יום שבת א בחשוון, 21 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

25.12 חג המולד

חג המולד או כפי שהוא נקרא באנגלית Christmas (מיסת המשיח) הוא החג החשוב ביותר בעולם הנוצרי.

חג המולד מציין את לידתו של ישו, שהוא הדמות המרכזית בנצרות, ונחשב בנצרות לבנו של האל והמשיח. אחד הטקסים המקובלים הוא המחזת לידת ישו בכנסיות ובחגיגות ביתי הספר בערב חג המולד.

סיפור החג
לפני כאלפיים שנים חי זוג צעיר ומאוהב בעיר נצרת. הזוג לא היה נשוי כשלפתע גילתה האשה הצעירה מרים שהיא הרה. בשל הליחשושים והדיבורים נאלצו מרים וארוסה יוסף לעזוב את העיר ובנדודיהם הגיעו לבית לחם אך גם כאן לא תמו תלאותיהם, הלילה ירד ולא נמצא אפילו חדר אחד פנוי להתאכסן בו.

בלית ברירה החליטו ללון באורוות האכסניה. באותה לילה תקפו את מרים צירי לידה. יוסף אסף קש וריפד את האבוס ובו השכיבו את התינוק שנולד כשסביבו מתבוננים הסוסים והחמורים. על פי האמונה הנוצרית זו היתה בחירת האל שמשיחו יוולד בתנאי דוחק כאדם עני וצנוע.

לאחר הלידה בקע אור זוהר מאזור האורווה ורועי הצאן המפוחדים מהתופעה המוזרה פגשו במלאך שהביא בפיו את בשורת הולדת המשיח. המידע אודות הולדתו עברה במהירות מעיר לעיר ומכפר לכפר והביאה עמה מאות מבקרים בינהם מלכים ושרים שבאו לחזות בפלא והביאו עמם שפע מתנות, כסף וזהב.

מאחר והדת הנוצרית מפולגת לעדות ופלגים שונים נחגג החג בכמה תאריכים שונים : הנוצרים הקתולים והפרוטסטנטים חוגגים אותו בתאריך 25 בדצמבר; הנוצרים האורתודוכסים חוגגים אותו ב-7 בינואר והנוצרים הארמנים - ב-6 בינואר.

עדויות ראשונות לחג מצאו היסטוריונים במאה הרביעית לספירה ואף על פי שרובם סבורים כי ישו נולד דווקא בתאריך אחר ( כנראה באפריל בגלל תופעות אסטרונומיות המתוארות כניסים בסיפור לידתו ) הוחלט לקבוע את תאריך הולדתו דווקא בסוף דצמבר. במאה הרביעית לספירה עדיין לא היתה הנצרות דת מרכזית ומאמיניה נאלצו להילחם בהרבה טקסים פגאניים (עובדי אלילים) על מנת להשריש את הדת החדשה.  באותה תקופה נהגו עובדי האלילים לחגוג את הולדתה מחדש של השמש סמוך ליום הקצר ביותר בשנה 21 בדצמבר, ולכן נוח היה לנוצרים החדשים להסב את החג הישן בחג חדש בדומה למנהגי תרבויות עתיקות.

חג המולד כפי שהוא נחגג היום קיבל את אופיו בתקופת ימי הביניים והוא כולל מנהגים שונים שנאספו מארצות שונות .

עץ האשוח למשל הוא אחד הסמלים המרכזיים של החג, אך מה הקשר שלו לחג המולד? מסתבר שעצי האשוח ועצים ירוקי עד אחרים היו אחד מסמלי חגי החורף עוד הרבה לפני הולדתו של ישו. העצים ירוקי העד נועדו לסמל את העמידה העיקשת וההישרדות בתנאים הקשים של שר החורף ושבטים אירופיים קדמונים נהגו לקשט בהם את דלתות בתיהם לבקשת מזל ובריאות. החיבור בין עץ האשוח מחגי החורף העתיקים לחג המולד הופיע בגרמניה לפני כ-400 שנה ומשם נדד לאנגליה וכך הופץ בכל העולם הנוצרי וכיום ניתן לראות בכל בית נוצרי לקראת חג המולד עץ אשוח מקושט בנרות , כוכבים ומנורות.

מתנות חג המולד ידוע יותר מכל כחג המתנות בעולם המערבי. יש יסוד סביר להאמין שהקשר בין החג למתנות קשור למתנות הרבות שקיבל ישו בזמן הולדתו. נכון או לא נכון, כחודש לפני חג המולד נכנסים הנוצרים לקדחת של קניית מתנות והחנויות באירופה וארה"ב ידועות במבצעים המיוחדים שהן עורכות בתקופה זו .

אחרון חביב הוא סנטה קלאוס דמותו של סנטה קלאוס גם היא מאפיינת את החג, אך למעשה הקשר שלה לחג קלוש ונוצר רק במאות האחרונות. הקדוש ניקולאס חי באימפריה הרומאית לפני כ-1600 שנה והיה ידוע בנדיבותו ואהבתו לילדים, באותה תקופה נרדפו בני הדת הנוצרים בידי הקיסרים הרומאים וניקולס סבל מעינויים והשפלות. לאחר מותו הועלה סיפור חייו על נס ודמותו הפכה לאחד מקדושי הנצרות. יום מותו ב-6 בדצמבר הפך ליום חג. בעבר נחוג יום ניקולאס הקדוש בנפרד מחג המולד ויש מדינות שעדיין זה כך, אך הקירבה לחג המולד יצרה איחוד בין שני החגים וסנטה קלאוס הפך להיות סבא חג המולד המחלק מתנות, מסורת שגם היא חדשה ונוספה לנצרות במאה ה-19 בניו-יורק.

אמיתות ואגדות המעורבות זו בזו הן חלקן של כל הדתות ושל כל החגים.
שיהיה לכל בני הדת הנוצרית באשר הם חג שמח!!!  

20.12.2008השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


נובל, אלפרד ברנהרד

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק