יום שבת א בחשוון, 21 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

28.5.1964 - הוקם אש"ף

אירגון-הגג לכל האירגונים הפלסטינים הלאומיים. היו"ר שלו הוא אבו מאזן (מחמוד עבאס).

אש"ף נוסד ב- 28 במאי 1964. בכנס לשחרור פלסטין - הוועידה הפלשתינית הראשונה, במלון "אינטרקונטיננטל" של הר הזיתים בירושלים. נשיא הוועידה והיו"ר הראשון של האירגון היה אחמד שוקיירי. בוועידת היסוד נוסחה ואושרה האמנה הפלסטינית, וכן הוחלט על הקמת "צבא השיחרור הפלשתיני" ובקיצור צש"פ אשר הורכב מפלסטינים בצבאות ערב השונים.

בראשית 1969 הפך הפת"ח (התנועה לשחרור פלסטין) לגורם השולט בארגון, ומנהיגו, יאסר ערפאת, הפך ליו"ר אש"ף.

אש"ף חרט על דגלו את מימוש האמנה הפלסטינית : מאבק צבאי כנגד ישראל, ותביעה מן היהודים לשוב לארצות הגלות, לקראת הקמה של מדינה חילונית דמוקרטית בכל ארץ ישראל ההסטורית. האמנה הציגה את התנועה הציונית כפשיסטית-נאצית במצעיה, ושללה את קיומו של העם היהודי בארץ ישראל.

ב-1974 הכריז אש"ף על תורת השלבים אשר לפיה תוקם מדינה פלסטינית בכל שטח שיילקח מידי ישראל, על מנת לכבוש, מאוחר יותר, גם את יתרת ארץ ישראל. באותה שנה הוכר אש"ף על ידי הפסגה הערבית ברבאט כנציג הבלעדי של העם הפלסטיני.

במשך שנים היה אש"ף ארגון התומך בטרור, הארגונים החברים בו היו אחראים להתקפות טרור קשות ולהרג ישראלים רבים. במשך שנים רבות סרב אש"ף לקיים קשר עם ישראל, ורק בדצמבר 1988, ב"מסמך שטוקהולם" הכיר במדינת ישראל וקרא להסדר במסגרת ועידה בינלאומית. ב-1993 החלו שיחות אוסלו בין ישראל ואש"ף. הבשלת התהליכים בצד הישראלי והפלסטיני איפשרה, בסופו של דבר, את ההכרה ההדדית מ-1993.

עם קבלת הסכם אוסלו על ידי הנהגת אש"ף נוצר בה קרע, וכמה מן הארגונים הקיצוניים פרשו מן הארגון. אחד מהם הוא ארגון החמאס שהוקם בראשית 1988. עד היום תנועת החמאס היא אוייבתו הגדולה ביותר של אש"ף או של הרשות הפלסטינית במאבק על הנהגת הרחוב הפלסטיני.


מילון מושגים

24.05.2009השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


נובל, אלפרד ברנהרד

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק