יום שני ג בחשוון, 23 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

צלילים מאחורי הסורגים

בשבוע שעבר התבשרנו על בריאנה לאהרה בת ה- ,12 תלמידה מצטיינת בכיתה ז' מניו יורק שנתבעה על הורדת 1000 שירים מהרשת למחשב האישי שלה. למזלה של בריאנה היא נקנסה ב-2000$ ונדרשה להביע התנצלות שצוטטה בלוס אנג'לס טיימס ''אני מצטערת על מה שעשיתי, אני אוהבת מוזיקה, ואני לא רוצה לפגוע באמנים שאני אוהבת''. על פי חוקי ארה"ב הקנס עשוי היה להיות הרבה יותר גדול ויכול היה בקלות להגיע ל150 אלף דולר על כל אחד מהשירים שנמצאים ברשותה.

מה היה פשעה של בריאנה?
הורדת שירים מהרשת דומה לקניית דיסק מזויף בשוק, במקרה שירצו לאכוף את החוק אין ספק שהפושעים הם אותם זייפני דיסקים ומפיצי השירים ברשת . אבל יש כאן פרט קטן וחשוב שרוב משתמשי תוכנות שיתוף הקבצים לא מודעים אליו. בזמן שאתם מפעילים למשל את Kazza, ספריות המחשב שלכם פתוחות בפני גולשים אחרים שיכולים באותו זמן להוריד כל קובץ מהמחשב האישי שלכם ואם מדובר בקבצי מוסיקה הנמצאים במחשבכם הפכתם באותו רגע ל"מפיצי" מוסיקה לא חוקית ובכך עברתם על חוק זכויות היוצרים.

מה אומר החוק?
חוק זכויות יוצרים הידוע גם בשמו כחוק 1911 נחקק עוד בימי הממלכה הבריטית (ימי המנדט) ואומץ על ידינו כמו שאימצנו את רוב החוקים בספר החוקים .
בסעיף סעיף 2/3 לחוק זכויות יוצרים 1911 נאמר כך :
(3) כמו כן רואים זכות יוצרים ביצירה כאילו הופר אם הרשה אדם לתועלתו הפרטית לתיאטרון או למקום שעשוע אחר להשתמש ביצירה לשם הצגתה בצבור בלא הסכמת בעל זכות היוצרים, חוץ אם לא ידע אותו אדם ולא היה לו יסוד נאמן לחשוד שיהא בהצגה משום הפרת זכות היוצרים.

הפקודה קובעת כי אדם שמציג ברבים יצירה שמוגנת על-ידי זכות יוצרים בלי הסכמתו של בעל הזכות, עובר על החוק. העונש על כך על פי החוק הישראלי הוא שלוש שנות מאסר. הטיעון המשפטי יהיה כזה: גולש המעמיד קבצים של שירים מוגנים בזכויות יוצרים בספריות במחשבו, הפתוחות בפני גולשים אחרים, ניתן לראותו כמי שמציג ברבים יצירה שיש בה זכות יוצרים. צריך כמובן שהדבר יהיה לתועלתו הפרטית, כפי שהחוק דורש, וגם כאן ניתן לומר שהתועלת הפרטית שהוא מפיק מכך היא, למשל, היכולת שלו להוריד במקביל קבצים מוגנים ממחשבים אחרים.

חברות התקליטים עוסקות כיום באיתור אותם גולשים המציעים לציבור קבצי מוסיקה במחשביהם ואותם הן עתידות לתבוע . מהלך כזה יכול להביא לכך שאנשים יחששו לשתף אחרים בתוכן הדיסק הקשיח שלהם. התוצאה תהיה כמובן ירידת כמות קבצי המוסיקה הזמינים ברשת, דעיכת התופעה וניצחון של תעשיית התקליטים.

אחרי החגים תתחיל חגיגת התביעות גם בארץ, היו זהירים וגם אם החלטתם לא להסיר את תוכנת שיתוף הקבצים שברשותכם , לפחות סמנו את האפשרות 'לא לשתף' .

ראו הוזהרתם!

לתגובות בפורום בידור


תשובת הגולשים לחברות התקליטים

28.09.2003השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


פלה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק