כשהרכב נוסע במהירות של 60 קִילוֹמֶטְרִים לשעה והשלט מַתִּיר נסיעה במהירות של 50 קִילוֹמֶטְרִים לשעה בלבד). וזו רק ההתחלה. המחקר הַגָּדֵל והולך לצמצום מספר תאונות הדרכים, מעניק לנו המצאות מדהימות. מלבד בַּקָּרַת המהירות, הוציאו השנה יַצְרָנִיּוֹת הָרֶכֶב טוֹיוֹטָה וּפוֹרְד דִּגְמֵי רכב בהם מותקנת מערכת אוטומטית המזהירה את הנהגים כשהם קרובים מדי לכלי הרכב שלפניהם.

 יַצְרָנִית הָרֶכֶב הוֹנְדָה, לעומת זאת, לא נשארה חייבת. החברה מציעה רכבים המזהירים נהגים מפני סכנה אפשרית באמצעות זַמְזָמִים ואורות המותקנים על לוח השעונים, שנמצא מעל ההגה. אם הנהג לא יִשָּׁמַע לאזהרות - תְּהַדֵּק המכונית בעצמה את חגורות הבטיחות ותגרום לרכב לְהָאֵט על ידי בְּלִימַת הגלגלים. בנוסף, המערכת תעזור לנהגים להישאר ערים ולא להירדם בשעת נהיגה.

לטוס לחלל במקום לְדִיסְנִילְנַד
את הפיתוחים בתחבורה אפשר למצוא גם בתחום תעופת החלל. בְּיוּנִי השנה הגיע לחלל כְּלִי הַתְּעוּפָה הפרטי הראשון. הכלי, הנקרא "סְפֶּיְסְשִיפּ וּוַאן" ("חללית 1") שייך למהנדס החלל בֶּרט רַאטַן. ניסוייו של רַאטַן צפויים להוכיח שמטוסי החלל יכולים לפעול כמו מטוסים רגילים. בשלב הבא, יהפכו מטוסי הנוסעים למעבורות חלל, וחברת תיירות חלל, שכבר החלו בהקמתה, תאפשר לאנשים רגילים כמונו לראות את כדור הארץ מבחוץ! הטיסה הראשונה אמורה לצאת לדרך בשנת 2007 ולעלות בסביבות 800 אלף ש"ח. אולם, אל דאגה, מעריכים כי עד שנת 2015 ירדו המחירים, ובעתיד הטיסה לחלל תעלה כ-20 אלף ש"ח בלבד. שווה לחכות!

עד אז, ניאלץ להסתפק בגילויים חדשים בתחום החלל, הַמִּתְאַפְשְׁרִים הודות לַלַּוְיָנִים וְלחֲלָלִיּוֹת, כמו החללית קַאסִינִי. החללית נשלחה אל החלל לפני כשבע שנים והגיעה השנה אל כּוֹכַב הַלֶּכֶת שַׁבְּתַאי, הכוכב השישי במרחקו מהשמש, הידוע בזכות הטבעות המרהיבות המקיפות אותו. אחת ממטרות המחקר של החללית היא טִיטָאן, הגדול מבין שלושים ושלושה ירחיו של שַׁבְּתַאי. כבר עתה בוחנים מדענים את התמונות הראשונות ששלחה קַאסִינִי, הרומזות על הִמָּצְאוּת עַנְנֵי מתָּאָן - חומר המצוי במצב גז ושנוכחותו מעידה על הימצאות נוזלים. התמונות מחזקות את התיאוריה הוותיקה של המדענים בדבר קיומם של אוֹקְיָנוֹסִים על פני הירח.

גז המתָּאָן בילה השנה הרבה בכותרות. הגז התגלה גם על כּוֹכַב הַלֶּכֶת מַאֲדִים, שְׁכֵנוֹ של כַּדּוּר הָאָרֶץ והדומה לו ביותר בתכונותיו. המתָּאָן מוּפָק ברובו על ידי חומר אוֹרְגָּנִי, כלומר: מן החי והצומח. לכן, העובדה שהתגלה על פני המַאֲדִים עשויה להעיד על כך שיש (או היו) קיימים בו חיים! אולם, אל תמהרו עדיין לרכוש כרטיס טיסה לכוכב האדום. ייתכן ומקורם של שרידי המתָּאָן בַּחִיכּוּךְ שבין הסלעים והמים, הנמצאים תחת שכבת האדמה הקפואה של הכוכב, או בהתנגשות בין כּוֹכַב שָׁבִיט, שנשא אותם, לבין מַאֲדִים. החוקרים, כמובן, מקווים כי לבסוף יתגלה כי מקור המתָּאָן אכן בחומר אוֹרְגָּנִי, ומצפים לגלות את היצורים הזעירים המפיקים אותו.

תגליות מעולם אחר
השמש, מקור כל החיים המוכרים לנו, הייתה אף היא בכותרות השנה. מחקר חדש המבצע שִׁחְזוּר של פעילות השמש, מגלה כי היא פעילה בשנים האחרונות ברמות הגבוהות ביותר זה 11 אלף שנה.

פעילות השמש נמדדת על ידי כִּתְמֵי שֶׁמֶשׁ והתפרצויות עַנְנֵי גָּז לחלל. מַאֲגַר הָאֶנֶרְגְּיָה האחראי על פעילויות אלה הוא הַשָּׂדֶה הַמַּגְנֵטִי של השמש.
כיצד ניתן לבצע מחקר מסוג זה? ובכן, החוקרים נעזרים בְּגִזְעֵי עֵצִים עתיקים, הַמִּשְׁתַּמְּרִים בקרקע זמן רב לאחר שֶׁמֵּתוּ, כדי לקבוע את רמת הקרינה מהשמש לאורך השנים. חֶלְקִיקִים רַדְיוֹאַקְטִיבִיִּים (כלומר; מַקְרִינֵי אֶנֶרְגְּיָה) שעוברים את שִׁכְבַת הַגָּזִים שֶׁל כַּדּוּר הָאָרֶץ, הקרויה אַטְמוֹסְפֶרָה, נכלאים בעצים. המחקר הצליח לקבוע לראשונה כי חלקיקים אלה מתועדים עד לתקופת עִידַּן הַקֶּרַח האחרון, כלומר לתקופה האחרונה בה היה כדור הארץ שרוי במצב של קִיפָּאוֹן. בנוסף מעריכים החוקרים כי השמש תשמור על רמת פעילות גבוהה במשך הָעֲשׂוֹרִים הקרובים בלבד, ואחר כך תקטין פעילותה.

אולם, לא רק בכוכבים האחרים היו השנה תגליות. גילוי מרעיש במיוחד התרחש על כוכב הלכת שלנו. שְׂרִידֵי עֲצָמוֹת שנתגלו בְּאִינְדּוֹנֶזְיָה שֶׁבַּמִּזְרָח הָרָחוֹק מעידים על זַן נַנָּסִי של בני אדם, שמגליו כינו אותו בשם "הוֹבִּיט". גובהם של אנשים קטנים אלו הגיע למטר אחד בלבד. לשם השוואה, גודל ראשם היה כגודלה של אֶשְׁכּוֹלִית - כשליש מגודלו של אדם בוגר בן ימינו. הממצאים מעידים על כך שהאדם הנַנָּסִי חי לפני כ-18 אלף שנה, בילה את מרבית זמנו על העצים, צד פִּילִים נַנָּסִיִּים והתחמק מִלְּטָאוֹת עֲנָק, שֶׁשְּׂרִידֵיהֶן התגלו אף הם באתר. גילוי זה והמצאות חדשות רבות הופכות מדי יום את עולם הדמיון למציאות.

לומדים בִּתְלַת מֵמַד
מדענים במדינת סִינְגָּפּוּר שֶׁבְּמִזְרַח אַסְיָה פיתחו דרך מעניינת להפוך סיפורי ילדים למציאות. ההמצאה נקראת "מַאגִ'יק קיוֹב" (קוביית הקסם) וכשמה כן היא - מדובר בקובייה העשויה פלסטיק או עץ, שניתן לפתוח אותה ולשנות את צורתה. המשתמש לובש מַעֲרֶכֶת שֶׁל מְצִיאוּת מְדומָּה, שמורכבת ממצלמה וממסך פרטי, ומחוברת אל מחשב המזהה את הקובייה.

 כשהמשתמש פותח את הקובייה מתגלה לפניו מערכת של תמונות ממוספרות. המחשב קורא את המספר שעל התמונה ומריץ לעיני המשתמש קטעים תְּלַת מְמַדִּים המשולבים יחד עם קולות וצלילים. חִצִּים על הקובייה מכוונים את המשתמש לעבר התמונה הבאה שעליו לַחְשׂוף על ידי שינוי צורת הקובייה. הסיפור הראשון שיוקרן על קוביית הקסם יהיה סיפור הַתֵּיבָה שֶׁל נוֹחַ, המוכר לנו מהתנ"ך. בעתיד מתוכננת קוביית הקסם ללמד את המשתמשים פִיסִיקָה וְכִימְיָה, בשילוב מִשְׂחֲקֵי פָּזֶל תְּלַת מְמַדִּי.

בקרוב גם חֲלוֹמוֹתֵינוּ יהפכו יותר ויותר מְצִיאוּתִיִּים. חברת משחקים יָפָּנִית המציאה מכשיר שֶׁמְּאַפְשֵׁר לאנשים לשלוט על חלומותיהם. כדי להפעיל את המכשיר צריך להביט בתמונה שמציגה את מה שאנו רוצים לחלום עליו, ואז לספר למכשיר במילים שלנו כיצד אנו רוצים שהחלום יתנהל. כשאנו הולכים לישון, המכשיר מסוגל לזהות מתי אנחנו חולמים (כשאנחנו חולמים עֵינֵינוּ זזות במהירות גבוהה ובלתי נִשְׁלֶטֶת) ואז מעורר בנו את החלום על ידי מילים, אורות, מוסיקה וריחות. שמונה שעות לאחר מכן מעיר אותנו המכשיר בצורה עדינה, על מנת שזיכרון החלום לא יעלם בהפתעה.

ואם חשבתם שמכונה ששולטת בחלומות זו המצאה מוזרה, מה תאמרו על ההמצאה הבאה? חברה גֶּרְמָנִית פיתחה משקפיים, שמתפרקים ומשמשים גם כְּמַקְלוֹת סִינִים!

המקלות הסִינִים הם זוג מקלות עץ דקים שאורכם כאורכה של סכין מטבח רגילה. המקלות, שהומצאו בסין לפני אלפי שנים, משמשות לאכילה ממש כמו הסכין והמזלג שאנו משתמשים בהם. ההמצאה מאפשרת לכל מי שרוצה לאכול בחוץ פשוט לפרק את המשקפיים ולהשתמש בידיות שלהן כמו בסכין ומזלג. המשקפיים באות בְּגִרְסָאוֹת שונות, מִמִּשְׁקְפֵי רְאִיָּה ועד למשקפי שמש. מי שֶׁמִּתְקַשֶּׁה להשתמש במַקְלוֹת הסִינִים יכול לקנות את הַתַּחְלִיף - ידיות מזלג! ואם כבר משקפיים, אז למה לא להמציא משקפי שַׁקְרָנִים?! תאמינו או לא, חברה יִשְׂרְאֵלִית המציאה השנה משקפיים שיכולות לזהות שְׁקָרִים! רְכִיב מיוחד המותקן במשקפיים מסוגל לזהות אם האדם שמולכם דּוֹבֵר אֱמֶת אוֹ שֶׁקֶר. למה צריכים כאלה משקפיים, אתם שואלים? ובכן, המשקפיים פותחו עבור גורמי ביטחון ויאפשרו בעתיד שיטות חקירה פשוטות וקלות יותר. השומר בקניון, לדוגמה, לא יצטרך יותר להעביר על פני הָעוֹבְרִים וְשָׁבִים גַּלַּאי מַתָּכוֹת, אלא פשוט ישאל: "האם אתה נושא נשק?". סדרת אורות תסמן לבעל המשקפיים אם התשובה היא "אמת", "שקר", "לא בטוח", או "המשך בחקירה". את המשקפיים ניתן כבר להשיג בְּאַרְצוֹת הַבְּרִית תמורת 500-1000 דולר. 
 
ולסיום, בתור תַּלְמִידֵי בֵּית סֵּפֶר כדאי לכם לדעת, שמחקרים שנערכו השנה טוענים, כי קיים קשר בין הצלחה בְּאוּלַם הַהִתְעַמְּלוּת לבין הצלחה בכיתה. המחקרים גילו, כי קיים קשר בין תלמידים בעלי כּושֶׁר גּוּפָנִי לבין יכולת החשיבה שלהם. אבל לא רק ספורט בריא לגוף, מחקר חדש מגלה, כי אנשים המעניקים אהבה, מקשיבים ועוזרים לאחרים, יזכו לבריאות נַפְשִׁית טובה יותר. אז עם כל ההמצאות והגילויים האחרונים, נותר לנו רק לצאת החוצה ולחייך - העתיד כבר כאן.

הכתבה מופיעה במלואה בגיליון מס' 12 של הירחון "גליליאו צעיר"להזמנת מנוי עכשיו !!!

29.01.2005השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


מגריט, רנה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק