יום רביעי ד בכסלו, 22 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

1.8.1936 האוליפיאדה הנאצית

ההחלטה על קיום האולימפיאדה בברלין התקבלה בשנת - 1931, לפני עליית היטלר לשילטון.

הניגוד בין המשטר הנאצי לרעיון האולימפי שנועד על-פי מייסד המשחקים הברון דה-קוברטן "לעודד את הקמתה של חברה הדוגלת בשלום, תוך שמירה על הכבוד האנושי", העמידה בספק את קיומם של המשחקים. ברחבי העולם התנהלו ויכוחים רבים האם יש להחרים את המשחקים אך בסופו של דבר מלבד ספרד, אף מדינה שהייתה שייכת לוועד האולימפי העולמי לא החרימה את המשחקים כולל ארצות הברית שבה התקיים הדיון המשמעותי ביותר בנושא זה.

האולימפיאדה נהנתה ממתקנים רבים שבנה השליט הנאצי כדי להראות לעולם את הצלחתו. הגרמנים הבטיחו שלוש שנים קודם לכן שלא ימנעו מיהודים להיכלל בנבחרת המארחת.

4,066 ספורטאים מ- 49 מדינות הגיעו לבסוף לאולימפיאדה, שנפתחה ע"י היטלר. לראשונה נערך מסע הלפיד, שהחל את דרכו באולימפיה אשר ביוון והגיע דרך שבע מדינות ו- 3,200 קילומטרים. המשחקים כללו לראשונה תחרויות בענפי הכדורסל, הכדוריד, החתירה בקאנו והפולו.

גולת הכותרת של האולימפיאדה בברלין היה נצחונו של האתלט השחור האמריקאי - ג'סי
אוונס.
אוונס זכה בארבע מדליות זהב: בריצות 100 מטרים, 200 מטרים, 4X100 וקפיצה למרחק. למרות האגדה כי היטלר נמלט מהאצטדיון כדי שלא יצטרך לברך את אואנס השחור על זכייתו הראשונה, הרי שהמציאות היתה מעט שונה. ביום המשחקים הראשון היטלר בירך זוכים מגרמניה ופינלנד ועזב כשאמריקני שחור זכה בתחרויות. נשיא הוועד האולימפי הודיע כי עליו להיות אובייקטיבי, והוא הפסיק להזמין זוכים לתאו כלל. אוונס זכה במדליה ראשונה שלו רק ביום שלמחרת.
אך ללא ספק, הישגיו של
אוונס ערערו את התורה הנאצית הגזענית והצליחו להראות עד כמה היא מגוחכת והם מסמלים בעיני רבים את ניצחון הרוח האולימפית.

02.08.2009השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


דה-גול, שרל

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק