יום שני ג בחשוון, 23 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

בכסלו נרקיס הופיע...

כנאמנים למערכת החינוך הישראלית הדוגלת (ובצדק) בשימוש בלוח השנה העברי, יצאנו להתחקות אחר שורשי שמו של חודש כסלו ומשמעויותיו השונות.
 מה שמצאנו הוא ערפל סמיך ולא ברור אודות מקורות שמו, ומסקנה אחת די ברורה, הלוח העברי לא ממש עברי.

חודש כסלו הוא החודש השלישי למניין בריאת העולם והחודש התשיעי למניין יציאת מצריים. מזל החודש הוא קשת, יש הטוענים שהסיבה לכך היא העובדה שבחודש זה ימי הגשם והשמש מתערבבים ונראית בו הקשת בענן, לפי המסורת, גם הקשת הראשונה שהופיעה אחרי המבול בדור של נח , נראתה בחודש כסלו. ואילו אחרים טוענים שבחודש זה נצחה קשת החשמונאים את מלכות יוון ומכאן מזלו של החודש.

ומהיכן השם?
מקור אחד טוען שמקור השם כסלו בשמו העברי של קבוצת כוכבי אוריון המכונה בעברית "כסיל", אגב, שמו האשורי של החודש -כסליו, רומז לקשת, כלי נשקו של אוריון ואולי זה הסבר נוסף למזלו של החודש. מקור אחר טוען ששמו של החודש הוא בבלי: כוסילימו. רש"י אומר שהשם כסלו הוא תלם, ולפי זה נקרא החודש בשם כסלו, על שם התלמים הנוצרים בשעת החרישה הנעשית אחרי היורה בעונת הזריעה שהיא חודש כסלו.
יש הטוענים שפרוש השם בשפה האכדית - כיסלימו = עבה, שמן ולכן נקרא בפי העברים הקדמונים "ירח עבי מטר" שם שיש בו ציפייה לגשם. (מה שנכון נכון!). ויש המפרשים שכסלו מלשון כסל - בטחון כפי שאומר איוב כי "ד' יהיה בכסלך" שהוא מילה נרדפת לאמונה ובטחון ובא להסביר את סוד נצחונם של בני מתתיהו שהאמינו בה' והאמינו שבעזרתו ינצחו אף על פי שהיו מועטים ומחוסרי אמצעים וכלי נשק.

הילדים היו משתמשים בשם כסליו לזרז את ההורים לתת בחנוכה דמי חנוכה לילדים בלב פתוח. כיס לו, ויש שהיו דורשים לתת שלושים וששה שקלים לכל ילד כפי שזה רמוז בשם כס "לו" = 36 , גם זה משהו לא?

מהמחקר הקצר שערכנו מסתבר שהלוח "העברי" איננו עברי!  הוא בבלי-אשורי-אכדי! ואם אתם דווקא מתעקשים, מותר לכנותו "לוח של גויים", או אף גרוע מזה - "לוח של עובדי-אלילים"... מקור כל שמות החודשים בלוח העברי הוא אכדי = השפה הבבלית העתיקה. השפה האכדית היתה השפה בה דברו היהודים בבבל, אליה הוגלו עם חורבן בית ראשון. שמות החודשים הובאו לארץ ישראל בידי שבי-ציון - היהודים שחזרו מבבל לארץ ישראל עם עזרא ונחמיה. שמות החודשים, שהיו נהוגים בארץ ישראל לפני גלות בבל, לא נשתמרו.
לוח גזר מהמאה ה-10 לפני הספירה אינו מזכיר שמות של חודשים, אלא מונה את העבודות שנעשו בשדה ובכרם על פי סדרן במחזור השנתי של עבודות האיכר.

כל שנותר לנו הוא לאמץ את הלוח הבבלי ולשמוח על בואו של חודש כסלו ועמו חג האורים - אורה ושמחה ליהודים ולתלמידים.

מקורות לכתבה: אתר חגים, אתר חופש, כמעיין המתגבר


תאריכים ומאורעות בחודש כסלו

29.11.2008השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


פלה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק