יום שני ג בחשוון, 23 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

תשל"ד מלחמת יום הכיפורים

השנים שלאחר מלחמת ששת הימים, בה השיגה מדינת ישראל ניצחון מוחץ על צבאות ערב הכניסו אותה לשאננות ותחושת עליונות שבשום מקרה מדינות ערב לא יפתחו במלחמה כנגדנו. תחושה זו הובילה לכך שצה\"ל לא התחמש, לא נרכש ציוד לחימה חדש וכשפרצה המלחמה התברר שחלק מציוד החרום שהיה במוצבים עצמם וגם בבסיסים שבעורפם לא היה שמיש.

בתוספת לכך היו הערכות מודיעין שגויות לגבי כוונות האויב. מצרים וסוריה מצדן, שחשו שגאוותן נפגעה במלחמת ששת הימים (1967) ניסו להניע מהלך צבאי שיחזיר להם את השטחים שנכבשו מהן במלחמת ששת הימים (לסוריה-רמת הגולן ולמצרים- מדבר סיני) מתחילת שנת 1973 החל סאדאת, נשיא מצרים בתכנון ממשי של המלחמה ורתם למאמץ זה גם את סוריה.

המלחמה נפתחה בהתקפת פתע מצרית וסורית בצהרי יום הכיפורים. סוללות התותחים המטירו אש צפופה על המוצבים בתעלת סואץ (המפרידה בין מצרים לסיני) ועל המוצבים הקדמיים של צה\"ל בגולן, שעדיין לא היו בכוננות מלאה. כוח סורי מוטס הפתיע את בסיס המודיעין של צה\"ל על החרמון, שממנו הייתה תצפית ישירה על דרום סוריה ועל דמשק וכבש אותו.

 תורת הלחימה הישראלית נשענת על מערך המילואים שלה. הצבא הסדיר הקטן אמור לספוג את ההתקפה הראשונית ולהחזיק מעמד 24 שעות עד להגיעם של כוחות המילואים. ובינתיים קו החזית ברמת-הגולן, שהוחזק באמצעות שורת מוצבים קדמיים ועמדות תצפית בסיוע של כוחות שריון קטנים (כ-180 טנקים בסך הכול) הותקף על ידי שלוש דיביזיות רגלים ומאות טנקים סוריים.

עד מהרה התפתחה המתקפה הסורית למתקפה של שריון, בהשתתפות כ- 1,400 טנקים. בשל גורם ההפתעה ויחסי הכוחות שהיו 1:7 לטובת הסורים, הובקע קו ההגנה הישראלי והכוחות הסוריים שטפו לדרום ומרכז רמת הגולן. בלילה שבין ה-6 ל-7 באוקטובר חלשו כבר כוחות סוריים על הדרכים המובילות לכינרת, וחילות חלוץ שלהם הגיעו למרחק של 800 מטרים ממושב אל-על המשקיף על הכינרת. רק ציר ההבקעה בצפון רמת הגולן נחסם על ידי כוח שריון ישראלי של חטיבה 7.

בזמן בו החלה המתקפה הסורית, חצו חמש דיביזיות רגלים מצריות את קו בר-לב, קו המוצבים שלאורך תעלת סואץ - כ-70,000 חיילים מול פחות מ-500 חיילים ישראלים שהגנו על הקו. חצייה זו היתה מלווה בהפגזת תותחים ובהפצצות מטוסים מצריים, שניסו להוציא מכלל שימוש את בסיסי חיל האוויר הישראלי בסיני. כוחות שריון ישראליים שניסו לבלום את החצייה המצרית נתקלו בהתנגדות עזה ובטילים נגד טנקים שגרמו אבדות כבדות לטנקים הישראליים. המצרים הקימו ראשי גשר גדולים לרוחב התעלה והחלו לחצות אותה כשכל ניסיונות צה\"ל למנוע את המעבר, נכשלים. מאמצי כוחות צה\"ל להגיע אל היחידות הישראליות הנצורות בתוך קו המוצבים ולחלצן גרמו לאבדות כבדות מאוד לכוחות החילוץ, והקו נכבש על-ידי המצרים ביום השלישי למלחמה.

יום ג\', 9 באוקטובר, היום הרביעי למלחמת יום הכיפורים, היה יום המשבר העמוק ביותר. התקפת הנגד הדו-אוגדתית של צה\"ל ברמת הגולן עדיין לא הושלמה, ובזירת סיני נכשלו לחלוטין שתי התקפות הנגד. באותו יום כינס שר הביטחון משה דיין את עורכי העיתונים, תיאר לפניהם את המצב וטען כי מדינת ישראל נמצאת בסכנה של חורבן \"הבית השלישי\".

רק ביום שלמחרת, 10 באוקטובר, החלה ההתאוששות. כל שטח הגולן נכבש מחדש בידי צה\"ל. כשאחד הקרבות שהכריע את המערכה היה קרב \"עמק הבכא\". לאחר שהצליחה התקפת הנגד המשיכו הכוחות לחדור לעומק שטח סוריה במגמה ליצור איום על דמשק ולהוציא את סוריה ממעגל הלחימה. במקביל בסמוך להכרזת הפסקת האש לאחר לאחר קרב עז ורב-נפגעים נכבש מחדש מוצב החרמון.

בחזית הדרומית המצב היה בכי רע, המתקפות החזיתיות כנגד הצבא המצרי נכשלו אך בלילה שבין ה-15ל-16 באוקטובר חצו כוחות צנחנים מאוגדתו של אריק שרון את התעלה והתבססו בגדה המערבית ב\"תפר\" שבין הארמייה השנייה והשלישית. למחרת, כשהצטרפו אליו כוחות שריון, החל שרון מרחיב את תחום החדירה. הארמייה השלישית כותרה מאחור על ידי כוחות צה\"ל ונמנעה ממנה אספקה. ב-22 באוקטובר ניתקו כוחות צה\"ל את כביש קהיר-סואץ והגיעו בנקודה המערבית ביותר למרחק של 70 ק\"מ מקהיר, באותו היום הכריז האו\"ם על הפסקת אש.

במלחמה נפלו כ-2,600 חיילי צה\"ל, 7,000 נפצעו ו-300 חיילים נפלו בשבי. בעקבות המלחמה מונתה וועדת חקירה \"וועדת אגרנט\" אשר הסיקה מסקנות לגבי הדרג הצבאי, בעקבותיה פוטרו הרמטכ\"ל דוד אלעזר וראש חיל המודיעין האלוף אלי זעירא. לגבי הדרג המדיני לא הוסקו מסקנות אך לחץ דעת הקהל הביאה להתפטרותם של ראש הממשלה גולדה מאיר ושר הביטחון משה דיין.למידע נוסף

26.09.2009השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


פלה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק