יום שישי ל בתשרי, 20 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

13.8.1961 מוקמת חומת ברלין

סוף מלחמת העולם השנייה, בגרמניה הכבושה נאספים נציגי ארבעת המעצמות המנצחות. אוגוסט 1945 בועידת פוטסדאם קובעים את גורלה של העיר ברלין, בירתה של גרמניה.

כל אחת מארבע המעצמות המנצחות - ארה"ב, בריטניה, צרפת וברה"מ - תקבל לידיה את השלטון על חלק נפרד של העיר. מעמדן של המדינות האירופאיות בריטניה, צרפת ירד. כל אירופה הייתה הרוסה מבחינה כלכלית ושרר בה תוהו ובוהו פוליטי ולאומי. את מקום המעצמות האירופאיות הישנות תפסו לאחר מלחמת עולם השניה ארצות הברית וברית המועצות אשר הפכו למעצמות על חדשות.

ביוני 1948 חולקה העיר לשניים, כאשר שלוש בנות הברית המערביות מאחדות את חלקיהן תחת מנהל משותף ומנהיגות את המטבע של גרמניה המערבית. בשתי המעצמות פעלו שתי שיטות כלכליות שונות בבסיסן. בארה"ב פעלה ופועלת הגישה הקפיטליסטית, המבוססת על יוזמה פרטית. בברית המועצות ובבנות בריתה, המשק היה מבוסס על רעיונות סוציאליסטים שפירושם כלכלה ריכוזית, כל אמצעי הייצור בידי המדינה ולאדם אין זכות לשום יוזמה.

הרוסים הודיעו שלא יאפשרו את הכנסת המטע החדש לברלין היות וברלין נמצאת בשטח ההשפעה הרוסית ובתגובה ערכו מצור על מערב ברלין על ידי סגירת כל דרכי התחבורה היבשתית מברלין למערב גרמניה - מצור יבשתי. 2.5 מיליון תושבי ברלין המערבית ואנשי חיל הכיבוש של בעלות הברית עמדו בסכנת רעב, מחסור בפחם להסקה וניתוק קשרי הדואר אך בנות הברית דאגו לרכבת אווירית שהטיסה אליה אספקה.
במשך שנה נמשך המצר כשבסיומו באוקטובר 1949 הוכרזה ברלין המזרחית כבירתה של הרפובליקה הגרמנית הדמוקרטית (GDR). משלב זה החל טיפטוף הולך וגובר של מהגרים מהצד המזרחי של ברלין למערבה. בוקר בהיר אחד ב- 13 באוגוסט 1961, חומת ברלין הוצבה בהפתעה גמורה , במבצע צבאי שתחילתו היתה חסימת רחובות ההפרדה בין אזור השליטה הסובייטי לאמריקני במחסומי מתכת ובקונצרטינות תיל, וסופו - בניית חומת הבלוקים והבטון, וירי על-מנת להרוג את כל מי שניסה להימלט ממחנה ההסגר הסובייטי אל העולם החופשי.

טיפטוף המהגרים נעצר ובודדים הצליחו לעבור את החומה בחיים אל החופש במערב. היתה זו עליית מדרגה "במלחמה הקרה" שציינה את המאבק שהתנהל מסיום מלחמת העולם השנייה לתחילת שנות השמונים של המאה העשרים, בין ברית המועצות ובנות בריתה לארצות הברית ובנות בריתה. מאבק זה לא היה צבאי בעיקרו והתבטא בתחומי המדיניות העולמית והכלכלה. למרות חילוקי הדעות והמאבקים הדיפלומטיים, נמנעו שתי המעצמות, ממאבק צבאי ישיר.

עם נפילת מסך הברזל והתפוררותה של ברית המועצות נפתחו השערים בחומת ברלין, וב-9 בנובמבר 1989 נותצה החומה לרסיסים. אמנת האיחוד בין שתי הגרמניות קבעה את ברלין כבירתה הרשמית של גרמניה.
07.08.2009השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


בלובשטיין ( סלע ), רחל

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק