יום רביעי כ"ח בתשרי, 18 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

המעבר מילדות לבגרות

כיצד חגגת את חגיגת בת המצווה או בר המצווה שלך?- בוודאי לכל אחד ואחת הייתה מתכונת שונה לאירוע המשמח, אך לברי - המצווה היה לפחות דבר אחד משותף והוא - טכס הנחת התפילין והעלייה לתורה, גם ילדי העולים מאתיופיה חגגו בחודש החולף את טכסי בנות ובני - מצווה.
מושב ספסופה, הסמוך למושב מירון, פתח שעריו ל-30 ילדים ברי - המצווה, המניחים תפילין זו הפעם הראשונה. באשמורת הבוקר, בין חושך לאור השחר, צעדו נשות המושב כשמגשי תקרובת בידיהן אל האירוע המרגש, ביהכנ"ס מלא מפה לפה, הילדים עטופים בטליתות חדשות....... אך לא על הטכס הזה רציתי לספר אלא על בר -המצווה באתיופיה הרחוקה, פניתי אל מנהל מרכז קליטה "איילת השחר" פנטהון אספה והוא סיפר:
יום בר - המצווה לנער כפרי באתיופיה, הוא האות למעבר מילדות לבגרות, נער המגיע לגיל 13, משתלב במשימות עבודה ועזרה לביתו, נער בן 13 מכין עצמו לחתונה, נער בן 13 הופך להיות עצמאי, בני הבית סומכים עליו, ימי ביה"ס מאחוריו, אך יום בר - המצווה אינו בעל חשיבות רבה, הנער מחכה ליום חתונתו- היום החשוב בחייו.
ביום בר המצווה מגיע הנער עם משפחתו לביהכנ"ס, בבית הכנסת מחכה המנהיג הרוחני - "קייס", הטכס נערך ביום השבת, מלווה בברכות הנאמרות בשפה הקדושה - ה"גאיז", הידועה רק לאב הרוחני, מנהג הנחת התפילין לא היה קיים באתיופיה,המנהג החל להתקיים עם בואם של השליחים מארץ ישראל שבאו להכין את היהודים לעליה לארץ.
המושג "בר מצווה" אינו ידוע באתיופיה, שמו של יום זה הוא: 'קליג' וודא אאוקי מטללפיה' בתרגום מאמהרית לעברית - 'המעבר מילדות לבגרות', וכמו שנאמר לעיל, הנער מכין עצמו ליום חתונתו – הכלה המיועדת מגיעה ע"י שידוך, ו"העיסקה" נעשית ע"י הורי הנערים, גיל הנישואין 15 - 18....ו...תחשבו על-זה....


שנה טובה, שנת עלייה, שנת פריון ושנת קליטה

שנת תשסד' פתחה שלושה שערים במרכזי הקליטה "גליל" ו"איילת השחר", הנמצאים בקיבוץ איילת השחר, 'שער עלייה', שער לידה' ושער לבנות ובני מצווה.

חודש אלול הסוגר את שנת תשסג' שפע אירועים משמחים, משפחות עולים חדשות היגיעו לארץ, 30 בני ובנות מצווה חגגו את המעבר מילדות לבגרות ותינוקות "צברים" נולדו למספר משפחות עולים.

רות מייסטר
יו"ר חוג ידידים
מרכזי קליטה "גליל" ו"איילת השחר".
19.10.2003השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


ז'בוטינסקי, זאב (ולדימיר)

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק