יום רביעי כ"ח בתשרי, 18 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

כל הזכויות שמורות ל...

בוודאי נתקלתם לא אחת בהתלבטות מסוג זה. האם להיכנס לאחד מאתרי העבודות המוכנות ולסגור עניין, או שמא להשקיע מה שנקרא בעברית-ללמוד ולהכין עבודה לבד.
האינטרנט מביא עמו הרבה טוב לתלמידים, כמו היכולת להגיע לשפע מידע ובקלות יחסית. במקום לבלות שעות בחיפושים בספרייה, בכמה הקלקות עכבר ניתן להגיע כמעט לכל מה שרוצים.
וזה עוד לא הכל, המצאתן של שתי פקודות מחשב פשוטות: "העתק" ו"הדבק" הפכו את חיינו ללא היכר ושוב תוך כמה שניות, טקסט שכתב אחר הופך להיות "שלנו" בהזזה קטנה של כף היד. האמנם???

על המונח "שלנו" יש לפחות שלוש דרכים להסתכל,
הראשונה, מבחינה לימודית, לא הוספנו לידע שלנו ולא כלום בזמן שהעתקנו טקסט בשלמותו או עבודה מוכנה. לא קראנו לעומק, לא התווכחנו עם מה שנאמר בכתוב, לא תרגלנו מיזוג מידע ( הבאת רעיונות/מידע מכמה מקורות שונים והפיכתם לטקסט חדש) ולא תרגלנו מיומנות של תמצות וסיכום. זו אחת הרעות החולות של האינטרנט, הקלות הבלתי נסבלת של היכולת להעתיק ולהדביק, מנוונת אצלנו הלומדים את מיומנויות הלמידה.

השנייה, מבחינת האתיקה, אתיקה מוגדרת כמערכת כללים הקובעת את ההתנהגות הרצויה והנכונה. כבר אבותינו מציינים בפרקי אבות ו': " המביא דבר בשם אומרו - מביא גאולה לעולם". ר' שלמה אלמולי, שחי במאה ה 16 בקושטא (טורקיה) מדגיש כי יש באמירת דברים בשם אומרם תועלת גם למחבר וגם לקורא. ר' יוחנן, משתמש במונח "גזל" כלפי מי שנמנע מלומר דבר בשם אומרו (מדרש תנחומא, פרשת במדבר אות כ"ב). כך שמבחינה מוסרית אין זה נאה להציג את דברי אחרים כ"שלכם".

השלישית, מבחינת החוק, ברוב הארצות הנאורות קיים חוק זכויות יוצרים הרואה בכל יצירה בין אם היא תוכנת מחשב, יצירה מוזיקלית, ציור או טקסט רכושו הפרטי של היוצר וכל העתקה שלה נחשבת להפרה של זכויות יוצרים שעונש בצידה. כמובן שרשויות החוק לא יתבעו תלמיד שהעתיק עבודה, אך בהחלט כבר הוגשו תביעות כלפי ילדים שבנו אתרים והשתמשו בתמונות וטקסטים לא שלהם.
האוניברסיטאות הרבה פחות רחמניות כלפי תלמידיהן. הנה מה שציטטנו מידיעון קורס באוניברסיטה העברית:
" הודעת רקטור האוניברסיטה מיום 2 בספטמבר 2000, קובעת עונש על קניית עבודה או על העתקת עבודה. להלן נוסח ההודעה: ברצוננו להביא לידיעתכם כי פורום הדיקנים בישיבתו ב-כ"ט במנחם אב תש"ס (30.8.00) החליט כי סטודנט שייתפס על קניית עבודה או על העתקתה ייענש כדלקמן: הקורס/סמינריון יבוטל, והסטודנט לא יוכל לחדש הרשמתו לקורס/סמינריון זה במשך 12 חודש."

בארצות הברית אף פותחה תוכנה המסייעת למרצים באוניברסיטה לאתר את המעתיקים.

אז הנה שלוש סיבות טובות מדוע לא להעתיק עבודות ואם אתם משתמשים במקור מידע כזה או אחר אל תשכחו לצטט מהיכן לקחתם אותו.
01.11.2003השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


ז'בוטינסקי, זאב (ולדימיר)

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק