יום רביעי ד בכסלו, 22 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

בראש השנה, בראש השנה...

תחילת השנה המקראית היה בחודש הראשון שמאוחר יותר נקרא ניסן. היה זה באביב, סמוך לחג הפסח. די ברור מדוע קבעו בני ישראל, דווקא חודש זה כחודש הראשון. כעם שזה עתה יצא לחופשי, מעבדות לחרות הארוע של \"יציאת מצרים\" נחשב לארוע המרכזי של עם ישראל באותה תקופה, זו התחלתו המחודשת של עם ישראל ומה מתאים יותר לקבוע זמו זה כתחילת מניין (ספירת) החודשים.

מתאים ומתאים עד שעברו כאלף שנים, עם ישראל ישב לבטח בארצו (קצת כבש והרבה נכבש). הימים ימי המשנה, \"זמנים מודרניים\" לפחות ביחס לתקופת המקרא
וחז\"ל מתבוננים מחדש על ההלכות והמצוות שנקבעו בתורה. מתקנים פה, משנים שם ומתאימים את ההלכות לחיי היום יום המודרניים של תקופת המשנה.

בין השאר שואלים חז\"ל את עצמם את השאלה:
האם, יציאת מצרים היא אכן התחלת ההתחלות ? ומגיעים להחלטה שדווקא בריאת העולם ובריאת האדם, היא, היא תחילת כל ההתחלות. בשלב זה הם מחליטים שמן הראוי להתחיל את מניין החודשים החל מבריאת האדם ומקשרים ארוע זה למצווה המופיעה בספר ויקרא פרק כג\' 24 : \"דַּבֵּר אֶל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, לֵאמֹר: בַּחֹדֶשׁ הַשְּׁבִיעִי בְּאֶחָד לַחֹדֶשׁ, יִהְיֶה לָכֶם שַׁבָּתוֹן--זִכְרוֹן תְּרוּעָה, מִקְרָא-קֹדֶשׁ.\"

החודש השביעי למניין המקראי הרי הוא תשרי, \"תשריתו\" בארמית משמעו התחלה. חז\"ל החדשנים בגישתם קובעים שחג תחיל השנה לא יהיה חג יהודי בלבד, אלא ארוע כלל עולמי - אוניברסאלי לאנושות כולה - חג בריאת האדם. משום כך מזכירים בתפילות ראש השנה גם את תחילת ההיסטוריה האנושית, לדוגמה - את סיפור נח והמבול.

אך לא רק יום חג הוא ראש השנה, אלא גם יום של דין. על פי המסורת היהודית ביום זה נשפטים כל באי העולם (יהודים ולא יהודים) על מעשיהם בשנה החולפת. על פי המסורת
ובתפילות החג מדובר על כך שביום זה עוברים בני האדם כבני צאן לפני הרועה על פני כסאו של הקב\"ה והוא בוחן את מעשיהם.

ביום זה תוקעים בשופר \"יום תרועה\" המשמש כסמל ליום הדין ובאמצעותו מכריזים על פתיחת המשפט.

החל מראש שנה מתחילים ה\"ימים הנוראים\" בהם שרוי האדם בפחד על תוצאות המשפט על מעשיו. בימים אלה נהוג לבקש סליחה האחד מהשני וכפרה מהקב\"ה על מנת לשנות את רוע הגזירה. על פי המסורת ביום הכיפורים נחרץ הדין !


18.09.2009השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


דה-גול, שרל

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק