יום שני ג בחשוון, 23 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

מוציאים מהקיץ את העוקץ

לא עוד מעילים, סוודרים וצעיפים, לא עוד קור ורטיבות, רק שמש, שמש, שמש והמון! הקיץ הגיע וסוף סוף אפשר ללכת לים, לטייל בארץ, לראות את הטבע במלוא הדרו ואפילו לאכול ענבים. אולם, בני האדם אינם היחידים האוהבים את הקיץ. בעלי חיים רבים, ובעיקר חרקים, נהנים אף הם מהחמימות והלחות, שמציע האקלים הישראלי, ועושים את דרכם אלינו דווקא עכשיו.

על אילו יצורים אנחנו מדברים?
על היתושים, המזמזמים באוזננו עוד בטרם אפסנו את בגדי החורף אי שם במרומי הארון. על המדוזות, המחליטות להופיע דווקא כשטמפרטורת המים בים מתאימה לנו בדיוק, ועל הנחשים והעקרבים שאנו עלולים להיתקל בהם במהלך טיול תמים. אז למה, בעצם, הם עוקצים, צורבים, נושכים ומקישים? ובכן, בעלי החיים מצוידים באמצעי מגן כיד דמיונו העשיר של הטבע: עוקץ, בלוטות רעל, שיניים חדות ועוד... אולם, אין בכוונת אותם בעלי חיים לפגוע - אלא להגן על עצמם בזמן שהם נתקלים באורח בלתי צפוי. לעיתים המפגש איתנו, בני האדם, גורם לחרקים, לפרוקי הרגליים (דבורים, עקרבים, עכבישים), לזוחלים ולבעלי חיים ימיים להפעיל את מנגנוני ההגנה שלהם. אם נדע כיצד הם פועלים וכיצד אנו יכולים להתגונן מפניהם - המפגש יהיה ידידותי הרבה יותר. אם כך, בואו נכיר אותם:

יתושים

בסוף החורף ניתן למצוא בשפע מאגרי מים עומדים (כמו שלוליות, למשל). באותם מקומות רטובים ובעלי לחות גבוהה מתחילים חייו של היתוש. נקבת היתוש מטילה את ביציה במקווי המים, שם מתפתחים הזחלים והגלמים. בהגיעם לבגרות, חיים היתושים מחוץ למים ובעיקר בסביבת צמחייה ושיחים. היתושים משתייכים למשפחה גדולה של יצורים ממחלקת החרקים. ניתן למצוא אותם בכל מקום בעולם, מלבד באנטארקטיקה (הקוטב הדרומי)! בארץ קיימים 42 מינים שונים של יתושים, כאשר המין הנפוץ ביותר הוא כולכית הבית.
היתוש מתחיל את חייו כזחל, הבוקע מביצה, ומאוחר יותר הופך לגולם וליתוש בוגר. שלושת השלבים הראשונים מתרחשים בתוך המים, וכבר ביום הראשון לחיי הנקבה הבוגרת היא מזדווגת. על מנת שהביצים יבשילו, וכדי להטילן, זקוקה הנקבה לארוחות דם מחוליתנים (בעלי חוליות). לשם כך, ליתושה הבוגרת יש חדק, המאפשר לה לחדור בקלות לעורנו ולמצוץ דם (כמו שמשתמשים בקש). באמצעות החדק שלה, עלולה היתושה להעביר לבני האדם מחלות, כמו "קדחת הנילוס המערבי". היתוש הזכר, לעומת זאת, הוא צמחוני, ניזון ממיצי פרחים ואינו מסוכן לאדם.
עקיצת היתושה יוצרת דלקת בעור הגורמת להתנפחות ולאדמומיות. לעיתים, כשאנו נעקצים, יש לנו גם תחושת גירוד, הנובעת מתגובה אלרגית לחומרים, המצויים בהפרשת הרוק שהיתושה מחדירה לעור בזמן היניקה. דוקטור יורם הרט, מומחה לרפואת עור מהמרכז הרפואי בחיפה (רמב"ם), מסביר, שהעקיצה היא למעשה פצעון בעל נקב זעיר, שהתגובה אליו שונה מאוד מאדם לאדם. אם אתם רגישים במיוחד, אתם בוודאי כבר יודעים זאת. הדרך היעילה ביותר היא כמובן לנסות להימנע מעקיצות: ללבוש בגדים ארוכים באזורים שבהם יש הרבה יתושים ולמרוח את הגוף בצורה אחידה בחומרים דוחי יתושים (חומרים אלה נוטים להתנדף ויש לחזור ולהימרח מידי כמה שעות). בכל זאת נעקצתם? לא נורא. דוקטור הרט ממליץ להימנע מגירוד. רצוי לרחוץ את האזור במים וסבון ולשטוף היטב. אם העקיצה מטרידה – כדאי להניח על מקום העקיצה קרח, שיעזור לשכך את הכאב ולהפחית מהנפיחות ומהאודם.
דני בית דין, מהמשרד לאיכות הסביבה במחוז תל אביב, מדגיש שיש לפקוח עיניים במהלך הקיץ ולייבש כל מקווה מים שעלול לשמש כבית גידול ליתושים - ובכך להקדים תרופה למכה.

נחשים

בארץ קיימים 40 מיני נחשים, כשמתוכם תשעה נחשבים לארסיים. שבעה מינים שייכים למשפחת הצפעים, נחש "שרף עין גדי" שייך למשפחת השרפים ואילו הפתן השחור, הידוע כקוברה, שייך למשפחת הפתנים. הנחשים הם יצורים בעלי דם קר ולכן נמנעים כמעט מלזוז במהלך החורף ומבלים את רוב זמנם במקום מסתור, כמו במחילות, מתחת לסלעים ומאחורי שיחים. חום גופם, ומכאן גם פעילותם, תלויים בחום הסביבה משום שבניגוד ליונקים אין להם מנגנון השומר על חומם. הנחשים פעילים בעיקר באביב, בשעות הערביים ובלילה, אז האוויר קריר דיו ומאפשר להם תנועה קלה.

לנחש אין שיני אכילה רק שיני אחיזה וארס והוא בולע את טרפו בשלמות, לשם כך יש לו לסת גמישה מאוד, שיכולה להתפרק, ומאפשרת לו לבלוע טרף הגדול ממנו עצמו. הנחשים הם בעלי חוש ריח מפותח אך חרשים לחלוטין. הם מסוגלים להרגיש רעידות בתדר נמוך באמצעות עצמות הגולגולת וכך מזהים איום מתקרב. חשוב לזכור: נחשים אינם תוקפים, הם מתגוננים. לפני ההכשה משמיע הנחש קול אזהרה, הנשמע כמו לחישה, ומניע את גופו בצורה מאיימת. הוא נועץ את שיניו באיבר המוכש ודרך החללים שבהן מוזרק הארס ישירות אל כלי הדם. פרופסור יואל דונחין, מחבר הספר "עזרה ראשונה להצלת חיים", מסביר, כי ארס הנחש הוא למעשה חלבון, המסוגל להשפיע על כלי הדם. החלבון משנה את מנגנון קרישת הדם וגורם לכך שדם ונוזלים אחרים מופרשים מכלי הדם. האזור המוכש מתנפח ומתכהה ותופעות הלוואי הולכות ומחריפות בחלוף השעות. אז מה עושים, אתם שואלים? פרופסור דונחין מסביר, כי קיים קושי להבחין בין נחש ארסי לנחש שאינו ארסי ולכן יש להתייחס לכל הנחשים במשנה זהירות ולכל הכשה במלוא הרצינות. אסור בתכלית האיסור להתייחס לאמונות הטפלות הקשורות בטיפול בהכשת נחש – אין למצוץ את המקום המוכש, לחתוך סביבו חתכים או להניח קרח על המקום הנגוע.

מדוזות

מידי שנה פוקדת אותנו "החוטית הנודדת" -
המדוזה הנפוצה בחופי ארצנו. החוטית הנודדת מופיעה לראשונה בתחילת הקיץ (באמצע חודש יוני).

עזרה ראשונה

נכון שמדובר באירוע נדיר, אולם תמיד טוב לדעת ממה להיזהר וכיצד יש לנהוג במקרי חירום. טיפול מהיר ונכון יכול להציל חיים.

נחשים
במקרה של הכשת נחש, יש להשכיב את הנפגע ולמנוע ממנו לזוז, כדי להאט את זרימת הדם בגוף. יש לקבע את האזור ולחבוש אותו בחוזקה. את החבישה יש לשחרר מעט כעבור מספר דקות ולהסיע את הנפגע מייד לבית החולים! אם אתם לא יודעים איך לוכדים נחש, אל תנסו לעשות זאת. נחש, בניגוד לדבורה, יכול להוסיף להכיש ללא הגבלה.


מדוזות
המדוזה גורמת בדרך כלל לצריבה, אדמומיות ופסים על העור. יש להסיר חלקי מדוזה שנצמדו אל העור, לפזר חול ים בעדינות על המקום הפגוע ואחר כך לשטוף במי ים.
ד"ר אורי סנדובסקי, מנהל מחלקת המיון בבית החולים "השרון" שבפתח תקווה, מזהיר כי "שטיפה במים מתוקים מעודדת את הפרשת הארס. אם יש בידיכם חומץ, שטפו בו את האזור שנפגע. החומץ משתק את פעילות התאים הצורבים". במידה והצריבה חמורה יש לפנות לחדר המיון.

יתושים
עקיצת היתוש מטרידה ומגרדת. ניתן להניח על אזור העקיצה קרח, כדי להקל את תחושת הכאב והאדמומיות. במקרה שאזור העקיצה מתנפח וגורם לגירוד עז מהמקובל, יש לפנות לרופא. כדי להימנע מעקיצות, כדי להתמרח בחומר דוחה יתושים לפני היציאה מהבית.

עקרבים
המסוכן ביותר הוא העקרב הצהוב, אולם ישנם זנים שונים של עקרבים ארסיים בארץ. במקרה של עקיצת עקרב יש לקבע את המקום, לקררו ולהימנע מתזוזות מיותרות. יש למהר אל בית החולים. כדי למנוע עקיצות, יש להימנע מלהרים אבנים גדולות, העלולות להתגלות כבית גידול לזוחלים.

דבורים
עקיצת דבורה לרוב אינה מסוכנת אך מכאיבה. יש להוציא את העוקץ ולחטא את האזור. רגישות לעקיצת דבורה יכולה להתבטא בנפיחות בפנים וקשיי נשימה ולסכן את חיי הנעקץ. בכל מקרה של חשש יש לפנות מיידית לבית החולים.

עכבישים
לא כל העכבישים נושכים ואלו שכן – עקיצתם מסוכנת מאוד. לא בהכרח חשים או רואים מיד את מקום הנשיכה. באזור עצמו מתפתח אודם וממנו נמשכים פסים. במקרה כזה, יש לפנות מייד לטיפול רפואי. זיהוי העכביש יסייע בעת הטיפול.

נדלים
בעת עקיצה של נדל ארסי, המאופיין בצבעי אזהרה (אדום, צהוב ושחור), יש לפנות לטיפול רפואי. במקרה של עקיצה מנדל שאינו ארסי הפגיעה היא מקומית. אודם יופיע סביב העקיצה וילווה בגירוד וכאב. ניתן להשתמש במשכך כאבים. שימו לב: ייתכן והנפגע נעקץ יותר מעקיצה אחת בשל מבנה ודרך תנועתו של הנדל.

הכתבה לקוחה מגיליון מס' 6 של
"גליליאו צעיר" - הירחון לילדים סקרניםלהזמנת מנוי גלילאו צעיר

23.08.2008השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


פלה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק