יום שלישי ג בכסלו, 21 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

שבוע אהבה לטבע ולסביבה

" כי ה' אלוהיך מביאך אל ארץ טובה ארץ נחלי מים עינת ותהמת יוצאים בבקעה ובהר" (דברים, ח, ז).

יופייה המיוחד של ארץ בראשית, העשירה במרחבי טבע ונופים מרהיבי עין, מוזכר פעמים רבות במקרא. מראה פניה של הארץ הקדומה מעוטר היה בנופי נחלים ומעיינות עשירים בצמחייה ובעלי חיים, נופי ביצה בצד נופי יערות, גדות נחלים ונהרות.

אבל, במהלך כמאה ועשרים שנות פיתוח של ההתיישבות בישראל - יובשו מרבית שטחי הביצה, מי הנחלים הוטו ומרבית המעיינות הוזרמו לצינורות.
כתוצאה מכך, יבשו בתי-גידול נפלאים שהיו ברחבי המדינה; בעלי-חיים מעניינים נעלמו לחלוטין וארץ ישראל השתנתה ללא היכר.

"כוס המים הלאומית" , כך אנו קוראים למשאב המים של ארץ ישראל.
אך מי שותה את אותה כוס?
הכנסו לאתר הבא, שחקו במשחק ונסו לגלות את התשובה.
ומה עם הטבע?
גם הטבע צמא למים, כמה מים נותרו לו בכוס הלאומית?
רק שלושה אחוזים !!! נותרו מנופי המים הרבים שבהם התברכה ארצנו - מקורות הירדן, אגם החולה וביצותיו, מעיינות עמק יזרעאל, נחלי מישור החוף וברכות החורף שהיו פזורות בכל פינה - נותרו רק שלושה אחוזים (!).

אלמלא נכללו שטחי מים אלה בתחומי הגנים הלאומיים ושמורות הטבע, ספק אם גם השרידים שנותרו היו ממשיכים להתקיים. אבל גם השמורות והגנים אינם תעודת ביטוח להמשך קיומם של נופי המים שלנו. המחסור במים שבישראל, אינו מאפשר להזרים מים לטבע ללא תכנון מוקדם של משק המים בארץ ויצירת מקורות מים חדשים (למשל התפלת מים, או יבוא מים מתורכיה).

לצערנו, זכות הקיום של בתי-הגידול הלחים ( נחלים, בריכות ואגמים) שנותרו בישראל, המשמרים עולם טבע עשיר ומופלא, אינה מובנת מאליה ואינה מבטיחה שיתחשבו בו בחלוקת משאב המים כצרכן מים שזכאי לאספקת מים בכל מחיר ובכל תנאי.

לטבע צמא יש דוגמאות רבות לצערנו הרב, הנה כמה מהן:
* מקורות הירדן - בפלגי הדן, בנחל חרמון ובנחל שניר, קיים הסדר חלוקת מים, המשאיר חלק מהמים לקיומם של בעלי החיים והצמחים בנחל, והחלק האחר נשאב לשימוש האדם, לשתייה ולחקלאות. המצוקה העיקרית קיימת כאשר יש מעט מים במעיינות, לאחר שנת בצורת, ואז נדרשים צרכני המים ובכללם הטבע להסתדר עם המעט. בהסדר הזה בני האדם קודמים לטבע ובשנות מצוקה מתקשים מערכות החי והצומח להתקיים.

* הירדן הדרומי - ממוצא הכינרת לירדן - נחסם בסכר דגניה, ואילו ממלכת ירדן סוכרת את ערוץ הירמוך. התוצאה: בירדן הדרומי זורמים מי מעיינות מלוחים מהכינרת וממי השפכים של טבריה ויישובי עמק הירדן. הנהר הפך לתעלת ביוב מצחינה.
עולם הטבע העשיר שפיאר בעבר את גאון הירדן נפגע קשות.

* נחלי הגליל המערבי - שאיבת יתר הורידה את מפלסי מי התהום אל מתחת לרום שפיעת המעיינות, ורבים מהם יבשו. בנחל עמוד, נחל כזיב ונחל בצת - פאר נחלי הגליל - זורמים כיום רק פלגים דלים, בזכות מעיינות קטנים שנותרו, ובזכות הקצאת מים מיוחדת מנציבות המים להזרמה של מי קדוחים. הדברים הגיעו לידי כך שבקיץ מושקים עצי הדולב הענקיים שבנחל בצת כדי שלא יגוועו - באמצעות צינור!

מה צריך לעשות? האם הכול אבוד? עוד לא! בתי-גידול לחים הם בעלי יכולת טובה של שיקום עצמי. בשמורות הטבע נותרו גרעיני חיים של צמחים ובעלי-חיים, שיכולים להתרבות ולשגשג, אם רק יינתנו להם התנאים הראויים. לשם כך דרושה פעילות חברתית נמרצת שתוביל למסקנה שהטבע והנוף הם צרכני מים לכל דבר, לא פחות ממפעלי תעשייה ומשדות חקלאיים.

צריך לחשוב על אותם פתרונות חדשים להעשרת משק המים שלנו ולדאוג שהם יבוצעו. כיום אפשר להוסיף מים שפירים למשק המים, באמצעות התפלה וטיהור מי ביוב, ולהשאיר מים לנחלים ולבתי-הגידול הלחים, בהתאם לכמויות ולאיכויות שלהם הם ראויים.

עזרו לנו להכריז על זכות הטבע למים!

אתם מוזמנים לחתום על האמנה לשמירת המים לטבע באתר רשות הטבע והגנים. 

בסופי השבוע של שבוע האהבה לטבע למים ולסביבה, בתאריכים 18.03.06 (שבת) , 24.03.06 (שישי) ו- 25.03.06 (שבת) 
 יתקיימו שפע של פעילויות וסיורים לקהל הרחב בעקבות מקורות המים בשמורות הטבע והגנים הלאומיים. 
 
 צפו במצגת מרהיבה שהוכנה במיוחד לקראת שבוע האהבה לסביבה.רשות הטבע והגנים

18.03.2006השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


מגריט, רנה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק