יום שלישי ג בכסלו, 21 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

מה עושות המחשבות בלילות ?

פִילוֹסוֹף סִינִי בשם צ´ואַנְג צֶה חלם באחד הלילות על כך שהוא פרפר המעופף בין הפרחים. כשסיפר לחבריו על החלום, אמר: "כעת איני יודע אם אתמול הייתי צ´ואַנְג צֶה, שחלם שהוא פרפר המעופף בַּעֲלִיצוּת בין הפרחים, או שֶׁמָּא: היום אני פרפר שחולם על צ´ואַנְג צֶה...".

כולנו חולמים, במהלך כל חיינו, אך מְעַטִּים יודעים להסביר את הסיבה לכך. החלום הוא למעשה אחת התופעות המסתוריות והמופלאות ביותר. חַכְמֵי הָעֵת העתיקה, כמו גם מדענים בְּנֵי יָמֵינוּ, חקרו את התופעה, אך עד עצם היום הזה לא הצליחו לפענח לחלוטין את מסתורין החלומות. אולם, אם לרגע נעצום את עינינו, ונגלוש יחד לממלכת החלומות הקסומה – אולי נצליח לגעת בקצה אחד החלומות...

מדברים עם אלים ורוחות
כולנו חולמים.זו עובדה ידועה. ואם נצרף את כל שעות השינה שלנו נגלה, למרבה הפלא, כי כל אדם ישן בממוצע כשליש מחייו. וזה עוד לא הכל - כרבע מזמן השינה בכל לילה (בערך כשעתיים) מוקדש לחלומות. חוקרי החלומות שאלו ועדיין שואלים עצמם שאלות רבות בנוגע לחלומות - מהו אותו חלום מסתורי? אילו תהליכים מתרחשים בְּגוּפֵנוּ בשעת החלום? לשם מה אנו זקוקים לחלומות? האם גם תינוקות חולמים? ומה לגבי החתול שאנו מגדלים?

ובכן, מתברר, כי כבר בימי קֶדֶם התייחסו לעניין החלומות ברצינות רבה, ואדם שתפקידו היה לפתור חלומות (כן, הייתה כזו עבודה!) זכה לכבוד רב בקרב בְּנֵי קְהִילָּתוֹ. הָאַשּׁוּרִים, הַבָּבְלִים, הַפְּרָסִים וְאַף היוונִים האמינו, כי החלומות הם מעין מְסָרִים מֵהָאֵלִים. הַנָּבִיא מוּחַמַד, למשל, נהג, על פי הַדת הַמֻוסְלְמִית, לחקור את חלומותיו ואת חֲלוֹמוֹתֵיהֶם של תלמידיו, והאמין כי בעזרת החלומות ניתן לשוחח עם הָאֵל. בְּסִין הָעַתִּיקָה האמינו, כי חלום הוא תהליך שבו נפרדת הנפש (באופן זמני) מהגוף ומקבלת כוחות, בעזרתם היא יכולה לשוחח עם רוחות ונשמות. האינדיאנים, לעומת זאת, טענו כי החלומות הם שפת הנפש וניתן לגלות בהם רמזים לְמִשְׁאָלוֹת עמוקות ונסתרות של הַחוֹלֵם.

פותרי החלומות
אתם ודאי מכירים את יַעֲקוב, מִסֵּפֶר "בְּרֵאשִׁית", וזוכרים אותו בעיקר בזכות חלומו המפורסם - חלום יַעֲקב. בחלומו, ראה יַעֲקב סולם ארוך, שֶׁקָּצֵהוּ נוגע בשמיים, ועולים ויורדים בו מַלְאָכִים, המשרתים את אלוהים. ובכן, סיפורי התנ"ך עמוסים בחולמים, חלומות ובמסרים. רבים מן הַנְּבִיאִים, שהביאו לְעַם יִשְׂרָאֵל את דברי אלוהים, קיבלו את הנבואה בחלומם למעשה, ורק לאחר מכן סיפרו עליה לציבור הרחב. 

הַפִילוֹסוֹף הַיְּוונִי אַפְּלָטוֹן, שאת שמו ודאי שמעתם, האמין כי החלומות מגלים את אופיו האמיתי של האדם. חברו, אָרִיסְטוֹ, לעומת זאת, טען כי לחלומות ישנן סיבות פִיסְיוֹלוֹגִיּוֹת בלבד. גם לְאַרטְמִידוֹרוֹס, פִילוֹסוֹף שחי במאה ה-2 לספירה, הייתה דעה בנושא. הוא האמין כי החלומות יְצוּקִים לתוך גוף בני האדם כדי להועיל להם ועל מנת להדריכם בעולם האמיתי.

האבא של החלומות
אם כבר מדברים על חלומות - אסור לשכוח את הַפְּסִיכוֹלוֹג הידוע דוקטור זִיגְמוֹנַד פְרוֹיְד, שכתב בשנת 1900 את הספר "פֵּשֶׁר הַחֲלוֹמוֹת" ובו הצביע על הסברים אֶפְשָׁרִיִּים לפירוש החלומות. פְרוֹיְד האמין כי כל אחד מאיתנו מסתיר עמוק עמוק בלב כל מיני סודות, תקוות ורצונות. אנחנו לא מדברים על אותם הדברים משום שאנו פוחדים שיצחקו עלינו, יכעסו עלינו או פוחדים שלא יבינו אותנו... ולכן אנו מעדיפים לְשָׁמְרָם בסוד. רק בשעת החלומות אנו מְאַפְשְׁרִים לאמת לצאת לאור. זאת, מפני שאין סיכוי שמישהו אי פעם יגלה את מחשבותינו (הרי אף אחד אינו מסוגל להציץ לנו לתוך החלום...).

פְרוֹיְד טען בנוסף, כי גם לסמלים מסוימים, שאנו רואים בחלומותינו, יש משמעות דומה לגבי כל אדם. מאז, עברו שנים רבות, וגישתו של פְרוֹיְד לגבי משמעות אותם "סמלים", המופיעים בחלומותינו, כמעט ואינה מקובלת על חוקרי החלומות, אולם, התואר "אבי תורת החלומות" נשאר בהחלט שלו.

חולמים ומגלגלים עיניים
בני האדם בכל התקופות הקדישו זמן רב לתופעה המופלאה הזו ששמה חלום. אולם, נקודת הַמִּפְנֶה בהבנת התהליך השינה והחלומות התרחשה רק לפני כ- 50 שנה כאשר מדען צעיר בשם יוּגִ'ין אַסְרִינַסְקִי גילה במהלך תצפית על תינוקות ישנים כי תוך כדי שינה נוהג התינוק לְהָנִיעַ את גלגלי עיניו בצורה זהה לתנועת גלגלי העין במצב עֵירוּת.

גילוי זה של תנועות עיניים, הידועות בשם R.E.M  (או בעברית "ת.ע.מ"- תנועות עיניים מהירות) היוותה פריצת דרך משמעותית בתחום.
חֵקֶר הַחֲלוֹם, שקיבל כעת ביסוס מדעי, עבר אל מַעְבְּדוֹת הַשֵּׁינָה משוכללות, שחקרו את השינויים הגופניים החלים באדם הישן בזמן השינה והחלום. 
אז מה באמת קורה לנו בזמן שאנו חולמים? חלום, כמו שאתם יודעים, מתרחש מספר פעמים בלילה, ויש מי שהגדיר את שנת החלום כמצב השלישי של הַקִּיּוּם - בין עֵירוּת ושינה. 

אחד המאפיינים של שנת חלום הוא רִיצּוּד עיניים מהיר, כמו במצב עֵירוּת. ואכן, בשעת חלום, אנחנו רואים תמונות שרצות מול עינינו ממש כמו בסרט קולנוע. וזה עוד לא הכל... בשנת החלום מֶתַח השרירים שלנו יורד לְאֶפֶס, ואם ננסה לזוז פשוט לא נצליח. זהו למעשה מַנְגְּנוֹן הֲגָנָה ששומר עלינו שלא נבצע את החלומות שלנו. תארו לעצמכם מה היה קורה אם היינו חולמים שאנחנו עפים כמו ציפורים ואחר כך ניגשים לחלון ומנסים לעוף דרכו. בנוסף, בשנת חלום ישנה פעילות חשמלית של גַּלֵּי הַמּוֹחַ, מצב שדומה למצב של עֵירוּת.

ומה עוד אנחנו יודעים על שנת חלום? ובכן, ידוע ששנת החלום הראשונה בלילה נמשכת לא יותר מ-5- 10 דקות. שנת החלום שמגיעה אחריה יכולה להימשך כ-15 דקות ואילו אורכן של שנת החלום השלישית, הרביעית והחמישית מִתְאָרֵךְ יותר ויותר. שנת החלום הארוכה ביותר מתרחשת לקראת הבוקר ולפעמים אורְכָּהּ הוא כמו של סרט טלוויזיה.

למה אנחנו זקוקים לשנת החלום?
השינה אומנם נִתְפֶּסֶת כמצב שבו הגוף זוכה למנוחה... אולם אל תטעו! דווקא בשעה שאנחנו ישנים לנו בשלווה ונחת, המוח שלנו עובד שעות נוספות. יש מדענים, הטוענים כי תפקידו של הַגֵּירוּי הָעֲצַבִּי הוא לְפַתֵּחַ וּלְתַרְגֵּל את מערכת הראייה של הָעובָּר בתקופת הַהֵרָיוֹן. מכיוון שהָעובָּר נמצא במקום סגור (בְּרֶחֶם אימו) ואינו יכול לקבל גֵּירוּיים חָזוּתִיִּים מהסביבה, מופעלים החלומות כְּתַחְלִיף. שנת החלום חיונית לעובָּר עד תום תהליכי ההקמה של המסלולים העצביים במוח, שֶׁמִּתְרַחֶשֶׁת חודשים ספורים לאחר הלידה. בתום הלידה שוב אין צורך במנגנון הזה, אך למרבה המזל החלומות אינם נעלמים. ישנם, לעומת זאת, מדענים הטוענים, כי תפקיד החלומות הוא לְאַפְשֵׁר למוח לארגן את המידע שנקלט ונשמר בִּמְרוּצַת היום בתוך הזיכרון לטווח ארוך, להכניס בו סדר וגם להסיק ממנו את המסקנות הנכונות.

מניסוי שפורסם לאחרונה, עולה, שבְּקֶרֶב עכברים יש בזמן החלום מעין "הִילּוּךְ חוֹזֵר", שלמעשה מְשַׁחְזֵר את כל המידע שנקלט במוחו במהלך היום וּמְקַבֵּעַ אותו לזמן ארוך, באמצעות החלום. הניסוי הראה, כי עכברים שנפגעה אצלם שנת החלום, איבדו את היכולת לְקַבֵּעַ זיכרון. בזמן החלום מתבצעים במוח כל מיני תרחישים. אם, למשל, רבתם בבוקר עם חבר – בזמן החלום המוח ישחזר את הריב ויראה לנו דרכים, באמצעותן נוכל לפתור את הבעיה. זה אולי נשמע קצת מוזר, אבל למעשה - זה בדיוק כמו להחזיר את סרט הווידיאו אחורנית, ולצפות בו שוב. כמו כן, ייתכן שהמוח מבצע בזמן החלום מעין תחזוקה לכל הַחַיישָׁנִים הפנימיים, שמודדים את טמפרטורת הדם, רמת הסוכר וכדומה. איך זה קורה? מדובר עדיין בתעלומה.

עובדה מעניינת בכל הקשור לחלומות, היא העדות המרשימה ביותר שנמצאה אצל אנשים עִיוורִים: לעִיוורִים מלידה אין זיכרונות הקשורים במראות, וכאשר הם חולמים לא מופיעות אצלם תנועות העיניים. אצל אנשים שהתעוורו במהלך חייהם, לעומת זאת, קיימות תנועות העיניים הללו בזמן החלום.

חלומות של כרישים
ומה בנוגע לבעלי החיים? ובכן, צוללנים דיווחו שֶׁכְּשֶׁכָּרִישׁ נח על קרקעית הָאַקְוַרְיוּם, ניתן להתקרב אליו ללא כל חשש, ואפילו אם צובטים אותו הוא אינו מגיב. אותו כריש נמצא, ככל הנראה, בשנת החלום שלו. למסקנות דומות הגיעו גם מדענים שבדקו בעלי החיים בְּמַעְבֶּדֶת שֵׁינָה מיוחדת.

שנת החלום של בעלי החיים אינה זהה לזו של בני האדם, אולם, גם אצל העופות, הזוחלים, הַמְּכַרְסְמִים וכמובן הַיּוֹנְקִים ניתן למצוא ירידה במתח השרירים, ריצוד עיניים מהיר ופעילות מוחית מסוימת. אז, דמיינו לעצמכם מה היה קורה אילו הפרה הייתה יכולה לספר לנו על מה היא חולמת בלילות? אולי על ארוחת גורמה של קַשׁ וְתֶבֶן?

חלומות עם פרשנות 
שלא תחשבו שאפשר להתייחס לחלומות בְּקַלּוּת ראשׁ. אם במקרה יופיע בחלום שלכם עכבר, האם תדעו מה זה אומר? טוב, אני כמובן אקפוץ על כסא גבוה ורק לאחר מכן אתחיל לברר. אולם, אם הייתם נולדים בְּבָבֶל הָעַתִּיקָה החכמים בוודאי היו יודעים לפרש לכם את החלום. ואכן, באותם ימים, המקצוע המבוקש ביותר לא היה בתחום ההיי טק או הרפואה... כל הילדים חלמו להיות פותרי חלומות.

בְּתַרְבּויּוֹת הַקַּדְמוֹנִיּוּת, אדם שלא נמצא בקשר עם חלומותיו נחשב לאדם נָחות. ובאמת, לכל קיסר או מלך שכיבד את עצמו בזמנים הקדומים היה איש שתפקידו היה לפתור את חלומותיו. בני האדם יִחֲסוּ לפענוח חלומות חשיבות רבה מאוד, ובסין העתיקה, וגם בבבל, ציוו השליטים להכין להם ספרי פרשנות לחלומות ובהם הופיעו כל הסמלים, ותאמינו או לא... לפעמים החליטו להתחיל מלחמה או להפסיקה רק בגלל פרשנות החלום.

אולם, הדבר המצחיק הוא שלכל עם הייתה פרשנות אחרת לסמלים שהופיעו בחלומות.
אצל היוונים, למשל, חלום על נחש סימל מחלה, אצל הָאַשּׁוּרִים – כל מי שצד נחש בחלום עשוי היה לזכות להגנתו של מלאך. בְּיַהֲדוּת, לעומת זאת, האמינו כי מי שהוכש על ידי נחש בחלום יזכה לקבל כסף רב, ואילו אצל הַמִּצְרִים - אם ראית נחש בחלום זה סימן שיש מחלוקת אותה אתה צריך לְיַשֵּׁב.

יש עוד מה ללמוד
לאחרונה דיווחו מדענים מֵאוּנִיבֶרְסִיטַת צִירִיךְ שֶׁבִּשְׁוַיְץ כי מצאו את מיקומו של מֶרְכַּז הַחֲלוֹמוֹת במוח. איך? הם פשוט עקבו אחר אישה מבוגרת שעברה שָׁבָץ מוחִי שכתוצאה ממנו לא הצליחה לחלום. סריקות המוח של אותה אישה הראו, כי השָׁבָץ גרם לנזק באזורים הממוקמים עמוק בחצי האחורי של המוח. אולם, למרות המחקרים הרבים בתחום עוד רב הנסתר על הגלוי, ויש עוד הרבה עבודה עד שנוכל לפענח את מסתרי המוח ואת החלומות. ובינתיים, שתהיה לכם שינה מתוקה והכי חשוב -  חלומות פז!

סייעו בהכנת הכתבה:
פרופסור פרץ לביא, ראש המרכז לרפואת שינה בבית החולים רמב"ם בחיפה, ומייסד מעבדת השינה בטכניון בחיפה.
דוקטור גידי בכר ממחלקת אף אוזן גרון ומעבדת השינה במרכז הרפואי  ע"ש "רבין" בתל אביב.

הכתבה מתפרסמת במלואה בגיליון מס' 10 של "גליליאו צעיר"להזמנת מנוי

20.11.2004השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


מגריט, רנה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק