יום שבת א בחשוון, 21 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

שבוע הספר העברי

בכלל, ידעתם שספרות בעברית זה לא דבר ברור מאיליו?

עוד בראשית המאה הקודמת נהגו בארץ לדבר, לקרוא וללמוד בשפות זרות : יידיש, ערבית, צרפתית ושפת הקודש עברית, שימשה אך ורק לתפילה.
למעשה באירופה של מחצית המאה ה-19 עם חדירתה של תנועת ההשכלה גם ליהדות, היה ברור שאת רעיונותיה יפיצו בשפה העברית. פילוסופים, אנשי רוח ומשוררים חשו בצורך לכתוב בעברית, גם על עניינים שאינם קשורים לדת. מה עשו סופרי ההשכלה? השתמשו במילים המקראיות, והרכיבו מהן ביטויים חדשים.

משקפיים נקראו בפשטות בתי עיניים. עט נובע, לעומת זאת כונה בדרך המליצית "כלי כתיבה אשר אין אנו מטבילין אפילו פעם אחת". מסעדה נקראה בפיהם "בית הסועדים", המעלית נקראה "יעלה ויבוא", פרפר היה "זבוב בצבע רקמתיים", והמיקרוסקופ כונה "כלי השקף אשר מבעדו האזוב אשר בקיר כארז בלבנון ישגה".

כמה אפשר להמשיך להשתמש במילים כה ארוכות? ובמיוחד כשהעברית הופכת לשפה יומיומית.

חלוץ מחדשי השפה העברית היה אליעזר בן יהודה כדאי לעיין בחלק מהמילים החדשות שהיה עליו "להמציא" על מנת להעשיר את שפת היום יום . ההתחלה לא הייתה פשוטה, רבים היו המתנגדים אך בסוף המאה ה-19 ובראשית המאה העשרים החלו ללמד עברית בעברית בכמה מבתי הספר במושבות הצעירות.

בראש פנה אפילו טופח ניב עברי גלילי קדום שבו ה"ב" דגושה וכל ילדי בית הספר הוכרחו לשנן את המשפט "שבעים ושבעה זבובים מסתובבים סביב החלב הלבן " על מנת לשנן את הניב כמובן. מכאן ועד כתיבת ספרים בעברית הדרך הייתה קצרה ובשנת 1926 כבר נחגג שבוע הספר העברי הראשון.

מאז עשינו כברת דרך ארוכה והיום ניתן למצוא ספרים שלמים שניתן להוריד מהרשת . אנחנו בחרנו באתר אוהבי "הארי פוטר" שמשלים את חווית הקריאה ומהווה מועדון לאוהבי הספר,לצעירים שבינינו את אתר דגים בו ניתן להאזין לסיפורים במקביל לקריאתם.

התחלות של ספרים ידועים אפשר לקרוא ולקבל טעם של עוד בקטלוג הספרים של אתר כנפיים. ולסיום אם לא בא לכם לצאת מהבית ולרחרח בדוכני שבוע הספר, גם כאן הרשת באה לעזרתכם, ניתן לערוך את הקניות בחנות וירטואלית שברשת.

 חג ספר נפלא לכולנו. מערכת בז .


שבוע הספר במיתוס

12.06.2006השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


נובל, אלפרד ברנהרד

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק