יום רביעי כ"ח בתשרי, 18 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

מכת ארבה

"ישראל בכוננות ארבה" כך זעקו כותרות העיתונים ואתרי החדשות באינטרנט ולא מדובר הפעם על כוננות טרור חס וחלילה אלא בסך הכל על חרק צבעוני ותמים למראה.

מסתבר שכמה חגבים בודדים פליטים של להקת ארבה גדולה שפשטה על קפריסין , קפצו לבקר בארץ הקודש והכניסו את משרד החקלאות בארץ לכוננות ספיגה הכוללת מטוסי ריסוס וחומרי הדברה כנגד הפולשים המאיימים.

אז על מה כל המהומה?
בעולם מצויים מינים רבים של ארבה, אבל מעטים מהם, כמו ארבה המדבר והארבה הנודד, הם מזיקים ומסוכנים. הסכנה מתחילה כאשר מתחילה תופעה ביולוגית מיוחדת במינה בה מתחילים החגבים הבודדים ליצור להקות אדירות ולנדוד ממקום למקום תוך שהם מחסלים את כל הגידולים החקלאיים שהם פוגשים בדרכם.

במצבים רגילים חיים חגבים אלה כבודדים ואפילו נמנעים ממגע עם בני מינם, עפים בלילה למרחקים קצרים בלבד ומתרבים אחת לשנה.

נקבת הארבה מחדירה את קצה בטנה לתוך קרקע לחה ומטילה בה כמאה ביצים. כדי להגן על הביצים היא מפרישה עליהן קצף שנעשה קשיח ובלתי חדיר לאחר התקרשותו. מהביצים בוקעים זחלים חסרי-כנפיים, הקרויים ילק. הם זוללים כל עלה ירוק שנקרה בדרכם במשך שבועיים. בתום תקופה זו מתחילה התנשלות הזחל בשלבים כשבשלב האחרון מופיע חגב בוגר בעל כנפיים. (תהליך התפתחות זה נקרא - גלגול חסר)

אך לפעמים, מסיבה שאיננה ברורה מספיק, אחת לכמה שנים מתחילה התרבות מואצת של החגבים ומופיעים כמה מחזורי הטלה בשנה ואף מספר הביצים בכל הטלה גדל. יתכן שתנאים טובים למחיה ושפע של מזון הם הגורמים לשינוי בהתנהגות החגבים. בעקבות ריבוי החגבים נוצרת צפיפות אוכלוסיה ההולכת וגדלה עד שברגע מסוים דווקא החגבים חובבי הבדידות מתחילים להתלהק (להיאסף ללהקה) ללהקות ענקיות המכסות שטחים עצומים של אלפי קמ"ר.

דבר מעניין נוסף קורה, בתהליך הרבייה המואץ, החגבים  מתנשלים (משילים את כיסוי גופם) ומפתחים כסות גוף השונה בצבעיה מצבעי החגב הבודד גם גודלו של החגב משתנה וכנפי התעופה שלו גדלות עד כדי כך שלפעמים קשה לחוקרים לזהות שמדובר בחגב ממין מסוים שעבר שינוי (השינוי בגודל הכנפיים ובשרירי התעופה נועד להתאים את הארבה לנדידה ותעופה ארוכה). בשלב זה מושפע מאד החגב הבודד מהתנהגות חברי הלהקה.

כשהתנאים מתאימים מתרוממת להקת החגבים שבשלב זה מכונה ארבה ומתחילה בנדידה. צבעם הכהה של החגבים מאפשר להם לקלוט בקלות את קרינת השמש ולספק להם אנרגיה בזמן התעופה. הארבה מסוגלים לחצות מרחקים עצומים, בשנת 1989 חצתה להקת ארבה את האוקיינוס האטלנטי למרחק 5000 ק"מ. בזמן התעופה מנצל הארבה את מלאי השומן שבגופו, ובזמן שהוא חונה על פני הקרקע הוא מכסה שטחים עצומים ומחסל כל צמח שהוא נתקל בו (מלבד תמר וזית).

 הארבה הנודד נחשב לאחר ממזיקי החקלאות הקשים ביותר ולאזורים שנפגעו מארבה לוקח שנים רבות להתאושש.  מכאן ניתן להבין את נזקיה של מכת הארבה אחת מעשר מכות מצרים (שמות י, ד-כ).

הארבה פולש לישראל בדרכו מאפריקה פעם בכל שתים עשר-עשרה שנה בממוצע. ולמעשה מגיע לכל חלקי העולם מלבד לארצות הקרות.

כיצד נלחמים בארבה?
בעבר נהגו להכות בפחים ובכך לנסות ולהבריח את הארבה. כיום די ברור שקשה להתמודד עם להקת ארבה הנוחתת על שטחי צמחיה והדרך היעילה להתמודד עם מכת הארבה היא ריסוס הזחלים עוד לפני שהם הופכים לבוגרים מעופפים. לשם כך הוקמו מרכזים בינלאומיים העוקבים אחר נדידת הארבה, מרעילים זחלים ובכך מקטינים את הנזק הנגרם. שיטה חדשנית נוספת היא שימוש בהדברה ביולוגית: מגדלים תרביות של חיידקים המזיקים לארבה ומשתדלים להדביק בהם את הארבה ולגרום למגיפות באולוסייתו.

ומה יהיה אתנו? מקווים מאד שרוחות מזרחיות הנושבות בימים אלה באגן הים התיכון ימנעו מלהקת הארבה המבקרת בקפריסין להגיע לביקור "נימוסין" בארצנו. בכל מקרה משרד החקלאות נערך לקראת הגעתם ואם אכן זה יקרה, אנחנו נהיה בצרות!!!!

על כל מפגש עם ארבה, או חגב גדול החשוד כארבה יש להודיע לחדר המצב של השירות להגנת הצומח במספר הטלפון: 03-9681500 

06.11.2004השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


ז'בוטינסקי, זאב (ולדימיר)

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק