יום רביעי ד בכסלו, 22 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

טיול סתוי וחגיגי

עד לא מזמן חשבתי שהכי חגיגי לקבל את ראש השנה בטיול לפריחת החצבים כשפיסות עננים לבנות מטיילות בשמים ושדות עמק החולה מלאים בפריחת הכותנה הלבנה. חשבתי, עד ש... נזכרתי במורה שלי לטבע, אסתר פז ובטיולים שהיתה עורכת לנו בשלהי הקיץ לחוף הים על מנת לחזות בפריחה הייחודית של חבצלת החוף.

היכן?
סעו מערבה מהיכן שאתם גרים ותגיעו לחוף הים. את החבצלות תוכלו למצוא אך ורק לאורך חוף הים, בחולות ובגבעות הכורכר מראש הנקרה ועד רצועת עזה, אם כי ידועים שני ריכוזים גדולים שלהן: האחד נמצא במרחב שבין אשקלון לאשדוד,בחולות ניצנים והשני נמצא בגן הלאומי חוף השרון, בין חוף שפיים לחוף געש. בשאר רצועת החוף בארץ הידלדל מספרם של פרחים אלה בשל הבנייה המואצת בקרבת הים.

מתי?
מאוגוסט ועד סוף ספטמבר בשעות בין הערביים, אז נפתח פרח החבצלת בהמתנה לרפרפים המאביקים. שעת בין הערביים היא שעה של חסד בחוף הים, כבר לא חם, רוח קרירה עולה מהים ואפשר להספיק לראות גם את השקיעה. מומלץ להגיע עם סל פיקניק ובו ארוחה קלה ולחגוג רגעים אחרונים של קיץ לקראת השנה החדשה.

קצת על חבצלת החוף
חבצלת החוף היא צמח בעל בצל, השייך למשפחת הנרקיסיים. המיוחד בחבצלת החוף הוא שהיא פורחת בסוף הקיץ בשיא החום כשהכל סביב יבש. היא יכולה להרשות זאת לעצמה בזכות הבצל הגדול שלה שאגר מים ומזון בחורף הקודם.
מה כל כך טוב לפרוח בשלהי הקיץ? מעט מאד פרחים פורחים בעונה זו, ניתן להזכיר את החצב ונר הלילה החופי ועוד כמה פרחים בודדים. אילו היו הרבה פרחים בעונה זו, היתה תחרות על החרקים המאביקים את הפרחים, כך כשהן פורחות לבד בשטח, הסיכוי שהמאביק יגיע גבוה יותר.

את החבצלת מאביק פרפר לילה קטנטן הקרוי רפרף. רק הוא מסוגל לאסוף ממנה את האבקנים, הוא עושה זאת בזמן שהוא יונק ממנה צוף תוך כדי ריפרוף ותעופה. בזמן היניקה נדבקים לגופו של הרפרף אבקני החבצלת, ואת האבקנים האלה הוא מעביר לחבצלת הבאה שאליה הוא מגיע.

החבצלת התאימה את עצמה לזמן הפעילות של הרפרף ובניגוד לצמחים אחרים הפורחים בשעות היום, היא פורחת רק בלילה. עם שקיעת החמה נפתח פרח החבצלת למעשה, הן פורחות במשך לילה אחד בלבד - "ליל הכלולות של החבצלות" והוא נסגר לתמיד עם עלות השחר, כך שלכל פרח יש צ'אנס חד פעמי של לילה אחד למפגש עם הרפרף, אם הרפרף לא יגיע בבוקר תתחיל החבצלת לקמול והאבקנים שלה יהיו חסרי ערך.

במידה ותואבק החבצלת היא תייצר את זרעיה המיוחדים שגם להם פטנט מיוחד המתאים לצמח המתגורר בחוף הים: לחבצלת זרעים שחורים העטופים בשכבת שעם קלה שמאפשרת להם לצוף על המים כדי לכבוש חופים חדשים. לאחר עלייתם על החוף ממשיכים הזרעים "לצוף" על החול ונעזרים ברוח כדי לפלס דרכם מקו המים אל החולות, מרחק של כמה מאות מטרים מהים.

לצערינו, נתונה היום החבצלת בסכנה אמיתית.
מצד אחד כיבוש החופים והפיכתם לשטחי בנייה מקטינים את שטח המחייה שלה ומצד שני מחלקות התברואה העירוניות מרססות את מקווי המים כנגד יתושים ובאותה הזדמנות קוטלים (הורגים) גם את הרפרפים המאביקים את החבצלות. אם לא יהיו רפרפים לא תשארנה לנו חבצלות לבנות ומדהימות בחוף.

שיהיה לכם טיול נעים ושנה טובה !!!

וללמדנים במיוחד-אם קראתם את המאמר בוודאי תוכלו לענות על טריווית החבצלת בהצלחה רבה!
11.09.2004השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


דה-גול, שרל

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק