יום רביעי ד בכסלו, 22 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

דולפינים עושים פיסיקה

הדולפינה, בעל חיים ממחלקת היונקים ממליטה את צאצאה לאחר הריון ארוך שנמשך שנה שלימה. ההמלטה מתקיימת במים רדודים ואורכת כשעה . מיד לאחר היוולדו נצמד הגור לבטן אמו, ושוחה בצמוד אליה כגור לוויתן. הדולפין הקטן יונק חלב מאמו דרך שתי פטמות ממוקמות בחלק התחתון של הבטן של האם על יד איבר מינה. היניקה מתבצעת מתחת למים, יניקות קצרות ע"י לחיצות על הפטמות שמשפריצות את החלב.

להימצאותו של הגור בצמוד לאמו יש גם יתרון הישרדותי: כרישים נוהגים להזדנב אחרי להקות דולפינים במטרה לחטוף גור שהתרחק מאמו או פרט חולה בלהקה. באזור הגב של הדולפינה קיים שטח מת לגבי הכריש מבחינת ראיה וזיהוי באמצעות הסונר, שפיו נמצא בחלק התחתון של גופו, ולכן קשה לו לפגוע בגור המוגן ע"י אמו כשהוא בצמוד אליה.
תכונה זו של הדולפין נחשבה עד היום למסתורית במיוחד - איך מצמידה הדולפינה את הצאצא שלה לגופה במשך שלוש שנים תמימות?
הפרופ' הישראלי דני וייס, מהפקולטה לאווירונאוטיקה וחלל בטכניון בחיפה, ביצע מחקר בנושא הוא מצא כי נקבת הדולפין מצמידה לגופה את הגור, בעזרת ניצול של שתי תופעות טבע פיזיקליות.
התופעה הראשונה היא "אפקט ברנולי", על מנת שתוכלו להבין את התופעה נבקש מכם לערוך ניסוי קטן:
תלו שני כדורי ניר או שתי כוסות חד פעמיות על שני חוטים, בקשו מחבר שיחזיק אותם תלויים באויר במרחק 10 ס"מ זה מזה. כעת נשפו בינהם, הפלא ופלא הכוסות דווקא התקרבו זו לזו במקום להתרחק זו מזו. תופעה זו נקראת תופעת ברנולי על שם המתמטיקאי השוויצרי דניאל ברנולי שגילה אותה בשנת 1738. ברנולי גילה שלחץ האוויר יורד כאשר האוויר נע. והדבר נכון לכל גז או נוזל - ככל שעולה מהירותו של חומר זורם, כך קטן הלחץ שהוא מפעיל, לכן כשנשפתם בין הכדורים/כוסות ירד הלחץ באזור זה והצמיד את הגופים זה לזה. עיקרון זה מנוצל על ידי הדולפינים להצמדת הגור לאימו.
את התופעה השנייה מסביר פרופ' וייס כך: כשגוף מתקדם במים, הוא דוחף מים קדימה וסוחב מים מאחור. הגור, בסיוע אמו, מוצא את המיקום המדויק שלו ביחס לגוף האם, בו נדחפים המים קדימה. באופן זה, הגור מפעיל פחות כוח, אך שומר על מהירות זהה לזו של אמו. אגב, תופעה זו מתרחשת גם בעת תנועה באוויר ומנוצל על ידי ציפורים בזמן הנדידה בלהקות.
כך הדולפינה מנצלת את שתי התופעות ואת השובל האחורי הנוצר בשחייתה, כדי להעביר לצאצאה בין 50% ל- 65% מהכוח הדרוש לו לשחות כשהוא צמוד אליה.


לכתבה המלאה במעריב מדע

07.10.2003השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


דה-גול, שרל

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק