יום רביעי כ"ח בתשרי, 18 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

חודש הרמדאן

כבכל שנה, מעל למליארד מוסלמים ברחבי העולם מצפים לחודש הרמדאן. חודש של התבוננות פנימית, התקרבות לאל, כפרה על עוונות ומעשי חסד. רמדאן הוא החודש התשיעי בלוח השנה המוסלמי, הלוח ההיג'רי. בשל השימוש בלוח ירחי, יקרה אצל המוסלמים שהחג החל בשנה מסוימת בקיץ, יחול כעבור מספר שנים בסתו, בחורף וגם באביב.

בכל שנה נקבע תאריך תחילת הרמדאן על ידי שני גורמים: זריחת הירח הראשונה בחודש התשיעי וכן חישובים אסטרונומיים נוספים הנמסרים לקהל המאמינים יום או יומיים לפני תחילת החג. לרמדאן מספר משמעויות, זהו חודש של תפילה, צום ומעשי צדקה. הרמדאן הוא אחד מחמשת מצוות היסוד של איסלאם .

מטרת הצום היא לציין את הורדת הקוראן למוחמד, הוא דרך לחזרה בתשובה, לחרטה , להתקרבות לאלוהים ולהזדהות עם העניים. אחד ההיבטים החשובים ברמדאן היא ה"ניא" או בתרגום חופשי-התמקדות. על הצום לא להתבצע כהכרח או מנהג אלא מתוך כוונת לב אמיתית לעבודת האל. צום שנעשה ממניעים פוליטיים או דיאטטיים אינם מובילים לקיום ה"ניא" ומעשה הצום לא נחשב.

ברוב העולם המוסלמי, מסעדות ובתי קפה סגורים בשעות האור בחודש הרמדאן. בני המשפחה קמים מוקדם לפני זריחת החמה לארוחה שלפני תחילת הצום הקרויה - "סוהור". ובתום הצום עם שקיעת החמה נוהגים לשבור את הצום בארוחה הקרויה "יפתר" שתחילתה בתמרים ומשקאות ממותקים המסייעים להחזיר לצמים את מנת הסוכרים שהפסידו בצום ולאחריה סעודה דשנה שלקינוח בדרך כלל מוגשים כנאפה או עוגת קדאיף.

סיום החודש נחגג בחג עיד-אל-פיטר, חג זה חל ביום הראשון בחודש שוואל, שהוא החודש שלאחר חודש הרמדאן. החג נמשך 3 ימים, ובו מודים המוסלמים לאללה על שאיפשר להם לצום במשך כל ימות חודש הרמדאן, למרות הקושי הכרוך בכך, ועל דאגתו לבני-האדם.

בחג זה נערכת תפילת חג בציבור. במהלך החג על כל מוסלמי (כל מי שביכולתו לשלם) לתת צדקה להאכלת עניים, לפי מספר בני-ביתו ועבדיו - סכום קבוע עבור כל אחת מהנפשות. מתן הצדקה משמש גם לכפרה על חטאים שבוצעו במהלך צום הרמדאן. ביום 14- אוקטובר 2004 הוכרז על תחילת חודש הרמדאן. אמנם לא מורשת ישראל, אלא מורשת שכני ישראל, אך חשוב לדעת ולהכיר. חג שמח לחוגגים....

14.09.2007השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


ז'בוטינסקי, זאב (ולדימיר)

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק