יום שלישי ג בכסלו, 21 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

השמש מכה שנית

כותרות עיתוני השבוע דיווחו על ענן עצום של חלקיקים טעונים מהשמש שהוטח בשדה המגנטי של כדור הארץ ביום רביעי בבוקר.
מה בדיוק קורה שם והאם עלינו לדאוג?

השמש שלנו היא למעשה כוכב ענק העשוי גזים לוהטים. כאשר מסתכלים בשמש בעין בלתי מזויינת היא כה מסנוורת עד כי קשה להבחין בפניה. אולם כאשר משתמשים בטלסקופ עם ציוד מתאים ניתן לצפות בשמש ולצלמה. אז ניתן להבחין כי השמש אינה אחידה במראה. ישנם אזורים מוארים במיוחד, אזורים אלה מאופיינים בגז לוהט מבעבע בו הטמפרטורה מגיעה לכדי 6000 מעלות צלסיוס ובו מצוי החומר במצב צבירה פלסמה.

לעומתם נראים גם אזורים כהים יותר על פני השמש, אזורים אלה קרויים כתמי שמש. אלה הם אזורים של שדות מגנטיים חזקים ומפותלים, אשר עשויים להתקיים ימים, שבועות או חודשים. עוצמת השדות המגנטיים הללו חזקה אלפי-מונים יותר מהשדה המגנטי של כדור-הארץ והטמפרטורה בהם מגיעה רק לכדי 3500 מעלות וזו גם הסיבה לצבעם הכהה.

כתמי השמש מופיעים במחזוריות של 11 שנה. בשנים שיש בהן כתמי שמש רבים, השמש נקראת "פעילה", ותפוקת האנרגיה שלה גדולה מעט יותר לעומת שנים שאין בהן כלל כתמים, הנקראות שנים "שקטות".

בנוסף לקרינה הנפלטת מהשמש ומגיעה אלינו כאור, גלי רדיו, קרינה על סגולה ואינפרא אדומה השמש פולטת לחלל גם חלקיקי חומר הטעונים חשמלית. קרינה זו קרויה רוח השמש והיא מגיעה לכדור הארץ כ-19-24 שעות לאחר שהיא נפלטת מהשמש.
בשנים בהם השמש פעילה מתרחש תהליך בו כתמי השמש המפותלים מתיישרים בבת אחת ותוך כדי כך משתחררת אנרגיה אדירה הפולטת להבות אש אדירות על פני השמש ומשחררות ענני חלקיקים אדירים לחלל. הנה צילום לארוע כזה שהתרחש על פני השמש בשנת 2000.

החלקיקים הטעונים של רוח השמש, אינם יכולים לחדור מבעד לשדה המגנטי של כדור-הארץ. שדה זה מגן עלינו מפגיעה ישירה ומסיט את החלקיקים לעבר הקטבים, שם הם פוגעים במולקולות האוויר ויוצרים את זוהר הקטבים.

התופעה אינה מסוכנת לבני האדם אך עלולה, לפגוע בחלליות, בלוויינים ובעקבות כך לשתק שירותי תקשורת סלולרית, מכשירי איכון לווייניים (ג'י.פי.אס) ואפילו ערוצי טלוויזיה.

פליטת הקרינה שאירעה ביום שלישי רק "שיפשפה את כדור הארץ", ומכיון שחזו אותה, התכוננו מפעילי הציוד שעשוי להיפגע. כך, אף על פי שהיתה זו הסופה האלקטרומגנטית החזקה ביותר בשלושים השנים האחרונים נרשמה פגיעה מועטה.


לכתבה המלאה בוואלה מדע

01.11.2003השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


מגריט, רנה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק