יום שישי ל בתשרי, 20 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

Beagle phone home

עכשיו זה כבר ודאי, ביגל 2 הלכה לאיבוד ולא ברור אם הצליחה לנחות על מאדים.

מדובר בפרויקט שאפתני של סוכנות החלל האירופית אס"א שניצלה (כמו סוכנויות חלל אחרות) את קירבתו היחסית של מסלול כוכב הלכת מאדים לכדור הארץ ושיגרה לפני כחצי שנה חללית לעבר הכוכב הרביעי במערכת השמש, מאדים במטרה לחקור אותו ולנסות לאתר בו עקבות של חיים.

בחודש אוגוסט השנה התקרבו המאדים וכדור הארץ למרחק של כ- 56 מליון ק"מ זה מזה ופתחו חלון הזדמנויות המתרחש אחת ל- 15 שנים של שיגור חלליות למאדים בזמן קצר מאוד עם אפשרות לנשיאת מטען רב ביחס למשקל הדלק.

מה כל כך מרתק במאדים?
מאז החל חקר החלל מחפשים החוקרים סימני חיים בכוכבים קרובים ורחוקים. מאדים הוא כוכב הלכת היחיד במערכת השמש שלנו (בשכונה שלנו) שמתקיימים בו או התקיימו בו בעבר תנאים המאפשרים את קיומם של יצורים חיים. נא לא להיתפס לאשליות, כשמדברים על "חיים" לא מתכוונים דווקא לחוצנים , אלא למשהו קצת פחות מרתק כמו... חידקים.

במאה ה-19 צפו אסטרונומים בכוכב הלכת האדום וזיהו בו שני קטבים וחריצים עמוקים ששיערו כי נוצרו על ידי מים. תצפיות אלה הובילו להשערות בדבר המצאותם של מים על מאדים, אך כבר במסעות המוקדמים למאדים התברר שהקטבים אינם אלא כיפות קרח של פחמן דוחמצני קפוא ואילו החריצים העמוקים התבררו כערוצי נחלים יבשים שכבר מזמן שכחו מתי זרמו בהם מים.

בשנת 1976 נחתו שתי נחתות אמריקאיות על המאדים שנועדו, בין היתר, לבחון היתכנות חיים על פניו. שתי נחתות הוויקינג לא גילו סימני חיים אך מצד שני לא שללו כאלה.

ביגל-2 , הקרויה אגב אחר ספינתו של חוקר הטבע צ'ארלס דארווין אשר יצא למסע לאיי הגלאפגוס לברר את מוצא המינים, נועדה לנסות ולפתור את אחת המחלוקות הגדולות בחקר המאדים: האם חיידקים חיים או חיו בעבר על המאדים? לשם כך, אמורה הנחתת לבצע שורה של בדיקות כימיות של סלעים הנמצאים על פני השטח ובעומק של כשני מטרים. עד כה לא בוצעה בדיקה כזו על המאדים. בנוסף, ביגל-2 מצוידת במכשור שיאפשר לה לבדוק את הרכב האטמוספירה של הכוכב ולחפש סימנים של גז מתאן, (גז ביצות)שעשוי להעיד על קיומם של חיידקים.

האות הראשון מביגל אמור היה להיות משודר כשעתיים וחצי לאחר נחיתתה במאדים, כאמור ביום חמישי שעבר. בינתיים עברו כארבע יממות והסיכויים לקלוט ממנה אותות חיים אפסו.

לדרישת השלום שלנו מיצורי מאדים (בהנחה שהם קיימים) נצטרך להתאזר בסבלנות.
בחודש ינואר אמורות לנחות על מאדים שתי משימות חלל אמריקאיות "רוח" ו-"הזדמנות", ב-3 וב-25 בינואר 2004.
נאחל להן בהצלחה.
ובינתיים, ביגל התקשרי הביתה
ב-ב-ק-ש-ה !!!!!

28.12.2003השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


בלובשטיין ( סלע ), רחל

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק