יום רביעי ד בכסלו, 22 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

קורמורנים והיסטוריה

בחפציבה חורפים כ – 10,000 קורמורנים והצפייה בעופות המרתקים הללו היא חוויה ייחודית!

מי הם הקורמורנים ?
הקורמורנים
משתייכים לסדרת השקנאים, במשפחה זו 32 מינים ורובם נמנים עם סוג אחד.
בסתו בעיצומה של עונת הנדידה באירופה, מגיעים הקורמורנים ארצה במשך נובמבר, לעיתים בראשיתו ולעיתים רק בסופו. מספרם הולך ורב עד לסוף דצמבר או ראשית ינואר, ואז הוא נשאר קבוע כחודשיים. הם עוזבים לרוב בראשית חודש מרס, ורק פרטים חולפים נראים עדין באפריל.
ככל הנראה, הקורמורנים החורפים כאן מגיעים ברובם מאזור אוקראינה (צפון הים השחור).
אחת התופעות היפות, היא היאספות אלפי הקורמורנים ללינת לילה. בחורף עפים ללינה מדי יום בלהקות דמויות ראש חץ למרחק עשרות קילומטרים.

למזלנו הטוב, הם בחרו בחוות חפציבה הישנה כאחד מאתרי הלינה המועדפים עליהם וכך אנו יכולים לשלב צפייה בחגיגה המופלאה עם סיור באתר היסטורי משוחזר.

חוות חפציבה

בסוף 1890, החל יהושע חנקין, גואל האדמות במשא ומתן לרכישת 30,000 דונם קרקע בחדרה, ובחורף 1891, חתם חנקין על עסקת הקרקעות. אולגה חנקין, רעייתו, בחרה בשם המקראי, "חפצי-בה", בתקווה שלא תינטש ולא תהיה שוממה, כפי שקיווה הנביא ישעיהו כי :"לא יאמר לך עוד עזובה ולארצך לא יאמר עוד שוממה, כי לך יקרא חפצי-בה" (ישעיהו ס"ב,ד).

ב 1906 רכש אהרון אייזנברג 500 דונם עבור "אגודת נטעים" שבבעלותו, והקים חווה חקלאית שניטעו בה פרדסים, כרמי שקדים, זיתים ואקליפטוסים. החווה הייתה שייכת לאגודת מטעים וליהדות אירופה.  היא פעלה בשיטה לפיה אנשים מחו"ל רכשו את האדמות, שילמו והפועלים פתחו את הקרקע.
 חלומו של אייזנברג היה להקים בשלב הראשון, מושבת פועלים, שתהיה מנותקת מחדרה ובלתי תלויה בה. החווה פעלה מ-  1906 תוך שהיא יודעת עליות ומורדות עד לפירוקה ב-1929 . עם השנים, הפך המקום לעזוב ושומם, הזמן עשה את שלו והמבנים הלכו ונהרסו.

לפני כ-12 שנים רכשה את השטח חברת חשמל , במטרה לשמור על מרחב פתוח לא מיושב מסביב לתחנת הכוח 'מאור דוד'. במקביל, החלו פעולות ההצלה של המועצה לשימור אתרים . במהלך 1998 בוצעו על ידי חברת חשמל פעולות ההצלה שעיקרן שיקום חיצוני במבנים הקיימים, הנחת גגות רעפים למען עצירת הרס המבנים, ושימור מתקדם של בתי המשאבות.

אתם מוזמנים לראות את  מושבת הקורמורנים הגדולה בישראל במרכז הארץ!
מדריכי רשות הטבע והגנים יחכו לכם לסיורים ללא תשלום באתר 'חפציבה' (גם הכניסה לאתר ללא תשלום) הסמוך לחדרה.

בימי שבת החל מ- 11.12.2004. ההדרכות בין השעות 14:30 - 17:30 (כל חצי שעה) - השעות בהן העופות מתקבצים ומתארגנים ללינת הלילה.
הפעילות כוללת נקודת הדרכה בבית המשאבות של חפציבה ונקודת הדרכה בתצפית הקורמורנים.

הגעה:
כביש 4 דרומית לאור עקיבא. לרדת במחלף קיסריה לכיוון מזרח וכניסה לחדרה מצפון, יש להמשיך בנסיעה עד השלט המכוון להכניסה לאתר 'חפציבה'. בתוך האתר ישנו שילוט מכווין לנקודות ההדרכה.
פרטים במוקד ההזמנות של רשות הטבע והגנים טל' 546666 - 800 - 1.
בסופי שבוע - פרטים במוקד התנועה של קול ישראל טל' 234567 - 800 - 1

שיהיה לכם טיול מהנה
צוות בז
ואנשי רשות הטבע והגנים.

10.12.2004השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


דה-גול, שרל

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק