יום שני ג בחשוון, 23 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

עונת הפריחה הגדולה

לפני כ-5000 שנה, כשמת אחד מִפַּרְעוֹנִי מְצָרִים מעקיצת צִרְעָה, אף אחד לא ידע שלתופעה הזו קוראים אָלֶרְגְיָה. לַפַּרְעוֹנִים האחרים זה אף נראה קצת משונה שאפשר למות מעקיצה. הרי כל כך הרבה אנשים נעקצו לפניו ולא קרה להם דבר. מאז אותה עקיצה, חלפו אלפי שנים עד שיום אחד, במהלך המאה ה-19, הבחין רופא ילדים אוֹסְטְרִי בשם קְלֶמֶנְס פִירוֹקְט שילדים רבים מגיבים בצורה משונה ושונה לגורמים מסוימים כמו מזון, צמחים, עקיצות דבורים, פַּרְווֹת של בעלי חיים ואפילו אָבָק. הרופא הָאוֹסְטְרִי כינה את התופעה המשונה הזו "אָלֶרְגְיָה" שפירושה בִּיְוָנִית "תְגוּבָה שׁוֹנָה".

אָלֶרְגְיָה היא, למעשה, תגובה מוטעית של מַעֲרֶכֶת החיסון שלנו. אותה מערכת חיסון חשובה וחיונית, הקיימת בגופינו, אמורה להגן עלינו בעת חדירת חומרים מסוכנים לגוף. אלא, שלעיתים מערכת החיסון שלנו קצת מתבלבלת וכאשר היא פוגשת בחומר שאינו מזיק, היא מתייחסת אליו כאילו שהוא מסוכן לגופינו ומזיק. כתוצאה מהמגע או הַחֲשִׂיפָה לחומר הזה, כל מערכות הָאַזְעָקָה בגוף מופעלות והמערכת החיסונית נכנסת לפעולה.

לחיילי מערכת החיסון, קוראים כַּדוּרִיוֹת דָם לְבָנוֹת וכאשר הן מתקרבות לאזור הבעייתי הן מַפְרִישׁוֹת חומרים הנקראים נוֹגְדָנִים שנלחמים בגורם המפריע. כל זה טוב ויפה כאשר החומר באמת רע ומזיק, אבל אם לא, אז...כאן בעצם גם מתחילה הבעיה או ליתר דיוק, כאן בדיוק מתחילה האָלֶרְגְיָה.

במקרים של אָלֶרְגְיָה, הגוף מייצר נוגדנים מיוחדים מסוג איי.ג'י.אי (IgE) . הנוגדנים האלו מתרכזים על תאים מיוחדים שנמצאים בגופנו ונקראים תאי פִּיטוּם. כאשר נכנסים לגופו של אדם אָלֶרְגִי אַבְקְנֵי צמחים, לדוגמא, הם נפגשים בנוגדנים שגורמים לתאי הפִּיטוּם לשחרר חומרים כִימִיִים כגון חומר בשם הִיסְטָמִין הגורם לאָלֶרְגְיָה. דמיינו לעצמכם, שמערכת החיסון שלנו, היא כמו צבא גדול המורכב מחיילים רבים. ברגע שהאויב מתקרב אל הגוף, נשלחים החיילים לאזור שממנו הָאוֹיֵב מנסה להיכנס. כמות החיילים שנשלחת היא בהתאם לכמות ה"אוֹיֵב" שחדר. אולם, במקרה של אדם אָלֶרְגִי "מְפַקֵד הצבא" מבולבל במקצת ובמקום לשלוח פלוגה של חיילים, הוא שולח גדוד שלם, שיוצר תגובה מוגזמת של מערכת החיסון . החומרים שהגוף שלנו מזהה כמזיקים, נקראים אָלֶרְגֶנִים (מהמילה אָלֶרְגְיָה כמובן). כאשר הגוף שלנו נפגש אִתָם בפעם הראשונה, התגובה בדרך כלל לא תהיה קשה במיוחד. אולם, מכיוון שלמערכת החיסון שלנו יש זיכרון מצוין, בפעם הבאה שהיא תיפגש עם אותו אָלֶרְגֶן היא כבר תגיב במהירות, באופן הרבה יותר תוקפני ותייצר מיד את נוגדני האיי.ג'י.אי.

ומהם הסימנים לאָלֶרְגְיָה? הם משתנים, למעשה, מאדם לאדם. יש מי שיתחיל להתעטש כמעט ללא הפסקה ואחר ימצא את עצמו מְקַנֵחַ את אפו מהבוקר ועד הערב כשהנזלת שלו פשוט אינה נגמרת. אנשים רבים סובלים מִגֵירוּד, צריבה וְאודֶם בעיניים ולעיתים גם מגרד בעור. פעמים רבות האָלֶרְגְיָה מתבטאת בנפיחות מסוימת באזורים שונים בגוף כמו הקיבה למשל, ובוודאי שמעתם על ילדים הסובלים מֵאַסְטְמָה. אַסְטְמָה, היא, אגב, תגובה אָלֶרְגִית של מערכת הנשימה המאופיינת בְּהִצָרוּת של הַסִמְפוֹנוֹת, קוצר נשימה ושיעול. התופעות האלו הן קלות יחסית, אבל לפעמים, כתוצאה מהאָלֶרְגְיָה, ישנם אנשים שעלולים להתעלף כאשר הם נמצאים במגע עם הָאָלֶרְגֶן ובמקרים קיצוניים אפילו למות.

דוקטור קובִּי שָׂדֶה, רופא מומחה לאָלֶרְגְיָה וְאִימוּנוֹלוֹגְיָה (מערכת החיסון) מהמרכז הרפואי סוֹרָאסְקִי בְּתֵל אָבִיב, סיפר, כי בעשרים השנים האחרונות, הייתה עלייה משמעותית במספר האנשים הסובלים מאָלֶרְגְיָה כלשהי. מתברר שכשליש מאוכלוסיית העולם הַמַעֲרָבִי, הַמוֹדֶרְנִי, סובל מאָלֶרְגְיָה. הרופאים והחוקרים מכנים את התופעה הזו "הַמַגֵפָה החדשה של המאה ה-21". בישראל לבדה ישנם כְּמִילְיוֹן בני אדם הסובלים מאָלֶרְגְיָה. החוקרים, למעשה, לא ממש יודעים מדוע ישנה עלייה גדולה כל כך במספר האנשים הַמְפַתְחִים אָלֶרְגְיוֹת, אולם הם מאמינים כי תופעה זו קשורה לעובדה, כי אנו חיים בסביבה סְטֶרִילִית מדי, נקייה מדי ומוגנת. הייתם מאמינים, דווקא הסביבה הנקייה שלנו, היא זו הגורמת לנו להיות אָלֶרְגִיִים. מערכת החיסון שלנו, שבשנים האחרונות התרגלה לחיות בסביבה נקייה וְהִיגְיֶנִית, לפתע אינה מסוגלת להתמודד עם הסביבה החיצונית. המומחים קוראים לכך "תיאורית הַהִיגְיֶנָה". תיאוריה זו מקובלת היום על רוב החוקרים, הסבורים כי היא הסיבה העיקרית לעלייה במספר האנשים הסובלים מאָלֶרְגְיָה בכלל וּמֵאַסְטְמָה בפרט.

לאילו חומרים אנחנו עלולים לפתח אָלֶרְגְיָה?

ד"ר שָׂדֶה אומר כי "יש מגוון רחב של חומרים שניתן לפתח אליהם אָלֶרְגְיָה, כגון סוגי מזון שונים (ביצים ודגים), חלב, חומרי ניקוי, תכשירי קוֹסְמֶטִיקָה, תרופות, פַּרְווֹת של בעלי חיים, עקיצות דבורים, צרעות ועכבישים, אבק וגם צמחים מסוימים ופריחותיהם". ד"ר שָׂדֶה מוסיף, כי "ישנם אנשים שיהיו אָלֶרְגִיִים במשך כל השנה. לדוגמא, אנשים הסובלים מאָלֶרְגְיָה לְקָרְדִית אֲבַק הבית (יצור קטן וּמִיקְרוֹסְקוֹפִּי הנמצא בתוך הַאָבַק בבתים שלנו). אולם אנשים שמפתחים אָלֶרְגְיָה לפרח מסוים עלולים להיות אָלֶרְגִיִים רק בתקופת הפריחה שלו". ישנן תקופות נוספות בהן מפתחים ילדים אָלֶרְגְיָה למזון מסוים, למשל: ט"ו בשבט. בחג זה עורכים בבית הספר מסיבות וסעודות חג ולפעמים זו הפעם הראשונה בה הם טועמים שְׁקֵדִים, אגוזים ובוטנים ואז גם מפתחים לראשונה אָלֶרְגְיָה. "אָלֶרְגְיָה לבוטנים היא צרה צרורה", אומר דוקטור שָׂדֶה ומוסיף כי "בדרך כלל, רוב הָאָלֶרְגִיוֹת שמתפתחות אצל ילדים חולפות עד גיל שש, אולם אָלֶרְגְיָה לבוטנים אינה חולפת לעולם". כיום, כשלרוב המאכלים מוכנסים בוטנים בצורה זו או אחרת, אנשים שאלרגיים לבוטנים צריכים להימנע מהרבה מאוד מוצרי מזון שמורכבים מבוטנים כמו במבה, חמאת בוטנים וחטיפים נוספים.

אילו צמחים גורמים לָאָלֶרְגְיוֹת?

אחד הצמחים, הגורם לתגובה אָלֶרְגִית אצל אנשים רבים, הוא עץ הַזַיִת. פריחתו בעייתית מאוד וישנם רבים שסובלים ממנה. כך גם לגבי הַדֶקֶל, הַבְּרוֹשׁ, אִילָנְתוֹס (עץ גן העדן המתורבת) וכן הַשִׁיטָה, הַצַפְצֵפָה, הָאֶקָלִיפְּטוּס, עֲשָׂבִים שונים, דְשָׁאִים והכול נובע בעיקר מֵאַבְקְנֵי הצמחים שעפים ברוח. עצים ממשפחת פירות ההדר, שהאבקנים שלהם מועברים על ידי חרקים ולא על ידי הרוח, אינם גורמים לאָלֶרְגְיָה ולכן לא מהווים בעיה. בעבר, היה נהוג בארץ לנטוע הרבה עצי זַיִת בְּצִדֵי הרחובות. כיום יש נטייה להמעיט בנטיעת עצים אלו מכיוון שחלק גדול מאוכלוסיית הארץ אָלֶרְגִי אליהם.

אָלֶרְגְיָה או שפעת?

 אנשים רבים אינם יודעים שהם אָלֶרְגִיִים. הם מתחילים להתעטש וסובלים מִגוֹדֵשׁ באף, אבל חושבים שזו שפעת וכלל לא מתארים לעצמם שפיתחו אָלֶרְגְיָה לחומר מסוים. אולם, כיום ישנה דרך פשוטה מאוד לזהות רגישות לאָלֶרְגְיָה. מזריקים לתוך העור מספר אָלֶרְגֶנִים שנחשדים כגורמים לאָלֶרְגְיָה וממתינים מספר דקות. לאחר מכן, בודקים את האזור שלתוכו הוזרקו האלרגנים. אם מתפתחת נפיחות באזור ההזרקה, סימן שקיימת בגוף אָלֶרְגְיָה.

מה עושים?
דוקטור שָׂדֶה מסביר כי קודם כל, יש להימנע מהגורם לאָלֶרְגְיָה. ניתן להשתמש בתכשירים מיוחדים וּמִשְׁחוֹת להקלה על פריחות ואדמומיות. קיימות גם תרופות מסוימות שניתן להיעזר בהן וכך לטפל בבעיה שנגרמת כתוצאה מהאָלֶרְגְיָה. הוספה של ויטמינים למזון בעיקר Bו-C תמיד מסייעת ומחזקת את הגוף. אפשרות נוספת היא טיפול על ידי חיסונים. הטיפול הזה כולל מספר זריקות בזרוע של תמציות הָאָלֶרְגֶנִים אליהם התגלתה רגישות. מתחילים עם זריקה אחת לשבוע ואחר כך עוברים לזריקה אחת בחודש. לאחר סידרה של זריקות, מסוגל המטופל לעבור ליד גורמי האָלֶרְגְיָה מבלי שהדבר יפריע לו. דוקטור שָׂדֶה סיפר כי ישנם סוגים רבים של אָלֶרְגְיָה, אבל אחת מהמוזרות ביותר בהן נפגש בשנות עבודתו, הופיעה אצל בחור צעיר שהיה אָלֶרְגִי לְמֶנְטוֹל. כן, אותו חומר הנמצא במשחות שיניים רבות. תארו לעצמכם, בכל פעם שהבחור הצעיר צִחְצֵחַ את שיניו - הִתְעַלֵף. אם אתם נתקלים בחומר שגורם לכם לאָלֶרְגְיָה, השתדלו להימנע ממנו ואל תשכחו, המפגש הראשון עם הָאָלֶרְגֶן יהיה קל דרך כלל, אולם המפגשים הבאים יהיו כבר ממש לא נעימים. אם כך, השתדלו לשים לב והעיקר - תהיו בריאים...

 את הכתבה המלאה ניתן לקרוא בירחון "גליליאו צעיר"

הדמייה באנגלית לתהליך האלרגיה.גלילאו צעיר

09.04.2009השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


פלה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק