יום רביעי ד בכסלו, 22 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

הזכות ללמוד

השעה חמש וחצי בבוקר, אפילה שוררת בחוץ. אמא של תומס בן העשר מעירה אותו ומוסרת לידיו בקבוק מים קטן וצרור קטן עטוף בשקית בד ישנה. תומס בעיניים חצי עצומות גורר את עצמו החוצה לרחובות בנקוק בירת תאילנד. במרכז העיר המתעוררת נאספים עוד עשרות ילדים המחכים להיאסף לעוד יום עבודה. כן, כן קראתם נכון יום עבודה בן שמונה או עשר שעות בו יבלו תומס וחבריו לאורך שולחנות העבודה באולם לא ממוזג וירכיבו במשך שעות על גבי שעות צעצועי פלסטיק אותם נפגוש מאוחר יותר, אנחנו, ילדי חברת השפע בהפתעות שנקבל כשנקנה המבורגר או ביצי הפתעה. בתום יום עבודה מפרך יקבל תומס את שכרו הזעום שיקנה למשפחתו את ארוחת הערב ויקווה שגם מחר תהיה לו עבודה. על לימודים... הוא יכול רק לחלום.

למעשה רוב ילדי העולם, כמה שזה נשמע מוזר, עובדים ולא לומדים. לימודים הם עסק יקר מידי מכדי שהוריהם יוכלו להרשות זאת לעצמם ולילדיהם. לימודים מאז ומעולם היה עסק לעשירים ובני המעמד העליון בלבד. הנה למשל
רבי עקיבא שהיה רועה הצאן של כלבא שבוע , היה פשוט-עם ועני ולכן לא זכה ללמוד. רק בגיל ארבעים (מבוגר מאד בימים ההם) יצא בעידודה של אשתו רחל ללימודים. למען לימודיו נפרדו רחל ורבי עקיבא למשך 24 שנים בהן, נעשה רב גדול בתורה ואילו רחל ויתרה על חיי בת העשירים להם הייתה רגילה וחיה כענייה בגורן. הייתם מאמינים שכל זה נעשה בשביל לימודים?

העובדה שאתם יכולים ללמוד היא בזכות חוק שחוקקה מדינת ישראל, הנקרא:
"חוק חינוך חובה חינם" המחייב את הוריכם לשלוח אתכם לבית הספר ללימודים במימון המדינה. אחרת מי יודע לכמה מכם היה גורל דומה לזה של תומס?

בכל פעם שקשה לכם , ובוודאי שלפעמים קשה לכם , היזכרו בסיפורו של
רבי עקיבא ובסיפור חייו של תומס ושננו לעצמכם שאתם בני מזל שזכיתם ללמוד.

אגב, כשחזר
רבי עקיבא מלימודיו שאלוהו תלמידיו: "רבי, בכל שנות לימודיך מה הדבר החשוב ביותר שלמדת בתורה?" ענה להם רבי עקיבא: "ואהבת לרעך כמוך- זה כלל גדול בתורה".
נו, אבל זה כבר שייך לסיפור אחר.

בהצלחה בשנת הלימודים !למידע נוסף אודות חוק החינוך בישראל

01.09.2009השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


דה-גול, שרל

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק