יום שישי ל בתשרי, 20 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

בעקבות התעלומות המסתוריות

קרה לכם פעם משהו מוזר, שלא ממש הצלחתם להסביר? (ואני לא מדברת על הציון הנמוך בַּמָּתֶמָטִיקָה...). ישנם לא מעט מקומות בעולם, שבהם מתרחשות תופעות מוזרות. המדענים מנסים לחקור אותן, אך אם הם לא מצליחים – בני האדם מוצאים לתופעות הסברים משלהם. בדרך כלל מדובר בהסברים די מוזרים. למה מוזרים? כי הם נשמעים דמיוניים. ממש כמו שתאמרו למורה שלכם, שֶׁחַיְזָר אכל לכם את שיעורי הבית. אולם, לעולם אין לדעת אם הם לא צודקים בְּהֶסְבֵּרֵיהֶם. הרי גם המדע לא תמיד מצליח להוכיח תיאוריות שונות. אם כך, מה עושים? איך יודעים אם סיפוריהם של בני האדם נכונים, או שמדובר סתם בְּאַגָּדוֹת עַם? התשובה היא: לפעמים אין לנו דרך לדעת את האמת, אך בכל זאת נחמד לְהַאֲזִין לאותם סיפורים על יצורים מֵהֶחָלָל הַחִיצוֹן. אז בואו נצא ביחד למסע בעקבות התעלומות המסתוריות ביותר בעולם:

המפלצת מלוֹך נֵס:

האגדה מספרת שֶׁאֵי שָׁם, במעמקי אֲגַם (בשפה הַגָּאלִית אֲגַם נקרא: לוֹך) נֵס שֶׁבִּסְקוֹטְלַנְד, שוכנת לה מִפְלֶצֶת יַמִּית מפחידה. על פי האגדה, הראשון שהבחין במפלצת היה ראש כְּנֵסִיָּה נוֹצְרִית. הוא סיפר, כי יום אחד עצר ליד האגם וראה לתדהמתו מפלצת ענקית יוצאת ממימיו ומאיימת לטרוף אדם ששחה בו. אב הכְּנֵסִיָּה, כך מספרים, פתח בתפילה נמרצת וביקש מהאל נס. ואומנם, המפלצת נעלמה. מאז אותו יום הפכה המפלצת, שזכתה לכינוי נַסִּי, ל"הצלחה מסחררת". תַּיָּרִים רבים ביקרו באגם במהלך השנים, וחלקם אף העיד כי ראה את סְנַפִּירָהּ הענק של המפלצת יוצא ממימיו. בשנת 1934 אף התפרסם תצלום, שצילם רופא לוֹנְדּוֹנִי מכובד, ובו נראה צווארה הארוך של נַסִּי מעל המים (כמובן שמאוחר יותר התגלה התצלום כמזויף). הַהִיסְטֶרְיָה הייתה בְּעִצּוּמָהּ. כולם רצו לראות את המפלצת ולדעת מהי באמת - האם מדובר ביצור שֶׁשָּׂרַד מתקופת הַדִּינוֹזָאוּרִים? האם זהו דג ענקי? או סתם אַשְׁלָיָה אוֹפְּטִית?. גם משלחות המדענים, שהגיעו למקום בשנים האחרונות, כשהן עמוסות בציוד משוכלל, חיפשו עדויות לקיומה של נַסִּי, אך לשווא! היא מעולם לא הרימה את ראשה מעל המים והמדענים שבו הביתה ללא כל הוכחות. עד היום, איש אינו יודע בוודאות האם נַסִּי אכן קיימת או שמדובר באגדה. אולם, מַעֲרִיצֶיהָ ממשיכים עדיין לפקוד את האגם, בתקווה שיצליחו פעם לראות את קצה זנבה של המפלצת.

פסלי האבן המסתוריים של אִיֵּי הַפַּסְחָא:

ממש בְּקָצֵהוּ השני של העולם מחכה לנו תעלומה נוספת. באי קטן, בלב הָאוֹקְיָנוֹס השקט, ניצבים להם בדממה מפחידה מאות פִּסְלֵי אֶבֶן ענקיים ומסתוריים. חידת פִּסְלֵי האֶבֶן (המקומיים מכנים אותם בשם "מוֹאִי"), העסיקה את החוקרים שנים רבות. היו שהאמינו שחַיְזָרִים, שנחתו במקום, הם שיצרו את הפסלים, והיו שטענו כי היו אלו הם שְׂרִידֶיהָ של הַיַּבֶּשֶׁת אַטְלַנְטִיס (עליה עוד נדבר בהמשך). אולם, אף אחד אינו יודע בוודאות מהי המטרה שֶׁלִּשְׁמָהּ נבנו הפסלים ומי, בעצם, בנה אותם. ההשערה המדעית היא, כי תושבי האי יָצְרוּ את הפסלים משום שהאמינו שיביאו שֶׁפַע וְשִׂגְשׂוּג לאי הבודד. ראשי האבן הענקיים נחצבו בְּלועַ הַר גַּעַשׁ, ולאחר מכן הועברו על גבי מנופי עץ מיוחדים. אולם, דווקא הפסלים הם שהביאו, ככל הנראה, לְהַכְחָדָתָהּ של התרבות המיוחדת. תושבי האי, שהקדישו את כל זמנם לחציבת ובניית הפסלים, הזניחו את כל שאר עבודותיהם. השדות ננטשו, היערות נִכְרְתוּ וּמְלַאי הַמָּזוֹן אָזַל לחלוטין. לאחר שנים של מַחְסוֹר מתו רבים מתושבי האי ממחלות, רעב ומלחמות עד שלבסוף לא נותר איש שֶׁיִּשְׁפּוךְ אוֹר על התעלומות הָאוֹפְפוֹת את האי. רק פסלי ה”מוֹאִי" נותרו כְּזֵכֶר אחרון לעבר המפואר של האי הבודד ביותר בעולם.

יַאטִי - איש השלג:

אם יִזְדַּמֵּן לכם, יום אחד, לנסוע הרחק, אל הרי הַהִימָלאיָה - כדאי לכם לחפש את עקבותיו של יַאטִי, איש השלג המסתורי. אנשי שֵׁבֶט הַשָרְפָּה, המתגוררים בהרים הגבוהים, מספרים כי אֵי שָׁם, בין רִכְסֵי הֶהָרִים, שוכן לו יצור ענק ומפחיד. המקומיים מכנים אותו בשם "חיית הסלעים" (יַא=סלע, טִי=חי). אַגָּדוֹת רבות סופרו על איש השלג. בחלקן הוא מוצג כיצור מְאַיֵּם וקטלני בעל כפות רגליים ענקיות, ובחלקן כדמות מְגִנָּה ודואגת. משלחות מחקר שונות יצאו בעקבותיו של יַאטִי החמקן, אך כולן חזרו מבלי שמצאו הוכחות לקיומו. עובדה זו אינה מפתיעה כלל את אנשי שֵׁבֶט הַשָרְפָּה. שוכני הרים אלה מאמינים בכל ליבם כי יַאטִי יכול להפוך את עצמו לרואה ואינו נראה, ולכן איש לא הצליח עדיין לפגוש אותו פנים מול פנים. מה אתם חושבים?

משולש בֶּרְמוּדָה:

שמעתם פעם את השם "משולש בֶּרְמוּדָה"? ובכן, תקשיבו לסיפור מְצַמְרֵר... ב-5 בדצמבר 1945 יצאה טַיֶּסֶת 19 הָאָמֶרִיקָנִית לטיסת אימון שִׁגְרָתִית באזור איי בֶּרְמוּדָה. לאחר זמן מה נותק עימם הקשר ואבדו עקבותיהם. הַתַּעֲלוּמָה הפכה למסתורית עוד יותר, כשמטוס החילוץ שנשלח לחפש אחר המטוסים האבודים נעלם אף הוא, ולא שב לבסיסו.
האזור, בו נעלמו המטוסים, נקרא כיום "משולש בֶּרְמוּדָה". המשולש נִתְחַם בין הַחוֹף הַמִּזְרָחִי שֶׁל פְלוֹרִידָה, איי בֶּרְמוּדָה וּפורְטו רִיקוֹ. רבים מתייחסים לאזור כמסוכן, מאחר שמטוסים וּכְלֵי שַׁיִט רבים נעלמו בו וּשְׂרִידֵיהֶם לא נתגלו מעולם. כמובן, שגם במקרה זה לא חסרים סיפורי מעשיות שונים, המנסים לספק הסברים לתעלומה. יש הטוענים, כי חַיְזָרִים, שהגיעו לכדור הארץ דרך חור בְּמֵמַד הַזְּמַן, הם שחטפו את המטוסים והאוניות. יש גם מי שמאמין כי שָׂדֶה מַגְנֵטִי מִתַּחַת לִפְנֵי הָאוֹקְיָנוֹס הוא שמושך אליו את הספינות והמטוסים. ומה אומרים המדענים? ובכן, הם סבורים כי לכל הַהֵעָלְמויּוֹת יש דווקא הסבר הגיוני. באזור משולש בֶּרְמוּדָה יש זִרְמֵי יָם חזקים ומזג אוויר קיצוני, מה שיכול לגרום בקלות לתאונות. ועובדה נוספת: בסקר שערכו מדענים, התגלה, כי כמות התאונות המתרחשות במשולש בֶּרְמוּדָה אינה גדולה יותר מכמות התאונות במקומות אחרים. אולם, למרות ההסברים ההגיוניים, ישנם רבים שעדיין מאמינים בכוחו המסתורי של משולש בֶּרְמוּדָה.

רוֹזְוול - עיירת החַיְזָרִים הירוקים:

אתם מאמינים בחַיְזָרִים? לא ממש, נכון? גם ברוֹזְוול, עיירה שקטה ליד נְיוּ מֶכְסִיקוֹ, לא ממש האמינו... עד אותו לילה אָפֵל בשנת 1947. באותו לילה נפל מן השמיים עֶצֶם בִּלְתִּי מְזוהֶה (ובראשי תיבות: עב"מ) ששינה לגמרי את חיי התושבים בעיר השקטה. את שרידיו של העב"מ גילה חַוואי, שיצא לבדוק את הַמִּרְעֶה לאחר הסערה. בעודו נוסע בִּשְׁבִילֵי חוותו, גילה פיסות מתכת מוזרות, מפוזרות. החוואי הודיע על כך לצבא והשמועות על חַיְזָרִים החלו להתפשט בכל האזור. הצבא, שפרסם בתחילה ידיעה על צַלַּחַת מְעוֹפֶפֶת, שינה לאחר מספר ימים את גִּרְסָתוֹ וטען כי מדובר בְּבָּלוֹן נִסּוּי. ואכן, הסיפור יכול היה לְהישָּׁכַח לגמרי, אִלְמָלֵא עדותו של קַבְרָן, שטען שֶׁהִתְבַּקֵּשׁ להכין ארונות קבורה קטנים, ועדותה של אחות, שאמרה כי ראתה בבירור גופות חַיְזָרִים, שגובהם כמטר וחצי, צבעם אפור ועיניהם גדולות ושחורות.
ספרים רבים נכתבו על שהתרחש ברוֹזְוול באותו הלילה, אולם גם כיום - שנים רבות לאחר מכן, איש אינו יודע מה בדיוק קרה שם. האם היו אלה חַיְזָרִים או הדמיון האנושי, שניפח את הסיפור למימדי ענק...

הַסְטוֹנְהַנְג':

בין הגבעות הירוקות של חֶבֶל וּוִילַטְשַׁיְרְ, שֶׁבְּאַנְגְּלִיָּה, נמצא הַסְטוֹנְהַנְג’, הגדול מבין מַעְגְּלֵי הָאֶבֶן, שברחבי העולם. זהו אתר קדום ומסתורי, שאיש אינו יודע לשם מה הוקם. הַסְטוֹנְהַנְג’ נחקר בידי מדענים רבים, אך עד היום הם לא הצליחו להבין מה הניע את התושבים הקדומים לחצוב אבנים, לגרור אותם למרחק כה גדול ולהציבם בצורה משונה שכזו. עם זאת, ידוע כי בנייתו של הַסְטוֹנְהַנְג’ נמשכה כ-1500 שנה, כשבכל דור נוסף קטע למבנה האדיר, וסודות המקום הועברו מפה לאוזן. ישנן השערות, על פיהן שימש הַסְטוֹנְהַנְג’ כלוח שנה מורכב שעזר לחקלאים הקדמונים לבצע מעקב מדויק אחרי עונות השנה, או כְּמֶרְכַּז פּולְחָן דָּתִי חשוב לתושבים. אַגָּדוֹת מספרות, כי רוחות הקורבנות, שהוקרבו במקום הפּולְחָן, עדיין משוטטות בין הגבעות הירוקות. אז מה אתם אומרים? לא הייתם רוצים לחזור אחורה בזמן, רק כדי לדעת מה בדיוק עומד מאחורי אותה תעלומה מסתורית?

סודה של יַּבֶּשֶׁת אַטְלַנְטִיס:

האַגָּדוֹת מספרות גם על יבשת בשם אַטְלַנְטִיס, שנחשבה ליבשת היפה והעשירה ביותר בעולם העתיק - היו בה הרים מושלגים, חופים מוזהבים ושפע של מַחְצָבִים. גם אַפְּלָטוֹן, הַפִילוֹסוֹף הַיְּוָנִי, הִרְבָּה לְפָאֵר את יופייה של היבשת ואת אומץ ליבם וחוכמתם של אֲנָשֶׁיהָ. אולם, עד היום אין יודעים מה עלה בגורל היבשת, ואם אכן הייתה קיימת. יש הטוענים, כי הַמַּבּוּל הוא שהטביע את היבשת. יש מי שטוען, שרעידת אדמה קשה או אַסְטֶרוֹאִיד הם שפגעו בה. יש אפילו מי שטוען כי בּוֹנֵי הַפִּירָמִידָה הגדולה היו בעצם בני יַּבֶּשֶׁת אַטְלַנְטִיס האבודה, שכדי להציל ולשמר את הידע שברשותם, עזבו את ארצם, עברו לְמִצְרַיִם, בנו את הַפִּירָמִידוֹת וטמנו בהם את סודותיהם. כנראה שלעולם לא נדע את סיפורה האמיתי של אַטְלַנְטִיס, ואפשר רק לדמיין את סופה המסתורי.

קִלְלַת הַפַּרְעוֹנִים:

"יבוא המוות בִּכְנָפָיו, על זה אשר יעיר את מנוחתו של פַּרְעה" - כתובת מפחידה זו הייתה חרוטה על גבי לוח מוזהב, שנמצא בקברו של המלך הַמִּצְרִי תּוּת אֲנָךְ אָמוּן. את הקבר גילה הָאַרְכֵאוֹלוֹג הַבְּרִיטִי הַאוַרַד קַרְטֶר. תגליתו זכתה לפרסום רב. אולם, זמן לא רב לאחר הגילוי החלה להתרחש שרשרת של אסונות מוזרים: מְמַמֵּן החפירות, הַלּוֹרְד קַרְנַרְבּוֹן, נפטר זמן קצר לאחר פתיחת הקבר. האגדה סיפרה שברגע מותו, פקדה הפסקת חשמל את העיר קָהִיר, וּבְלוֹנְדּוֹן הרחוקה, כלבו האהוב צנח ומת. האגדה אף מספרת, כי תוך זמן קצר נפטרו בנסיבות מוזרות אנשים נוספים, שהיו קשורים לחפירות. השמועה שנפוצה הייתה שֶׁנְּבוּאָתוֹ שֶׁל פַּרְעה התגשמה, ושכל אלו שהפריעו את מנוחתו נֶעֶנְשׁוּ בִּידֵי הָאֵלִים הַמִּצְרִים. אולם, גם כאן מצאו החוקרים הסבר הגיוני לתופעה - אחת הַסְּבָרוֹת הייתה, שחלק מהעובדים בחפירות באו במגע עם פִּטְרִיּוֹת רְעִילוֹת אוֹ חַיְדַּקִּים שֶׁנִּשְׁתַּמְּרוּ בַּמּוּמְיָה של המלך וכתוצאה מכך חלו ומתו. בנוסף, הַלּוֹרְד קַרְנַרְבּוֹן היה איש זקן בְּהַגִּיעוֹ לְמִצְרַיִם. לדברי רופאיו, הוא נפטר כתוצאה מעקיצת יתוש שגרמה לסיבוכים ולדלקות. בדיקה נוספת העלתה כי רבים מהמשתתפים בחפירות מתו מוות טבעי שנים רבות לאחר מכן. כמובן שגם כאן, ההסברים המדעיים לא הרגיעו את האמונות התפלות, והמקומיים מסרבים עד היום להיכנס לקברו של המלך.
נו, אז מה אתם אומרים? האם אתם מאמינים שֶׁאִישׁ הַשֶּׁלֶג מֵהָרֵי הַהִימָלאיָה אכן קיים? או שנַסִּי, המפלצת מלוֹך נֵס, תשוב אי פעם להפחיד את העיירה השקטה?. ואולי, כמו שאמרה, החוקרת המפורסמת, מָרִיָה רַיְצְ'ה: "לעולם לא נדע את כל התשובות, אך זהו כל העניין בתעלומה טובה"...

הכתבה המלאה מתפרסמת בגיליון מס' 7 של "גליליאו צעיר"


להזמת מנוי ב

31.07.2004השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


בלובשטיין ( סלע ), רחל

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק