יום רביעי כ"ח בתשרי, 18 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

כתב החרטומים

אם אומרים לך שהכתב היד שלך נראה כמו כתב חַרְטומִּים - היית יכול להסתדר מצוין במִצְרַיִם העתיקה. כתב הַחַרְטומִּים, או בשמו הלועזי: הִירוֹגְלִיפִים, שימש כצורת כתיבה באמצעות סמלים וציורים. חלק מהסמלים הִוּוּ מילים שלמות וחלקן היוו חלקים בתוך מילה. אם חשבתם שֶׁעֶשְׂרִים וּשְׁתַּיִם אוֹתִיּוֹת בָּאָלֶפְבֵּית הָעִבְרִי זה הרבה, בכתב הַחַרְטומִּים היו יותר למעלה מ-2,000 סמלים! כל סמל מייצג עצם כלשהו במצרים העתיקה וכל עצם כזה מייצג צליל בו מתחיל שם העצם או רעיון מסוים הקשור בעצם. לכן, לא פלא שמעט מאוד מהַמִּצְרִים ידעו לכתוב ולקרוא.

הסיבה לכך שמכנים כתב לא ברור בשם
כתב חַרְטומִּים היא, שבמשך מאות רבות של שנים לא יכלו החוקרים לְפַעְנֵחַ את הכתובות על גבי המקדשים והקברים הפַּרְעוֹנִים.

הראשון שהצליח לְפַעְנֵחַ את צופן כתב הַחַרְטומִּים היה החוקר הצרפתי זָ'אן פּוֹל שָׁמְפֶּלְיוֹן. הוא עשה זאת באמצעות שריד אַרְכֵאוֹלוֹגִי שנקרא אבן הָרוֹזֶטָה, שבה אותו טקסט נכתב בשלוש שפות עתיקות בהן גם כתב הַחַרְטומִּים הַמִּצְרִי. הדבר המדהים ביותר בסיפורו של זָ'אן פּוֹל שָׁמְפֶּלְיוֹן הוא, שהוא החל לחקור את אבן הָרוֹזֶטָה כבר בהיותו בן עֶשֶׂר.

אתם מוזמנים להיכנס לאתר
ההִירוֹגְלִיפִים ולהתנסות בכתיבת שמכם בכתב מצרי עתיק. ראשית כתבו את שמכם באנגלית בקובץ וורד, זהו את הסמל המייצג את הצליל של כל אות בשמכם. העתיקו את הסמלים לקובץ כך: עמדו עם סמן העכבר על הסמל הרצוי, לחצו על מקש ימני בעכבר ובחרו בפקודת "העתק" (copy) , עברו לקובץ הוורד, לחצו על מקש ימני בעכבר ובחרו בפקודת "הדבק" (paste) והדפיסו להנאתכם.

את הכתבה במלואה תוכלו לקרוא במגזין חודש אפריל של הירחון "גלילאו צעיר"גלילאו צעיר

09.04.2009השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


ז'בוטינסקי, זאב (ולדימיר)

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק