יום שני ג בחשוון, 23 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

משפחת ישראלי

משפחה היא אחד המוסדות החברתיים העתיקים ביותר הקיימים בחברה האנושית. למעשה, לא נמצאו עדויות לקיומה של חברה שבה לא היה קיים מוסד המשפחה. על פי אחת ההגדרות, המשפחה היא מוסד מפתח שמכיל אישה אחת או יותר שגרה עם גבר אחד או יותר ועם ילדיהם.

מגורים משותפים ושיתוף פעולה כלכלי משויכים בדרך כלל למשפחה. סיפורה של המשפחה הוא סיפור של הישרדות כלכלית ורבייה. תפקידה המסורתי של האישה במשפחה הוא להיות פורייה וללדת כמה שיותר ילדים בריאים. תפקידו המסורתי של הגבר במשפחה הוא לפרנס.

ומה עם אהבה?
אהבה זו "המצאה" חדשה יחסית במוסד המשפחה. רק החל מהמהפכה התעשייתית הפכו הנישואים להיות מבוססים בעיקר על אהבה. מאחר והיסוד העיקרי עליו מבוססת המשפחה, הוא יסוד כלכלי, בחברות של מצוקה כלכלית, חשיבותו של התא המשפחתי גדול וניתן לאמר שאפילו מקודש.
לעומת זאת, בחברות מבוססות (עשירות) זוכה התא המשפחתי לחשיבות קטנה יותר.

איך נראה התא המשפחתי בישראל 2009 ?
מדו"ח מיוחד שערך ארגון "משפחה חדשה" לקראת יום המשפחה עולה כי רק 58 אחוז מהמשפחות בישראל עונות להגדרת המשפחה הישראלית הקלאסית, בה ההורים נשואים כדת משה וישראל. כלומר כמעט מחצית מהמשפחות בישראל אינן עונות להגדרה המופיעה למעלה.
לדוגמא: 9 אחוזים מהמשפחות, הן משפחות חד-הוריות. בראש מרבית ממשפחות אלה עומדת אישה. באחוז אחד מהמשפחות שני ההורים הם מאותו המין, כלומר שני אבות או שתי אמהות.

השינוי הדרמטי במבנה המשפחה אינו נחלתה של ישראל בלבד- בכל רחבי אירופה מקבל המונח "משפחה" משמעות חדשה.

למה זה קורה?
מאז שנות החמישים עברה ישראל מהפך בכל תחומי החיים, רמת ההכנסה לנפש עלתה, רמת המיכשור בבתים (מכונת כביסה, מדיח וכד') עלתה פי עשר ורמת ההשכלה הממוצעת עלתה ב88%.
נישואים שבנויים על קשר רגשי (אהבה) יותר שבירים מאלו שבנויים על צרכים כלכליים, לכן פוחתת יציבות המשפחה ועולים מספר מקרי הגירושין. בנוסף לכך, הרבה מתפקידיה של המשפחה הועברו למוסדות אחרים כגון: חינוך מהגיל הרך, טיפול בבני משפחה זקנים וכדומה. וכן, הסדר והסמכות במשפחה מתערערים עם כניסתם של ערכי שוויון בין גברים לנשים ובין הורים לילדים.

מסיבות אלה וגורמים נוספים אנו רואים ירידה במשפחתיות הקלאסית (אבא, אמא וילדים) ולעומת זאת צופים בהתפתחותן של "משפחות חדשות".

נתונים נוספים על "משפחת ישראלי" תוכלו לקרוא בנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

23.02.2009השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


פלה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק