יום שני ג בחשוון, 23 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

פסטיבלים עליך ישראל

בפסח האחרון שני אירועים לכדו את תשומת לבי. האחד, איך לא – 'פסטיבל בומבמלה' שחגג יום הולדת שישי ב'חוף ניצנים' שליד אשקלון.
והשני- 'פסטיבל ג'ה פאן' שהיה אמור להיות הקונטרה ל'בומבמלה' ההמוני. בפסטיבל שהתקיים, בדיוק בכיוון ההפוך- בפארק הירדן, בין טבריה לרמת הגולן, הובטח לנו מופע רצוף של מוסיקה אלטרנטיבית ומשהו קטן וצנוע יותר, תחליף ל'בומבמלה' הססגוני ופסיכודאלי.

אז עם כל הכוונות הטובות של 'ג'ה פאן' - גם הפעם 'בומבמלה' סחף אחריו המונים. עכשיו אפשר לקבוע סופית: 'בומבמלה' בפסח ו'בראשית' בראש השנה, שניהם מבית היוצר של רוני טבצ'ניק-'גילרון הפקות', ושניהם אותה גברת בשינוי אדרת - הופכים לה- פסטיבל בהא הידיעה של המדינה.
במתחם ענק ועצום על שפת הים של חוף ניצנים מתקיים אחד האירועים היותר כיפיים ומיוחדים בישראל. זה לא מיזם של הממסד או איזה אמרגן ממולח. זו התאספות של נשים גברים וטף מכל רחבי הארץ שמתכנסים במקום אחד כדי לחגוג קצת אחרת. תמהיל מקסים ומשובב נפש ולב של רוחניות-מסורת-מוסיקה ויצירה.
השנה הגעתי אחוזת ספקות ל'בומבמלה'. חשבתי: מה כבר יכולים לחדש לי הפעם? אבל מסתבר שלא צריך לחדש. עצם ה'הפנינג', עצם ההתרחשות - היא היא הדבר עצמו. זה היה אירוע של התפרקות, שכרון חושים, כיף, שמחה, מוסיקה נון סטופ ואוירה מחשמלת.
ובימים כאלה- של חוסר בטחון קיומי, וחיים שבירים בצל איומי הפגועים - לראות את גודש הקהל הזה עם האנרגיות המתפרצות האלה – מציף אותך גל של גאווה ושמחה – שאף על פי כן ולמרות הכל- את יצר החיים של הישראלים אי אפשר לנטרל.

40 אלף איש- נוער, נשים, גברים, וטף נהרו לפסטיבל שבעצם ממציא את עצמו כל פעם מחדש. למשך 4 ימים המה חוף ניצנים מהמוני אנשים שזרמו למקום. עשרות דוכנים ססגוניים של מאכלי עדות, עבודות יד, מיסטיקנים ומטפלים אלטרנטיבים יצרו חגיגה של אחדות, מוסיקה, אהבה ומפגש בין אנשים בחיק הטבע.
מה לא היה שם? מוסיקה מטריפה, מתחמי קמפינג, ממלכת ילדים, כפר פשוטי העם (נטורליסטים), מתחמי טיפולים הוליסטים, כפר תפילה ואהבה, צ'אישופים שבהם יכולת להסתלבט על כוס תה הודי ריחני, סדנאות יצירה ואמנות, שקט, שלווה וטבע, דיונות זהב, שקיעות וזריחות מרהיבות. וזה רק על קצה המזלג.
שלא לדבר על טקס קבלת השבת - ביום שישי בשעת בין ערביים לאור השקיעה הקסומה, כשתהלוכת צעירים חובשי כיפה אוחזים בספר תורה קבלו את השבת בזמירות וריקודים. אקסטזה דתית ממש.

"בומבמלה" מזכיר את 'וודסטוק', 'ה'הפנינג' הגדול של שנות השבעים. אפשר לומר- ש'בומבמלה' היא הילד של 'וודסטוק'. ההורים ההיפים הזרוקים של שנות השישים ילדו את החוויה המעורבת הזו שמאפשרת לבאים אליה לחוות חוויה אלטרנטיבית, תוך התחברות לטבע ולמוסיקה.
החופים הקסומים, הטבע, השקט והרוגע בצד אווירת ההפנינג הסוחפת ושפע העיסוקים - מאפשרים לך לעצור לרגע, להתחבר לעצמך ולהירגע. פשוט להירגע. ארבעה ימים של ניתוק מסיר הלחץ של המציאות הישראלית.

פסטיבל ג'ה פאן

בקצה הצפוני של המדינה בדרך לרמת הגולן על גדות הירדן התקיים פסטיבל ג'ה פאן. ג'ה פן זהו בית למוסיקה ולתרבות ישראלית על גווניה וצבעיה הרבים, שממוקם בלב הסצינה המוסיקלית, בשכונת פלורנטין בתל אביב.
ג'ה פן עלו לרמת הגולן לחגוג את חג החירות באווירה ישראלית, של חופש ושמחה, בתפאורה של פארק הירדן: שמש, אביב, טבע ומוסיקה, ריקודים ומוסיקה, מוסיקה ומוסיקה.

למרות מספר המשתתפים המועט זהו נסיון שיש לברך עליו ולעודד אותו. אמנם אי אפשר להשוות בין זה לבין בומבלה. אבל גם שם היה כיף והיו להקות מצוינות כמו: שמעונה, הגרוברטרון, מוטי פנאן, קנגורו, התקווה ומוסיקת רגיי ישראלית.


24.04.2004השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


פלה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק