יום רביעי כ"ח בתשרי, 18 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

עצוב למות באמצע התמוז

"עצוב למות באמצע התמוז
גדלי הקיץ נישאים אל על
על ראש התורן תור הומה ולא יחדל
כי על קיצך ועל קצירך הידד נפל "

כך כתבה נעמי שמר כאילו צפתה את מותה בחודש תמוז.

גם אם לא הכרתם את נעמי שמר את שיריה בוודאי ובוודאי שהכרתם: "שלומית בונה סוכה", "על כל אלה" , "אצלנו בחצר", "שיר הא-ב' " "הכל פתוח" ועוד רבים אחרים וטובים אותם הלחינה או תרגמה.

למעשה בשנות חייה כתבה נעמי כ-1000 שירים שרובם עוסקים בארץ ישראל: נופיה, חגיה, מלחמותיה וכאבה.

נעמי שמר נולדה בקבוצת כנרת לרבקה ומאיר ממייסדי הקיבוץ בשנת 1930. בגיל שש אימא שלה קיבלה פסנתר במתנה והוא הועמד לרשות ילדי הקיבוץ, אבל בעיקר נעמי הייתה זאת שבלטה בנגינתה. כבר בילדותה הנחתה ערבי שירה בציבור בקיבוץ.

כשבגרה יצאה ללימודים באקדמיה למוסיקה שבירושלים וכששבה לקיבוץ, החלה ללמד ריתמיקה ילדים. באותה תקופה חיברה מספר שירי ילדים וביניהם "הדואר בא היום" ו"אחינו הקטן".
בצבא היא שרתה בנח"ל והמשיכה במחלקת התרבות של החיל.

שמה של הכותבת המוכשרת מכנרת, עשה לו כנפיים ושמר החלה לכתוב במרץ שירים ומופעי בידור. בשנת 1960 זכה המופע "הופה היי", מפרי עטה במקום הראשון בפסטיבל בינלאומי באיטליה. רוב שיריה של נעמי שמר מבוססים בעיקר על שירת ארץ ישראלית ואהבתה אליה.

ב-1963 היא חיברה את השיר "חורשת האקליפטוס", למחזמר "כיצד שוברים חמסין", שנכתב לציון היובל לקבוצת כינרת. השיר התפרסם מאוחר יותר בביצוע צוות ההווי של הנח"ל. ב-1964 הלחינה שמר את שירה של רחל "כינרת" ("שם הרי גולן"), ומאוחר יותר הלחינה רבים משיריה של המשוררת.

לקראת פסטיבל הזמר והפזמון לשנת תשכ"ז (1967), ביקש ראש עיריית ירושלים, טדי קולק, שיר שייכתב במיוחד לכבוד ירושלים. מפיקי האירוע פנו לנעמי שמר. כשהשלימה את כתיבת השיר, התלבטה לגבי האמן שיבצע את השיר. אז שמעה מבתה על חיילת אלמונית בעלת קול יוצא דופן וכך הגיעה לשולי נתן. "ירושלים של זהב" הושמע בפסטיבל וזכה לתשואות אדירות. שלושה שבועות מאוחר יותר, פרצה מלחמת ששת הימים וירושלים שוחררה. משיר תפילה, הפך "ירושלים של זהב" למעין המנון ושמר זכתה במעמד של פזמונאית לאומית.

כשפרצה מלחמת יום הכיפורים ב-1973, כתבה את השיר "לו יהי" שביטא בהצלחה את התחושות הציבוריות בעת המלחמה.

עם השנים כתבה שמר שירים נוספים המתייחסים למציאות החיים הישראלית. בהם תרגומה לשיר של וולט ויטמן, "הו רב חובל", שנכתב עם רציחתו של אברהם לינקולן. בגרסתה הקדישה אותו ליצחק רבין לאחר רציחתו ב-1995.

ב-1987 הוענק לה פרס ישראל על תרומתה לזמר העברי, ובשנת 2001 הוענק לה תואר דוקטור של כבוד מאוניברסיטת תל אביב.

לא לשווא הספידה אותה שרת החינוך במילים: "ממלכת הזמר העברי איבדה הלילה את מלכתה". לדבריה, "זכות גדולה נפלה בחלקנו שבדור שלנו חיה ופעלה יוצרת ענקית כנעמי שמר". עוד אמרה, כי שמר "הצליחה לשזור בשיריה את ציוני הדרך בחיי המדינה ולבטא בכשרון ענק את תקומת עם ישראל בארצו".

נעמי נפטרה בליל 26.6.04 ו' בתמוז - יהי זכרה ברוך !


ביוגרפיה של נעמי שמר

25.06.2004השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


ז'בוטינסקי, זאב (ולדימיר)

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק