יום רביעי כ"ח בתשרי, 18 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

דרקון מטיל אימה על ביירות

אפשר להיות רגועים, דרקונים מעופפים רושפי אש עדיין לכודים בסיפורי האגדות. מצד שני אל תהיו ממש רגועים מכיוון שלא רחוק מאיתנו בבירות, בירת לבנון מסתובבת לה לטאת ענק טורפת, הזוללת בהנאה רבה חתולים ,כלבים וסוסים . מכאן לתקיפת אדם המרחק קצר מאד... מי זו הלטאה וכיצד הגיעה ללבנון???

בשפה העממית קרויה הלטאה "דרקון קומודו" על שם האי קומודו, המקום היחיד בעולם בו היא מצויה. האי קומודו הוא אחד משרשרת האיים המרכיבים את אינדונזיה, מדינה בדרום מזרח אסיה.
כמו לכל חיה המזכירה מפלצות מיתולוגיות, ללטאה שמות רבים. תושבי האי קומודו קוראים לה "אורה" (Ore) , בקרב חלק מאנשי קומודו ואיי רינסה ופלוריס היא נקראת "בואיה דרט" שפירושו "תנין היבשה". שם שהוא תיאורי אך לא מדויק, אחרים קוראים לה "ביאווק ראקשאשא" שפירושו "משגיח ענק", שם די מתאים מאחר והיא שייכת למשפחת הלטאות הצופות (ווראנידאי) שכיום נשאר מהן רק זן אחד (ואראנוס), בקרב הקהילה המדעית היא נקראת "וארנוס קומודונסיס" ובעברית היא נקראת "כוח".

דרקון קומודו הוא למעשה הלטאה הגדולה ביותר המצוייה כיום על פני כדור הארץ, מוצאה בגזע לטאות עתיק המוכר מלפני 100 מיליון שנה, ממנו התפתח לפני כ-25-40 מיליון שנה מין לטאות הנקרא וארניד (Varanid) , הקומודו הוא צאצא של מין זה שהתפתח בארבע מיליון השנים האחרונות.

לקומודו, כמו למרבית הזוחלים הגדולים, חיים ארוכים והם מתארכים למעלה מ-50 שנה בטבע.
הוא מגיע לבגרות מינית יחסית מאוחר, בגיל חמש עד שבע שנים ולמשקל גופו המרבי מגיע רק בגיל 15.
הקומודו הזכרים גדולים מהנקבות. הדרקון הגדול ביותר שתועד היה באורך 3.13 מטר והיה ללא ספק זכר. נקבות לעיתים נדירות ארוכות יותר מ- 2.5 מטר.

זכר בוגר מסוגל לצרוך בארוחה אחת עד לשמונים אחוז ממשקל גופו. למרות זאת משקל הארוחה משתנה תדירות ותלוי בעיקר בארוחה האחרונה. זכר בוגר טיפוסי שוקל בטבע כשמונים קילו.

הקומודו הוא טורף סתגלן ולמרות שהוא יכול לרוץ לפרק זמן קצר במהירות של 20 קמ"ש הוא לא נוהג לרדוף אחרי טרפו כנהוג אצל טורפים גדולים ממחלקת היונקים (נמר, אריה). הקומודו הוא טורף שקט הנוהג לארוב למטרתו, בדרך כלל טרף צעיר, זקן או פצוע. בעת ההתקפה, הקומודו מזנק על טרפו במהירות מסחררת ונועץ בו שיניים משוננות.
הטרף בדרך כלל לא מוכרע בהתקפה הראשונה, אלא אם כן הצוואר נשבר או שהעורק הראשי נפגע קשה. סביר יותר שהטרף הפצוע יברח וימות מספר שעות או ימים אחר כך מהרעלת דם כתוצאה מחיידקים קטלניים המצויים ברוק הקומודו. עקבות הדם וריח המוות יובילו את הקומודו לטרפו.
עד היום זוהו כארבעה סוגי חיידקים ברוק הקומודו שלהם עדיין לא נמצאו נוגדנים. בקיצור ס-כ-נ-ה!!!!!

ואיך הגיעה הלטאה מאיי קומודו לביירות?
בבי.בי.סי דווח, כי על פי החשד, הלטאה הובאה ללבנון על ידי תושב גרמניה, ששחרר אותה לחופשי. עוד לפני שלושה חודשים טען אחד מתושבי הבירה הלבנונית כי הבחין ביצור המאיים, אך מכריו התייחסו אליו כאל משוגע. חשדם של התושבים החל להתעורר כשכמה חתולים, כלב וסוס הותקפו ונעלמו בנסיבות מסתוריות. כמה תושבים אף דיווחו שהבחינו בלטאה שוחה בבריכות הפרטיות שלהם.

בהחלט לא נעים.....


דרקונים בגן החיות התנכ"י (-:

06.09.2003השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


ז'בוטינסקי, זאב (ולדימיר)

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק