יום רביעי ד בכסלו, 22 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

המצאות ששינו את פני ההיסטוריה

המצאת כְּתַב הַבְּרַיְל
הַמַמְצִיא הַצָרְפָתִי של שיטת הכתב המיוחדת לעיוורים הפך לעיוור בעקבות תאונה, כשהיה בן שלוש. הוריו של לוּאִיס בְּרַיְל (1809-1852) שלחו אותו לבית ספר לעיוורים בְּפָרִיס כשהיה בן עשר. בזמן לימודיו, החליט בְּרַיְל לשפר את הַטֶכְנִיקָה שהמציא צָ'ארְלס בָּרְבִיאָר ושהייתה נהוגה בַּצָבָא הַצָרְפָתִי. שיטה זו אִפְשְׁרָה לחיילים לקרוא הוראות קרב בלילה. היא הייתה מורכבת מִצֵרוּפִים של 12 נקודות, אותן יכול היה החייל לְמַשֵׁשׁ בחושך. בְּרַיְל החליט לשפר את השיטה ולהפוך אותה לפשוטה יותר. הוא הִקְטִין את כמות הנקודות לְשֵׁשׁ בלבד ויצר 63 סימנים, הכוללים את אותיות ה-א'-ב', סִימָנֵי הַפִּסוּק והמספרים. אנשים הסובלים מִלִקוּי רְאִיָה חמור עד כדי עיוורון נעזרים בחוש המישוש, המחליף את חוש הָרְאִיָה הפגום שלהם. באמצעות הנקודות הבולטות מן הַדַף, הצליחו העיוורים לקרוא, להדפיס, לכתוב ואף ליצור מוסיקה. כְּתַב הַבְּרַיְל התקבל בעולם רק בשנת 1854, כשנתיים לאחר מותו של לוּאִיס בְּרַיְל.

המצאת הַמַעֲלִית
אֱלִישָׁע גְרֵיְיבְס אוֹטִיס (1811-1861) היה מְכוֹנָאַי אָמֶרִיקָאִי. רעיון הַמַעֲלִית עלה במוחו בזמן שעבד בבית חֲרושֶׁת למיטות. בְּבֵית הַחֲרושֶׁת היו מספר קומות, ותפקידו של אוֹטִיס היה להעביר מיטות מקומה אחת לשנייה. כעבור זמן חשב, כי חייבת להיות דרך טובה יותר ופשוטה יותר לְהַעֲבָרַת סחורה. בשנת 1854, הציג אוֹטִיס לראשונה את המצאתו בתערוכת "אַרְמוֹן הַקְרִיסְטָל" שהתקיימה בעיר נְיוּ יוֹרק. קהל רב ניצב, מִשְׁתוֹמֵם, אל מול ההמצאה החדשה וְהַבְּטִיחוּתִית. אוֹטִיס יצר בַּלָם מיוחד, שמנע מֵהַמַעֲלִית ליפול, אפילו אם הַכֶּבֶל המחזיק אותה – נקרע.
המצאתו של אוֹטִיס הובילה לַהֲקָמַת מבנים רבי קומות ברחבי אַרְצוֹת הַבְּרִית, ומאוחר יותר – בעולם כולו. בנוסף להמצאת הַמַעֲלִית, המציא אוֹטִיס גם מַנְגְנוֹן בטיחות לִמְסִלוֹת רַכֶּבֶת ושיפורים שונים למנועי הַטוּרְבִּינָה.

המצאת סִיכַּת הַביטָחוֹן
ווֹלְטֶר הָאנְט (1795-1859) היה מְכוֹנַאי רכב שחי בְּניוּ יוֹרְק, אַרְצוֹת הַבְּרִית. את סיכת הביטחון המציא במטרה להחזיר חוֹב ישן לחבר, בסכום של 15 דולרים. הָאנְט לקח חוט תַיִל ישן, סובב אותו ויצר את הסיכה. זמן קצר לאחר שחתם על הַפָּטֶנְט שהמציא, ב-10 באפריל, 1849, מכר הָאנְט את הזכויות על הַפָּטֶנְט תמורת סכום של 300 דולרים. אולם, זו לא הייתה המצאתו היחידה. הָאנְט פיתח דגם של מְכוֹנַת תְפִירָה, סוג חדש של עט וּמְשַׁיֵף סכינים.

עוד על המצאות תוכלו לקרוא במדור אאוריקה ב"גלילאו צעיר"


להזמנת מנוי גלילאו צעיר

12.06.2004השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


דה-גול, שרל

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק