יום שלישי ג בכסלו, 21 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

מזכיר נשכחות

מה עשיתם ביום רביעי לפני שבועיים? איך בדיוק נראה המקום היפה הזה, נו, שהייתם בו בתחילת השנה שעברה? איך נראיתם לפני ארבע שנים? מה שמו של הילד הנחמד ההוא ששיחקתם אתו אתמול? כל השאלות הללו הן שאלות הקשורות בזיכרון.

מדי יום אנו צריכים להיזכר בדברים שונים - אירועים, פנים, שמות, תאריכים ומה לא? בחלק גדול מאד מן המקרים אנחנו מִתְקַשִׁים להיזכר. גם כשאנחנו נזכרים, מִתְבָּרֵר, שלעתים זִיכְרוֹנֵנוּ מְעַוֵת דברים. למשל, צבעו של הַפֶּרַח, שזכרתם כסגול, הוא למעשה אדום, במציאות, או הילד, שחשבתם ששמו יוסי, ונקרא, בעצם, יואב. זיכרון המוח האנושי שלנו מוגבל.

בין תכונות המחשב, לעומת זאת, גם תכונה אחת שֶׁעֲשׂוּיָה, אולי, גם לסייע לנו – בני האדם. למחשב יש אפשרות לזכור דברים וּלְשַׁמֵר אותם לאורך זמן ארוך.
מכירים את מָיְקְרוֹסוֹפְט, החברה שֶׁמְיַצֶרֶת עבורנו תוכנות כמו וִוינְדוֹוס, ווּרְד וְאֶקְסְפְּלוֹרֵר (תוכנת הַגְלִישָׁה באינטרנט)? ובכן, מַדְעָנֵי מָיְקְרוֹסוֹפְט מְפַתְחִים בשנים האחרונות "מוחַ מְמוחְשָׁב". מדובר, למעשה, במחשב, שבשילוב עם תוכנה מתאימה, יכול לזכור עבורנו פְּרָטִים רבים מכל מיני סוגים. הפרטים הללו יכולים לבוא בצורת תמונות, סִרְטוֹנֵי וִידֵאוֹ, מִסְמָכִים כתובים, קולות, ציורים שציירנו, דברים שאמרנו, דברים שאמרו לנו ועוד.

ה"מוחַ המְמוחְשָׁב" מפותח במסגרת פְּרוֹיֶקְט הנקרא "פִּיסוֹת החיים שלי". הוא יקלוט פריטי מידע ויארגן אותם בעזרת מְנוֹעַ חיפּוּשׂ חָכָם (מנוע חיפוש הוא תוכנה, בְּעֶזְרָתָה אנחנו יכולים לחפש פריטי מידע). בדרך זו, יכול ה"מוחַ המְמוחְשָׁב" לחפש עבורנו פריטים לפי תאריך, שם או חלק מִשֵׁם, מילים שקשורות לדבר אותו אנו מחפשים ואפילו לפי צליל ותמונה.

רגע רגע... עכשיו בטח תגידו, שכבר כַּיוֹם זוכר עבורנו המחשב פריטים מהסוג הזה (תמונות, סִרְטוֹנֵי וִידֵאוֹ, מִסְמָכִים ועוד) וכבר כיום אנחנו עושים שימוש במנועי חיפוש. מהו, אם כן, החידוש ב"מוחַ המְמוחְשָׁב"? ובכן, החידוש הוא בקלות וּבַתִחְכּוּם שבה הוא עושה את זה. כיום, כדי לחפש פריט כלשהו במחשב, אנחנו צריכים להקליד את שם הַמִסְמָךְ או את חלקו. המחשב מְאַתֵר לנו את כל המסמכים העונים לְשֵׁם זה או לחלק מן הַשֵׁם. הוא עושה זאת מבלי להבחין האם זה באמת מה שאנו מחפשים. ה"מוחַ המְמוחְשָׁב", לעומת זאת, יוכל לעשות זאת בצורה הרבה יותר חֲכָמָה, ידידותית וקלה. הוא ימצא עבורנו את המידע שאנו זקוקים לו באמת, בצורה מהירה. לדוגמה, נניח שאנחנו מחפשים דברים שעשינו יחד עם החבר שלנו צַחִי בחודש אוֹגוּסְט, שנת 2003. מנוע חיפוש במחשב רגיל יְחַפֵּשׂ עבורנו בתוך כל הַקְבָצִים על פי השם "צַחִי", ונקבל את כל הקבצים שבהם מופיע השם "צַחִי" - גם אם אינם שייכים לחברנו צַחִי. כדי לחפש על חֲבֵרֵנוּ בעזרת ה"מוחַ המְמוחְשָׁב", לעומת זאת, נצטרך פשוט לומר לו מה אנחנו מחפשים בצורה מספיק מדויקת. למשל, נוכל לומר לו "חַפֵּשׂ דברים שקשורים לי ולחבר שלי צַחִי בְּאוֹגוּסְט 2003. ה"מוחַ המְמוחְשָׁב" כבר יֵדַע שאינו צריך לחפש סתם פריטים שיש בהם את המלים הנמצאות בַּבַּקָשָׁה (כגון "צַחִי" ו"חָבֵר"). הוא יהיה מספיק מתוחכם כדי "להבין" שהכוונה היא רק לפריטים הקשורים לנו ולחבר שלנו צַחִי. בנוסף, הוא יעשה זאת בקלות ובמהירות רבה. כך, הוא באמת יהווה עבורנו תוספת מועילה לזיכרון שלנו.
כיצד יקלוט ה"מוחַ המְמוחְשָׁב" את הפריטים הרבים?
אם תנסו לחשוב על זה, תראו שכבר כיום ובעצם מזה זמן רב, אנחנו מְתַעֲדִים את חיינו די הרבה ולעתים קרובות. אנחנו מְצַלְמִים את עצמנו במצלמות וּבְמַצְלֵמוֹת וִידֵאוֹ, מקליטים את קוֹלֵנוּ, כותבים מסמכים ושומרים אותם. מַדְעָנִים מניחים שבעתיד הקרוב יְתַעֲדוּ אנשים את חייהם במידה גדולה בהרבה. הם יעשו זאת באופן יומיומי, למשל באמצעות טלפונים ניידים עם מצלמות (שניתן להשיג כבר היום) ובמכשירים נוספים. גודל המכשירים, ההולך וְקָטֵן, וּמְחִירֵיהֶם, ההולכים ויורדים, עוזרים אף הם לְהַגְבָּרַת קֶצֶב הַתיעוּד. הפריטים ש"נייצר" ייקלטו ישירות ב"מוחַ המְמוחְשָׁב", יתועדו בתוכו ויאורגנו באופן אוטומטי בזיכרונו. הם יוכלו לבוא בצורת מסמכי מֶלֶל שונים שנקליד לתוך "המוחַ המְמוחְשָׁב" אך גם בצורת תמונות שֶׁנְצַלֵם במצלמות שלנו או הקלטות שנבצע באמצעות הָרְשַׁמְקוֹל ושיישלחו אל "המוחַ המְמוחְשָׁב" באופן אוטומטי. מנוע החיפוש החכם יאפשר לנו לִשְׁלוֹף אותם במהירות ובנוחות. לדוגמה, נוכל לקבל מידע על עצמנו ביום מסוים בצורת תמונות, סרטים, קולות ועוד, על ידי הכנסת פרטי אותו יום. נוכל לומר את שמו של בן משפחה או של חבר ולקבל את פריטי המידע הקשורים אליו. נוכל לבקש מידע בצורת קולות, תמונות או מלים, הקשורות לדמות שנרצה. נוכל לקבל מידע לפי דרישה של טווח זמן, כגון "בין יום ראשון ליום שלישי בשבוע שעבר". המכשיר המתוחכם הזה יוכל לבצע בשבילנו את העבודה אפילו אם ניתן לו רק מידע חלקי. למשל, נניח שאנחנו רוצים לדעת פרטים על מישהו, שזכור לנו רק שמו הפרטי או חלק מִשֵׁם משפחתו. ה"מוחַ המְמוחְשָׁב" יוכל לאתרו במהירות בעזרת תכונות ורמזים שניתן לו.

עוד על המוח הממוחשב תוכלו לקרוא בכתבה המלאה ב"גלילאו צעיר"


גלילאו צעיר

15.05.2004השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


מגריט, רנה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק