יום רביעי כ"ח בתשרי, 18 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

אנציקלופדיה בעברית

"אנציקלופדיה היא מאגר כתוב של הידע האנושי." כך כתוב בערך "אנציקלופדיה" של אנציקלופדית הרשת החדשה בעברית - וויקיפדיה.

"וויקיפדיה", אנציקלופדיה שיתופית-חופשית (חינמית) בעברית שנערכת על ידי מאות גולשים ברחבי העולם, עלתה לרשת בראשית חודש יולי וכבר מכילה 518 מאמרים.

מהי "וויקיפדיה"? ( wiki פירושו "מהיר" בשפת ילידי הוואי) נוצרה ב-2001 על ידי ג'ימבו ווילס, יזם אמריקאי שביקש לפתח אנציקלופדיה שיתופית, מאגר חינם של ידע אנציקלופדי איכותי העוסק בכל נושא אפשרי ופטור מהמגבלות של האנציקלופדיות המודפסות .

אנציקלופדיית וויקיפדיה בשפה האנגלית הושקה בינואר, 2001, ויש בה כבר יותר מ-143,000 מאמרים. בהמשך הוקמו גירסאות של האתר בשפות נוספות ועכשיו כאמור גם בעברית.

ייחודה של "וויקיפדיה" אינו רק במספר הכותבים והתורמים לפרויקט, אלא גם באופיה השוויוני: כל קורא הוא גם כותב או עורך אפשרי, לכל גולש הרשות לשנות כל ערך ולהוסיף ערכים חדשים.

נשמע מפחיד לא? איך נדע שהמידע אמין?
הרי אם כל אחד יכול להיות עורך, כיצד ניתן להימנע מטעויות עובדתיות של עורכים לא מקצועיים, שתילת ביקורת פוליטית או דברי פרסומת במאמרים?

לדברי היזמים, בקרת האיכות על התכנים שמתפרסמים באנציקלופדיה מתבצעת על ידי הגולשים. תכנים שגויים או תכנים טובים שהושחתו, מזוהים במהירות על ידי המשתמשים הקבועים שעוקבים כל הזמן אחר התפתחות התכנים באמצעות כלי "שינויים אחרונים", מתוקנים או מוסרים בהתאם לצורך.

אגב, בין המתנדבים הכותבים, הרבה סטודנטים לתארים מתקדמים, דוקטורים וגם מספר פרופסורים, שתורמים מתוך הנאה והרצון ליצור מאגר ידע זמין וחופשי לכל החפץ בו.

אתם מוזמנים להשתמש תוך הפעלת שיקול דעת וביקורתיות.וויקפדיה בעברית

13.09.2003השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


ז'בוטינסקי, זאב (ולדימיר)

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק