יום רביעי ד בכסלו, 22 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

ליקוי ירח

בשמי מערכת השמש שלנו כמו גם במערכות אחרות בחלל נעים גופים. חלקם קבועים ולכן קרויים כוכבי שבת או שמשות, כמו השמש שלנו וחלקם נעים במסלול מעגלי או אליפטי סביב כווכב השבת ולכן נקראים כוכבי לכת כמו למשל כדור הארץ שלנו. לחלק מכוכבי הלכת יש ירחים הנעים סביב כוכבי הלכת כמו הירח שלנו.

חשוב לציין שרק השמשות מפיקות אור כתוצאה מתהליכים גרעיניים המתקיימים בהן ואילו כוכבי הלכת והירחים אינם מאירים אלא מחזירים את קרני האור המגיעות אליהם מהשמש.

כאשר גרם שמיים אחד נמצא בקו אחד בין השמש לגרם שמיים נוסף הוא חוסם את מעבר אור השמש לגרם השמיים השני ובכך מחשיך אותו. לארוע כזה אנו קוראים ליקוי.
כשהירח מצוי בין השמש לכדור הארץ , כדור הארץ נמצא בצילו של הירח, מצב זה נקרא-ליקוי חמה (שמש).
כשכדור הארץ מצוי בין השמש לירח, הירח נמצא בצילו של כדור הארץ, מצב זה נקרא-ליקוי ירח.

כשהשמש מאירה את כדור הארץ, אין מגיעות קרני האור אל השטח שמאחוריו. לאזור זה המצוי בחשיכה אנו קוראים צל. התבוננו בהדמייה הבאה ותוכלו לראות את אזור הצל דמוי החרוט שמטיל כדור הארץ. למעשה בשוליים מדובר על צל חלקי הקרוי בלועזית- Penumbra ואילו במרכז בסיס החרוט מצוי אזור הצל המלא הקרוי Umbra.

שלבי הליקוי

ליקוי ירח מורכב משלושה שלבים:

הצל החלקי. בשלב זה, מסתיר כדור-הארץ רק חלק מאור השמש וחלק מאורה נופל על הירח. כאשר הירח מצוי באיזור הצל החלקי, קשה מאוד לראות ירידה באורו של הירח, אלא רק כאשר הירח קרוב לאיזור הצל המלא.

הצל המלא. באיזור זה, חוסם כדור הארץ מהירח את כל אורה של השמש. כאשר הירח (או חלקו) נכנס לאיזור הצל המלא, נמנע מאותו איזור אורה של השמש כליל. כל עוד חלק מהירח מצוי באיזור הצל המלא וחלק באיזור הצל החלקי, הליקוי הוא חלקי.

ליקוי מלא. כאשר הירח כולו מצוי באיזור הצל המלא. בשלב זה נמנע אורה של השמש מכל הירח. היינו מצפים לא לראות הירח כלל בשלב הצל המלא, אך בכל זאת אנו רואים אותו, איך זה קורה?
אף על פי שהירח נכנס לתחום הצל שהאור אינו מגיע אליו, קרני שמש אחדות מתעקמות באטמוספרה ועוקפות את כדור הארץ. קרניים אלה מאירות באור חלש את הירח, ולכן ניתן לראותו במעומעם ובגוון אדמדם.

אגב בהדמייה ניתן לחשוב שליקוי ירח מתרחש מידי חודש, אז זהו שלא!
ליקוי ירח יכול להתרחש רק כאשר הירח מלא, משום שבתקופה זו מיקומו של הירח ביחס לכדור הארץ הוא בצד הנגדי לכיוון השמש. אולם רק במיעוט המקרים הירח נמצא בקו ישר המחבר את השמש וכדור הארץ, ולכן תופעת ליקוי הירח אינה נפוצה.

ולסיום, ניתן לצפות בליקוי ירח באופן ישיר ללא חשש כלשהו לנזק לעיניים.
למיש שיישאר ער הלילה- צפייה מהנה!חדשות מדע בוואלה

08.11.2003השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


דה-גול, שרל

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק