יום רביעי ד בכסלו, 22 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

קרנבל התחפושות של הטבע

ונפתח בחוג דרמה למתחילים. כמה דוגמאות מוכרות להסוואה: צורת ההסוואה הנפוצה ביותר אצל בעלי-חיים היא חיקוי הרקע. כך, לדוגמה, בעלי-חיים רבים החיים במדבר הם בעלי גוון גוף מדברי ואלה שחיים על צמחים הם ירקרקים בהתאם. שממית, פרפר, עש ואפילו ינשוף עצים נעלמים מהעין על רקע ענף, קליפת גזע, או עץ כהגנה מפני טורפים.

מבין אלופי ההסוואה ניתן למנות את גמלי השלמה בצורת קוץ או את הזיקית המסוגלת לשנות את צבעי גופה. גם האילנית (קרובה של הצפרדע) הנדבקת לצמחים יכולה לשנות את צבעי גופה בין ירוק לאפור בהתאם לצבע הרקע. אצל עופות קרקע רבים (סיקסק, תמירון, חגלה) האפרוחים שאינם מסוגלים עדיין לעוף יודעים להצמד ללא תנועה לקרקע תוך ניצול צבעי ההסוואה שלהם בצורה מושלמת ובצפון המושלג משנים בעלי החיים את צבעם מחום ללבן עם בוא השלגים-לילית השלג, אווז שלג ארנבת ושועל.

עולים כתה ל"אהבה מעבר לפנה" - אגף "מעמידי הפנים". - "הצגת הפצוע" - דרור הבית, בולבול וחוגלה שבניתורים ותעופה עילגת (בזיגזגים) מרחיקים את הטרף מצאצאיהם בעמדת פנים של טרף קל. - "העמדת פני מת" - טכניקה נגד טורפים "אוכלי כשר" שאינם נהנים מפגרים ונבלות . שיטה זו מוכרת אצל מיני חיפושיות , זוחלים ויונק אמריקאי בשם אופוסום, שממשיך להיות מת גם כשהטורף בודק אותו בנשיכות.

ומכאן נעבור להוליווד, ל"חקיינים האמיתיים". וכדי להמחיש עד כמה החקיינות- mimicry בשפת המדע - היא עניין למקצוענים.

נפתח בחידה: מה אתם רואים בתמונה שבקישור הבא? (בין הפותרים יוגרל הרעשן של פרשנדתא בן המן בן המדתא):
מי אני?
א. נחש המבליט עצמו בעמדת חיזור כלפי נקבה.
ב. זחל של רפרף (סוג של פרפר) "מתחפש" לנחש - כדי להרתיע טורפים.
ג. אילנית ("צפרדע עצים") מתחזה לנקבת נחש כדי לפתות ולטרוף נחשים שרק בקעו.
(התשובה הנכונה- בסוף אז תתאפקו!)

תחשבו על זה, ובנתיים דוגמאות ידועות נוספות לחקיינות : לבעלי חיים רבים שהם בעלי ארס, רעל, או ריח דוחה יש צבעי אזהרה - הרתעה (בד"כ שלוב של אדום, כתום, צהוב, שחור ולבן) שנועדו להעביר את המסר הבא: "אני מסוכן, התרחקו ממני!" צבעים כאלה נראים על גופם של רב נדל ארסי, עקרב צהוב, צרעה מזרחית, דבורים למיניהן, מושית השבע, מיני פשפשים רבים, סלמנדרה כתומה, צפע א"י ורבים אחרים.
כך לדוגמה, מי שינסה לאכול את החיפושית היפיפייה מושית השבע או את הסלמדרה הכתומה לא ינסה לעולם לעשות זאת שנית. נחש נפוץ אצלנו, זעמן המטבעות (לא ארסי) מחקה בצורתו ובצבעיו את הצפע (ארסי בהחלט). זבובי רחף (ללא עוקץ) המחקים באופן מדויק צרעות עוקצות, דגים נקאים בריפי אלמוגים באוקיינוס השקט מוציאים טפילים מגופם של דגים גדולים מהם. החקיינים מעדיפים בשר אמיתי ובזמן ש"הלקוחות" מתמסרים ל"טיפול" הם לוקחים להם ביסים מהסנפירים....

אי אפשר להיפרד מאלופי החקיינים בלי להזכיר דוגמא מרתקת מעולם הצמחים - את הדבורניות. נסתפק בדוגמא העסיסית של מינים העובדים (איך לא) על עיקרון "המשיכה הגורלית" של זכרים לנקבות. הדבורניות (פרחים) פורחות לפני הופעת הנקבות האמיתיות "בשוק", הלא הן הדבורים. החיקוי המושלם כולל חיקוי שערות והפצת ריחות כמו של נקבת הדבורה, מבטיח שהזכרים יבואו להזדווג ולהאביק את פרחי הדבורנית.

מי שמתלהב וכבר קיבל מכאן רעיונות לפורים - כדאי שיצטנן מעט, הרי ברור שיש כאן איזה טריק: אם כל החקיינים אכן יצליחו בהצגה, מה יאכלו הטורפים? ואם זכרי הדבורים יזדווגו רק עם פרחים - מי יוליד דורות באים של דבורים?

מי אומר שמה שאנו רואים- זעמן שמתחפש לצפע, זבובים שמתחפשים לצרעות- זו באמת הייתה כוונת הטבע??? ...מעייף? מבלבל? מעצבן? - מי שמחפש חיים קלים, שיגלוש באינטרנט. בטבע אין רגע דל, וסודות רבים עוד מחכים לגילוי.

חג מסכות שמח!
שלכם יהודה גלב מורה לטבע בבית הספר הגומא

 נ.ב. התשובה הנכונה לחידה: ב' (ניחשתם או הצצתם?)
© בתמונה: פרח דבורנית גדולה צולם על ידי עמית מנדלסון.עוד על חיקוי והסוואה בעולם החי

02.03.2009השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


דה-גול, שרל

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק