יום שני ג בחשוון, 23 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

פאניקה, חיזורים וחלילים

המסלול: שמורת הבניאס.
סוג הטיול: ברגל
אורך המסלול: כ -2 3 שעות.
כיצד מגיעים? מכביש 90 (כביש ראש פינה קרית שמונה) פונים מזרחה בצומת המצודות (הצומת הצפונית של קרית שמונה) לכביש 99ממשיכים עם הכביש ומגיעים לבניאס.

אלים שריריים וחזקים, אלות יפות וחכמות, נימפות ענוגות וגיבורי חיל הם הדמויות מהן בנויה הטלנובלה היוונית. יחד עם כל היופי הזה, ברור שאי אפשר גם בלי קצת רשעים ומכוערים, שלא נאמר כוחו של הגורל, כמו בסיפור הבא שלפניכם.

הרמס, שהיה שליח האלים ובנו של זאוס מלך האלים, ובת זוגו פנלופי שהיתה נימפה (מעין אלה מדרגת ביניים קצת פחות נחשבת) הולידו את פאן – עד כאן נשמע קלאסי? לא כל כך.
מכיוון שכמו במציאות, הורים יפים אינם הבטחה לילדים יפים, ילדה פנלופי המסכנה (אחרי הריון ששום דבר בו לא רמז על העתיד לבוא) בן שחציו אדם וחציו… תיש (תודו – נועז מהטלנובלה החצופה ביותר).
ההלם וההפתעה היו כה גדולים עד שאם התינוק נתקפה פאניקה נוראית למראה תינוקה בכורה - פאניקה ממראהו של הרך הנולד, וכך זכה הפעוט בשם פאן.

הפאניקה למראהו של פאן לא היתה נחלת האם בלבד. כל מי שנתקל בילד המבהיל נכנס לפאניקה מיידית ולכן, כשגדל, החליט פאן לנדוד לאזורי שוליים בהם סיכוייו לפגוש אנשים תמימים ולהפחידם יהיה קלוש (או שפשוט גרשו אותו לאזורים האלה כדי שיפסיק להציק) באזורים אלו, על גדות הנחלים, ליד המערות וביערות חיו להן בשקט ובשלווה - הנימפות. יפהפיות היער הללו היו אהובות על פאן מאד והוא חיפש את קרבתן ורצה לשחק איתן בכל מיני משחקים… אבל, חוץ מלברוח ממנו בבעתה, לא הלך לו איתן בכלל.

יום אחד יצא פאן לטייל באזור וליד הנחל את מי הוא רואה? את סירינקס המדהימה, אותה אהב במיוחד. לא אל כשלנו יתן למראהו המפחיד להזיזו ממטרתו והוא פתח מיד בחיזור סוער . לסירינקס העדינה והיפה לא ממש בא על החצי תיש חצי אדם המשונה והיא ברחה כל עוד נפשה בה בחפשה מסתור. פאן, שהיה עקשן לא קטן המשיך במרדף וכוחה של הגיבורה העדינה החל אוזל. בצר לה, ומשהבינה שאוטוטו היא נופלת בידיו של רודפה, פנתה סירינקס לאבי הנימפות, זאוס, בבקשת עזרה נואשת במיוחד: "אנא, עזור לי, העלם אותי לעד כך שלא אצטרך להתמודד עם האל הנורא”… וזאוס, נכמרו רחמיו על העדינה בנימפות, ענה לבקשתה והפכה לקנה, כדי להעלימה. כן, אותו צמח הקנה שאנו רואים על גדות הנחלים, ביתה של סירינקס בימי חייה.

פאן המופתע מסופה של אהובתו לקה בהלם קל וכדי לשמר את זכרונה של מושא אהבתו חתך חלקים מצמח הקנה והכין חליל מקנים בגדלים שונים הנודע עד ימינו אנו כ"חליל פאן". פאן הפליא לנגן בחליל זה נעימות עצובות שנישאו בין הקנים והזכירו לכל את גורלה העצוב של סירינקס היפה.
ומה בין כל זה ובין גורל? מכיוון שפאן הוא האל בסיפורנו זה ולאו דווקא סירינקס הנחמדה שלא פשעה לאיש, אז המקום, הוקדש ברבות השנים לאל פאן ומנציח את שמו לדורי דורות.
וקצת היסטוריה:
היוונים שהגיעו לארץ שנים רבות לאחר מכן, ראו את יופיו של המקום על שפעת המים שבו והמערה הגדולה וקידשו אותו לאל פאן שהיה האל הממונה על אזורי הספר, היערות וההרים. למקום קראו פניאון על שמו (שהשתנה בהמשך לפאניס או בהיגויו הערבי בניאס).
בתקופה הרומית בנה המלך הורדוס מקדש גדול במקום לקיסר אוגוסטוס שנתן לו את השליטה בבניאס. ממשיכו של הורדוס ,פיליפוס הרחיב ופאר את המקום והקים בו את בירתו שנקראה קיסריה פיליפי (להבדיל מקיסריה שעל הים) היא פניאס. פניאס ממשיכה להיות בירת הממלכה גם בימי אגריפס השני והוא הקים בה ארמון גדול ומקדשים, מקומות פולחן לאל פאן והפך אותה לעיר יפה ומרשימה.
גם הצלבנים שהגיעו לאזור במאות ה11- וה12- ראו בבניאס מקום אסטרטגי וגבול טבעי של ממלכתם וכשכבשו ביצרו אותה כהלכה.
חשיבותה האסטרטגית של בניאס יורדת במאות 16-15 הביצורים ננטשים והעיר הופכת לכפר המתקיים באזור עד 1967.
בסיורכם בשמורה אתם מוזמנים לבקר באזור הפולחני בו ממוקמים מספר מקדשים וחצרות פולחן יחודים לאתר זה. כמו כן לא כדאי לפסוח על שרידי הארמון המפואר מימי אגריפס ולחזות באחד מהבניינים היפים ביותר שנשתמרו בארץ מתקופה זו. לאלה שעדיין יש כוח להמשיך בשבילים מומלץ להגיע לאזור טחנת הקמח, ברכת הקצינים ואפילו להמשיך עד למפל הגדול. לאלה שיטילו במסלול זה , כדאי להשאיר רכב אחד בחנית המפל לפני תחילת המסלול. הפקחים בשמורה ישמחו לעזור בכל השאלות.
ולקינוח, מעל הבניאס מתנשאת מצודת נמרוד, אחת ממצודות ימי הביניים היפות ביותר בארץ. מומלץ ביותר להכנס לרכב לנסוע כעשר דקות ולבלות במצודה , בה יערך בימי חול המועד סוכות פסטיבל גדול ברוח ימי הביניים.

כתבה: יעל סלע מנהלת מרכז הדרכה -גולן


רשות הטבע והגנים

19.09.2003השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


פלה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק