יום שישי ל בתשרי, 20 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

4.7.1776 עצמאות אמריקה

ההיסטוריה של ארצות-הברית והאומה האמריקנית ראשיתם לפני כ-400 שנה, בשנת 1607, כשנוסדה המושבה האנגלית הראשונה ג'יימסטאון בוירג'יניה. לפני כן שכנו ביבשת אמריקה שבטים נודדים של אינדיאנים שהתפרנסו ממעט חקלאות, מציד ומליקוט מזון.

בשנת 1620, לאחר מסע מפרך שנמשך שבועות רבים, נחתו נוסעי הספינה "מֵיפְלָאוֵור" בקייפ-קוד והקימו את המושבה, שנקראה לאחר מכן מסצ'וסטס, נוסעי המייפלאור נקראים "האבות המייסדים". בתוך שנים אחדות נוסדו עוד שלוש מושבות: רוד-איילנד, קונטיקט וניו-המפשייר, ובמועד מאוחר יותר גם מיין וורמונט. שש המושבות האלה נקראות בשם הכולל ניו-אינגלנד, דהיינו "אנגליה החדשה". הן משום שנופיהן דמו במקצת לנופיה של אנגליה, והן משום שתושביהן כולם היו מהגרים מאנגליה, מאוחר יותר הגיעו גם צרפתים, הולנדים שוודים ואחרים.
המתיישבים הראשונים כינו את אמריקה - "העולם החדש", בניגוד לאירופה שכונתה העולם הישן.

באמצע המאה ה-18 מנתה אוכלוסיית המושבות החדשות בשפלת החוף כ-2.5 מיליוני תושבים. רובם חיו בחוות קטנות, ומיעוטם בערים הגדולות של אותם ימים – ניו-יורק, בוסטון ופילדלפיה, שהיו בגודל עיירות לפי מושגינו כיום.

מעבר לשטחיה המיושבים של הארץ במערב, היה ה"גבול" (The Frontier), שהפריד בין מושבות הלבנים לבין השטחים הנרחבים שישבו בהם האינדיאנים. לבנים מעטים העזו לחצות את הגבול ולחדור לתוך שטחי האינדיאנים. אולם ככל שרבו המתיישבים, כך גבר הכוח המניע של החלוצים לנדוד מערבה ולחפש שטחים חקלאיים חדשים.

המאבק לעצמאות
במשך שנים רבות נחשבו תושבי אמריקה לאזרחי בריטניה ונאלצו לשלם לה מסים. בריטניה ניהלה מאבק ארוך עם צרפת על השליטה במושבות החדשות. משנקבע נצחון בריטניה, החליט מלך אנגליה להשליט סדר במושבותיו. הוא אסר על המתיישבים את ההתפשטות מערבה, שכן חשש מפני האינדיאנים, הוא הטיל מיסים ומכסים על מוצרי יבוא, וניסה לאכוף בכוח את גבייתם ולמנוע הברחות.

באוקטובר 1765 התכנס בפעם הראשונה בתולדות המושבות קונגרס של נציגי שלוש-עשרה המושבות בעיר ניו-יורק. הקונגרס ההיסטורי החליט באופן רשמי, שלעולם לא יצייתו המתיישבים לחוקי מס שיוטלו עליהם אלא אם הם ייקבעו על-ידי בתי מחוקקים מקומיים. בשנת 1767 שוב ניסה המלך להטיל מכסים על יבוא נייר, זכוכית, עופרת ותה מאנגליה. בבוסטון פרצו מהומות אלימות, ובריטניה נסוגה מרוב הגזירות, לבד מן המכס על יבוא התה.

בשנת 1773 מרדו תושבי אמריקה לראשונה. בעיר בוסטון סירבו לשלם מִסים לבריטניה על ייבוא תה. כדי להביע את מחאתם השליכו האמריקנים ארגזי תה שהגיעו באוניות אל הים אל הנמל. האירוע הזה מכונה "מסיבת התה של בוסטון". מסיבת התה של בוסטון הייתה שלב ראשון במאבק המתיישבים באמריקה לעצמאות.

בריטניה הגיבה בדיכוי המושבות, והמתיישבים החלו לגייס מתנדבים ולאגור נשק ותחמושת. ההתנגשות האלימה הראשונה אירעה באפריל 1775 בלקסינגטון, בה נורתה "הירייה שהדהדה בכל העולם כולו", היתה זו תחילתה של מלחמת העצמאות של ארה"ב.

כדי לתאם את פעולותיהם נגד האויב האנגלי, הקימו נציגים מ-13 המושבות באמריקה ברית משותפת.
נוכח האירועים התכנס הקונגרס בהשתתפות תומס ג'פרסון, בנג'מין פרנקלין, ג'ון הנקוק ואחרים. הקונגרס הצדיק את המרד ומינה את ג'ורג' וושינגטון לעמוד בראש הצבא האמריקני הצעיר. ב-4 ביולי 1776 אימץ הקונגרס את הצהרת העצמאות של ארצות-הברית, שחוברה בידי תומס ג'פרסון. בהצהרה נקבע שארצות הברית תהיה מבוססת על האמונה ש"כל בני האדם נבראו שווים" ושתפקידה של הממשלה לשמור על זכויות אזרחיה.

יום קבלת הצהרת העצמאות נקבע כיום העצמאות של ארצות הברית והוא נחוג בתאריך זה עד ימינו.

מלחמת העצמאות האמריקנית נמשכה עד שנת 1781. בשנת 1783 נחתמו בפריז הסכמי השלום, ובריטניה הכירה בעצמאותן של מושבותיה. אולם רק לאחר מלחמה נוספת נגד הבריטים בשנת 1812, הוכרה האומה האמריקנית כאומה שוות זכויות בין אומות העולם.

04.07.2007השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


בלובשטיין ( סלע ), רחל

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק