יום שלישי ג בכסלו, 21 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

"איזבל" - מי את בכלל?

על מנת להבין כיצד מתפתחת סופת הוריקן חשוב להבין קודם מהי בכלל רוח?
רוח היא למעשה תנועה של אוויר ממקום למקום.
הכוח המניע את הרוח ממקום למקום הוא הפרשים בלחץ האוויר.
הפרשים אלו מקורם בחימום לא אחיד של האטמוסיפירה ופני כדור הארץ על-ידי השמש. חימום לא אחיד זה של אזורי הים והיבשה, כמו גם של אזורים בקווי רוחב שונים (חימום רב בקו המשווה ומועט בקטבים) גורם להיווצרות גושי אויר בעלי צפיפות שונה. גושים צפופים יותר הם רמות ברומטריות, וגושים צפופים פחות - שקעים ברומטריים. כתוצאה מכך מתחוללות רוחות - תנועה של אויר מאזורים צפופים לאזורים דלילים (צפופים פחות).

רוח בקרבת שקע ברומטרי נושבת לא "סתם" מבחוץ פנימה, אלא בתנועה מעגלית סביב השקע. הסיבוב בחצי הכדור הצפוני הוא נגד כיוון השעון: תוך כדי סיבוב עולה האוויר מעלה בהדרגה ומתקרב למרכז השקע. אויר שעולה מתקרר ולכן, אם יש די לחות באוויר, נוצרים בתהליך זה ענני גשם.

סערות הוריקן אינן הסערות האלימות והגדולות ביותר על פני כדור הארץ, אך הן ההרסניות ביותר בהיקפן.
עיקר הנזק בהוריקן נגרם בזמן שהסופה קרבה ליבשה, מגלי ענק שמתנשאים עד לגובה בית בן 3 קומות השוטפים את החוף. רוחות של עד 300קמ"ש וגשמי זעף, שעשויים להגיע לכ-200 מ"מ בשעה אחת וזורעים הרס רב.

הוריקנים נוצרים באזורי קו המשווה, מעל מימיו החמימים של האוקיינוס האטלנטי. באזור זה קרינת השמש חזקה במיוחד וקצב אידוי המים גדול מאד. האוויר החם העשיר באדי מים עולה כלפי מעלה ובאזור שמעל לאוקיינוס נוצר "חסר" באוויר, זהו אזור של לחץ נמוך - היונק לתוכו אוויר ואדי מים מהסביבה הקרובה אליו. "משאבה" זו מגבירה את הרוחות ואת האנרגיה של המערבולת, ונוצר תהליך שהסופה מגבירה את כוחה בעצמה. אדי המים מתעבים לטיפות. אחר כך, כשהטיפות מגיעות לגובה רב יותר בו הטמפרטורה נמוכה, הן קופאות והופכות גבישי קרח וחלקיקי ברד.

כשהשקע מגיע לקוטר של 500 ק"מ ומהירות הרוח עוברת את סף ה60 קמ"ש הסופה הטרופית מקבלת צורה ספירלית של רצועות עננים המסודרות בצורת פסים המסתחררים לעבר המרכז (התבוננו בתמונה). בכל עונה נוצרות בין 60 ל-100 סופות טרופיות, ולמזלנו רק בודדות הופכות להוריקנים, זה קורה כשמהירות הרוח מגיעה ל120 קמ"ש ויותר. אגב, את השם הוריקן טבעו האינדיאנים בני שבט מאיה, ופירושו בשפתם
"רוח השטן" או "סופת האל". ההוריקנים שנוצרים כאמור באזור קו המשווה , נישאים ברוחות המזרחיות אשר נושבות באזור המשווה ונעות לעבר המערב. האזורים המועדים לפורענות הם חופי דרום אמריקה, האיים הקריביים, מפרץ מכסיקו וחופי ארה"ב. בדרום-מזרח אסיה סופגות את עיקר הפגיעה יפן, סין, וייטנאם והפיליפינים שם נקראות סופות אלה בשם "טייפון".

כשהסופה נעה בלב ים היא גורמת ליניקה של מי הים ומעלה גלים לגובה של מעל ל-30 מ' וגורמת לאסונות ימיים רבים. עם התקרבותה של סופת הוריקן לחוף, גלי הגאות העצומים שנשאה הרוח לגבהים גדולים, מתנפצים על החוף ומשחררים אנרגיה עצומה על הקרקע. חופים שלמים יכולים להיעלם ולהיבלע עקב ההרס שזורעים גלי הסופה.
יחד עם הגלים האדירים יורדות כמויות עצומות של גשם מענני הסערה, ותוך זמן קצר עשוי להיווצר שיטפון הגורם לנזקים אדירים.

עם כניסת הסופה ליבשה, היא הולכת ונחלשת מאחר ונותקה ממקור ה"אנרגיה" שלה - מי הים החמימים. היא ממטירה את כל המים שנאגרו בה עד שהיא מתייבשת ונעלמת.

ומה קורה אצלנו?
על מנת שתתפתח סופת הוריקן יש צורך בגוף מים ענק-אוקיינוס. הים התיכון שלנו קטן מידי ולמזלנו אינו מאפשר התפתחותן של סופות מסוג זה.

© סופת איזבל 18.9.03 מתוך אתר נס"א


חדשות איזבל

21.09.2003השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


מגריט, רנה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק