יום שבת א בחשוון, 21 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

21.10.1879 הומצאה נורת החשמל

כמו כל המצאה , גם הנורה החשמלית הומצאה מתוך צורך. חסרונן העיקרי של מנורות הגז היה בכיבוין והדלקתן. בכל ערב היה מדליק הפנסים עובר ברחוב מנורה לנורה, פותח את ברז הגז ובעזרת מוט עם נר בקצהו היה מדליק אותה.

החשמל, שאך זה התגלה שימש ב"נורות קשת", שבהן קפץ חשמל בין שני מוטות פחם והאיר ברגע המעבר. אולם, נורות אלו צרבו את העין, פלטו אדים רעילים, ולא פעלו כנורות בודדות, אלא רק בשרשרת.

אדיסון, גאון טכנולוגי וממציא סדרתי נענה לאתגר והבטיח פיתרון חשמלי בטוח יותר, זול ומתאים לתאורה ביתית בתוך ששה שבועות. ששת השבועות ארכו קרוב לשנה במהלכן פעל צוות שלם של מדענים בפיתוח ההמצאה. כן כן, אדיסון היה חסיד של עבודת צוות והעובדה שבמשך ששה עשורים הצליח לרשום למעלה מ1000 פטנטים נעוצה לא מעט בכך שידע לשכור את טובי המדענים והמהנדסים על מנת שיעזרו לו להשלים את החסר לו בהשכלתו.

הצוות חיפש חוט, שיבער בתוך מיכל שקוף, ריק מאוויר במשך זמן ארוך ככל היותר. הם עבדו עשרים שעות ביממה. לשיטתו של אדיסון שכונתה "ניסויי מחט-בערימה-של-שחת" בדקו עשרות חומרים, עד שנמצא חוט המסוגל לעמוד בטמפרטורות גבוהות מאוד בלי שיישרף, ימס או יתאייד, חוט הכותנה המפוחם. החוט הצליח לבעור במשך 13 וחצי שעות.

בעוד העיתונאים נסערים מההמצאה המהפכנית, שהביאה אור במחיר שווה לכל נפש, המשיך אדיסון לפתח את חוט הלהט שלו. חוט עשוי במבוק, שחתך ממניפה שהיתה במשרדו במקרה, החוט בער קרוב 200-ל שעות ברציפות!

אז למה להחליף לנורות חשמל? הרי הנורות של אדיסון פעלו כמה שעות בלבד, אורן היה חלש והן דרשו חיבור למערכת החשמל שהייתה בראשית דרכה. נוחות השימוש היתה כנראה הסיבה שהכריעה את הכף. העובדה שבלחיצת כפתור אחת ניתן להדליק ולכבות עשרות ומאות מנורות הביאה לכך שהמצאה "קטנה" אחת שינתה את פני העולם.

16.10.2004השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


נובל, אלפרד ברנהרד

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק