יום שלישי ג בכסלו, 21 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

האור בקצה המערה

לבת המצווה שלי קיבלתי מתנה מיוחדת - נסיעה משפחתית לְאֵירוֹפָּה. מאז חלפו שנים רבות, אך דבר אחד זכור לי במיוחד מאותו טיול קסום: המערה הכחולה בָּאִי קַאפְרִי, שֶׁבְּאִיטַלְיָה. הגענו אל האי בספינה, ולאחר מכן עברנו לסירת משוטים קטנה, שהובילה אותנו אל מעמקי המערה. מעולם לא ראיתי מים צלולים כל כך. בשל האור המועט, שחדר אל המערה, הִשְׁתַּקְּפוּ המים בדָּפְנוֹתֶיהָ ונדמה היה כי היא צבועה כָּחול. אולם, אין צורך לנסוע למקום רחוק על מנת ליהנות מִקִּסְמָן וּמִמִּסְתּוֹרִיּוּתָן של מערות, מכיוון שֶׁאֶרֶץ יִשְׂרָאֵל שׁופַעַת בהן - מהדרום ועד לצפון. אז, רגע לפני שאתם אורזים תרמיל ומקל, בואו נבדוק: אילו סוגי מערות יש בעולם, איך הן נוצרות ולמה הן משמשות. מוכנים?

מערות טבעיות
מערה טבעית היא מערה שנוצרה בידי הטבע וללא מַגַּע יַד אָדָם. מערות מסוג זה ידועה בשם "מערה קַרְסְטִית". דוקטור צְבִי צוּק, הָאַרְכֵאוֹלוֹג הָרָאשִׁי שֶׁל רָשׁוּת הַטֶּבַע וְהַגַּנִּים, מסביר כי "המערות הַקַּרְסְטִיּוֹת נקראות כך, משום שמערות רבות מסוג זה נמצאו בַּאיזור הקַרְסְטִי, שבגבול סְלוֹבֶנְיָה וּקְרוֹאַטְיָה, ושם גם נחקרה לראשונה תופעת הֲמַסַּת הַסְּלָעִים.
מערת פוֹסְטוֹינַה באזור היא למעשה השנייה בגודלה בעולם ומשתרעת לאורך 27 קילומטרים!".

אז איך נוצרת מערה קַרְסְטִית? ובכן, מערה קַרְסְטִית נוצרת באמצעות פעולת הֲמַסַּה של מי הגשמים בסלעים גִירַנִיים (לדוגמה: גִּיר, דּוֹלוֹמִיט וְקַרְטוֹן). הסלעים הגִירַנִיים הם סַלְעֵי מִשְׁקָע יַמִּיִּים, שֶׁהִוּוּ בעבר הרחוק קַרְקָעִית יָם קָדוּם, ומכילים בין השאר שלדי בעלי חיים ימיים (מאובנים). תהליך ההמסה הוא תהליך כימי איטי מאוד: מי הגשמים, העשירים בפחמן דו חמצני הנפלט מהצמחייה, הופכים לחומצתיים, חודרים דרך סְדָקִים בִּפְנֵי הַקַּרְקַע, ממיסים את שכבת הסלע שמתחתיה וכך למעשה יוצרים חלל הולך ומתרחב. "מערות ימיות, כאלה השוכנות במעמקי הים, הן למעשה התגבשות של אלמוגים וסלעים", מספר דוקטור צוּק. "חשוב להבין שמרבית המערות הימיות שאינן כאלה, היו בעבר מעל גובה פני הים ורק לאחר שהיבשה הוצפה במים הן הפכו למערות ימיות".

אולם, לא כל המערות הַקַּרְסְטִיּוֹת נוצרות כתוצאה מהֲמַסַּה! מערות המלח שֶׁבְּאֵזוֹר יָם הַמֶּלַח, למשל, נוצרו כתוצאה מרוחות ומים, שהמיסו את סלעי המלח ויצרו מערכת מערות ומחילות מרהיבות ביופיין (לצערנו לא ניתן לבקר בהן, מחשש למפולות). מערת הַקֶּמַח, שנמצאת אף היא בסמוך לִסְדוֹם, נוצרה על אדמה שאינה מסיסה. סדק באדמה שֶׁהִתְבַּלָּה בשל זרימת המים והתרחב, הוא שיצר את המערה!

מערות נטיפים
ודאי הזדמן לכם לבקר, או לפחות לשמוע, על אחת ממערות הַנְּטִיפִים היפות בארץ - מערת אַבְשָׁלוֹם, הנמצאת סמוך לְבֵית שֶׁמֶשׁ. אחת מהתופעות היפות ביותר המאפיינות את המערות הַקַּרְסְטִיּוֹת הן נְּטִיפִים וּזְקִיפִים, היוצרים שלל צורות מרהיבות. מדובר בתופעה הפוכה מזו היוצרת את המערות. טיפת מים, המכילה גיר, מחלחלת עד לתקרת המערה, פולטת את הַפַּחְמָן הַדּוּ חַמְצָנִי שבתוכה והגיר הולך וּמִתְגַּבֵּשׁ. לאורך מיליוני שנים מוסיפה כל טיפה, המחלחלת לחלל המערה, שכבה דקה של גיר, אם בתקרת המערה – כִּנְטִיף, ואם על רצפתה - כְּזָקִיף.

ישנם נְּטִיפִים דקים דמויי "מָקָרוֹנִי", שֶׁקָּטְרָם כקוטר טיפות המים (5 מ"מ) ואורכם מגיע לכדי 80-100 סנטימטר. כשנטיף ה"מָקָרוֹנִי" נחסם, זורמות הטיפות על פני הנטיף ומשנות את צורתו לנטיף "קוֹנִי" בעל בסיס רחב ההולך ומתחדד. נְּטִיפִים אלה עשויים להגיע לאורך של 4-5 מטרים.

כשקצב טפטוף המים מהיר יותר מֵהִתְנַדְּפוּת הַפחמן הַדּוּ חמצני שבטיפה הם זולגים אל קרקעית המערה - רק אז משתחרר הגז ונוצר זקיף. הנְּטִיפִים מפוזרים על תקרת המערה, אך הזְקִיפִים מסודרים על קַו הַסֶּדֶק, דרכו חִלְחֲלוּ המים ויצרו את המערה. כשהזקיף נושק לנטיף נוצרים ברחבי המערה עמודים!

מערות מעשה ידי אדם
הָאָדָם הַקַּדְמוֹן נהג להשתמש במערות לצורכי מגורים ולצורכי מִסְתּוֹר. לרוב, התגורר במערות טבעיות, בעיקר בחלק הקרוב לפתח המערה, בכדי ליהנות מאור השמש. החוקרים יודעים היכן גר הָאָדָם הַקַּדְמוֹן ממחקרים פָּרָה-הִיסְטוֹרִיִּים ועל ידי מציאת שרידי כְּלֵי צוּר בהם השתמש לצורך ציד.

זמן רב לאחר תקופת הָאָדָם הַקַּדְמוֹן, החל האדם ליצור מערות לְתוֹעַלְתּוֹ. המערות בדרך כלל נחצבו בצורת בּוֹר פַּעֲמוֹן, ההולך ומתרחב כלפי מטה, ומכאן שמן: "מערות פַּעֲמוֹן". הַחוֹצְבִים, שרצו להגיע אל השׁכְבוֹת הרכות של סֶלַע הַגִּיר, פרצו פתח בשכבת הגיר הקשה, והחלו בחציבה. הפתח הצר הֵגֵן על המערות מפני פגעי השמש והגשם, ומנע את התייבשות הסלעים הגִירַנִיים. מערות אלה שמשו כמחצבות לְתַעֲשִׂיַּת המֶלֶט: החוצבים שרפו את החומר שהוצא מהמערות והשתמשו בו לבנייה. במקומות רבים יצר האדם בורות מים חצובים, וטייח אותם כדי למנוע את חלחול המים לקרקע. מערות אלה שמשו כמאגרי מים, ובקרבתן ניתן למצוא לעיתים שרידי בְּאֵרוֹת.

מערות המגורים, המאופיינות בחללים גדולים, שימשו בעיקר את תושבי המדבר. על מלאכת החציבה מעידים סימני אִזְמֵל רבים. הַחֲלָלִים הַתַת-קַרְקָעִיִּים הגדולים נועדו, למעשה, לפתור את בעיית האקלים הקיצוני (סופות המדבר). אולם, לעיתים נחפרו מערות ומחילות כדי לשמש כמערות מסתור. הידועות שבהן הן מערות המסתור שבאזור הָרֵי יְהוּדָה, ששימשו את המכבים בזמן הַמֶּרֶד הגדול. מערות אלה צרות ומאופיינות בחללים בהם יכלו לשהות המסתתרים בעת מנוסתם. למעשה, אם תבקרו באותן מחילות תראו, כי כדי להסתובב בתוכן חייבים לזחול.

רבות מהמערות מעשה ידי אדם שימשו כְּמִתְקָנִים חַקְלָאִיִּים - החל מֵאורְווֹת לסוסים, בָּתֵּי בַּד להפקת שמן זית, מערות אִחְסוּן לתְּבוּאָה, בתי מלאכה, מאגרי מים וּמְעָרוֹת קוֹלוּמְבַּרְיוּם.
מערות הקוֹלוּמְבַּרְיוּם הן למעשה מערות יונים ומקור שמן בשפה הלטינית: קוֹלוֹמְבַּה - יונה, בַּרְיוּם - תאים. במערות הללו היו כּוּכִים רבים, ששימשו לגידול יונים. היונים גודלו למטרות פולחן, והחקלאיים השתמשו בַּלִּשְׁלֶשֶׁת היונים לְזִיבּוּל האדמות החקלאיות.

בתקופה הָרוֹמִית המאוחרת הפכו מערות אלה ומערות בדמותן למערות קבורה. בכל כּוּךְ הוטמן אֵפֶר מתים.
מערות הקוֹלוּמְבַּרְיוּם מהוות רק סוג אחד של מערות קבורה. מערות קבורה רבות בצורות שונות ניתן למצוא במגוון אתרים בארץ: בַּגַּן הַלְּאומִּי בֵּית שְׁעָרִים שֶׁלְּיַד יָקְנְעָם, למשל, נֶחְשְׂפוּ למעלה מ-30 מערות קבורה, מהמפוארות בארץ. מערות אלה נחצבו בצלע ההר ויצרו "נֶקְרוֹפּוֹלִיס" (עיר מתים). באולמות הקבורה הַתַת-קַרְקָעִיִּים מאות מקומות קבורה החצובים בצורות קִמּוּרִים, כּוּכִים ואף ארונות אבן גדולים.

הכתבה המלאה מתפרסמת בגיליון מס' 11 בירחון "גליליאו צעיר"להזמנת מנוי עכשיו!!!

25.12.2004השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


מגריט, רנה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק