יום שלישי ג בכסלו, 21 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

16.10.1986 רון חזור הביתה

במהלך תקיפה שגרתית בלבנון נפגע מטוס פאנטום כתוצאה מתקלה טכנית: אחת הפצצות התפוצצה קרוב מדי מתחת לגחון המטוס. שני אנשי הצוות נטשו. את הטייס, אבירם, חילצו מסוקי קוברה במבצע נועז. הנווט, רון ארד נפל בשבי.

רון ארד בשבי כבר 20 שנים, מאז נטש את מטוסו במהלך תקיפה שגרתית בלבנון. בשנתיים הראשונות לשביו הגיע לישראל מידע ברור על מצבו, ואף התקבלו ממנו שלושה מכתבים ותמונה.
ב-1989 הועבר רון ממקום שביו ומאז לא התקבלו ידיעות ודאיות על מקום הימצאו. מאז נפילתו של רון ארד בשבי נערך מאבק מדיני מתמיד לשחרורו. בשנת 1987 הצוות שניהל את המשא ומתן היה משוכנע כי ניתן להחזיר אותו תוך זמן קצר. לאחר שנה של שיחות ואין ספור פגישות ודיונים, התגבשה עיסקה עם אירגון \"אמל\", האירגון השיעי שהחזיק באותה תקופה את הנווט הישראלי. אמל דרש שלושה מליון דולר ואת שיחרורם של 200 אסירים לבנונים ושל 450 מחבלים פלשתינים תמורת שיחרורו של רון. לצוות היה בסיס להניח שמדובר בהסכם רציני וכי הלבנונים ימלאו את חלקם בעיסקה, אבל הדרג המדיני לא הסכים להענות לדרישות שהציגו אנשי אמל. ההוראה היתה לנסות להוריד את המחיר. אמל לא היה מוכן לקבל התמקחות נוספת, והעיסקה לשחרור רון ארד לא יצאה אל הפועל.

בדצמבר 1987, עם תחילת האינתיפאדה, לאחר דעיכתו של המשא ומתן עם אמל, הועבר רון ארד לאיראנים תמורת 300 אלף דולר. בספטמבר 1988 אישרו גורמים בחיזבאללה שרון ארד בידיהם. ישראל הגיבה בחטיפת ארבעה שיעים מאירגון ההתנגדות המאמינה, ביניהם מפקד האירגון השיח\' עובייד.

בסוף שנת 1989 התגבשה עיסקה חשאית, על פי העיסקה, ישוחרר רון ארד בתמורה לשחרור המרגלים שבתאי קלמנוביץ\', מרקוס קלינגברג והשייח\' עובייד אך גם עיסקה זו נכשלה.

בשנת 1991 נוצרה הזדמנות להשיבו, כאשר נודע כי רון ארד נמצא בידי האיראנים, והתקבלו איתותים כי הם מוכנים למשא ומתן, גם הפעם השיחות לא הועילו דבר. באוקטובר 1992, לאחר שמנהיג החזית העממית סיפר כי נפגש עם רון ארד וכי הוא חי, הוקמה עמותה ציבורית לשחרור רון ארד. במאי אותה שנה נחטף מוסטפא דיראני, ראש פלג ההתנגדות המאמינה, במטרה לקבל מידע על גורלו של רון ארד.

באוקטובר 1997 הסיקו מומחים גרמנים, שסייעו במשך זמן רב לנסיונות להחזרת ארד, כי אין יסוד להערכה הישראלית לפיה טהראן מחזיקה ברון ארד, וכי יש אפשרות שהוא כבר אינו בחיים. בסוף אוקטובר אותה שנה אמר גם שר החוץ הרוסי, שלפי המידע שבידיו, רון כבר אינו בחיים. מקורות בטחוניים בארץ דחו את הטענה של שר החוץ הרוסי ואמרו כי מבחינת ישראל רון ארד עדיין חי.

לאחרונה התפרסמו תוצאות וועדת חקירה אזרחית בראשותו של השופט אליהו וינוגרד, ועל סמך הצלבת פרטים ועדויות שונות רון ארד עדיין בחיים ונמצא בשבי האיראני. חזרתו של רון ארד לארץ הפכה לאינטרס לאומי. הרצון להחזירו הביתה באה לידי ביטוי במגוון ארועי הזדהות עם רון ועם מאבקה המתמשך של משפחתו. \"עם שלם מתגעגע אליך, חושב עליך ויעשה הכל כדי שתחזור\", אמרה בתיה, אמו של רון. ... \"ואני כל-כך מרגישה את העם הזה בתוכי. למרות שכל העם הזה לא יכול להרגיש מה חשה אמא אחת... אמא של רון\". 

בשנה שעברה התקיים ויכוח ציבורי האם לשחרר את בכיר אמל מוסטפא דיראני בעיסקה לשחרור השבוי אלחנן טננבאום המצוי בלבנון ובכך לאבד את קלף המיקוח לשיחרורו של רון.העמותה למען רון ארד

17.10.2009השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


מגריט, רנה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק