יום שלישי ג בכסלו, 21 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

כסא גלגלים הנשלט על ידי המוח

לפני כשבועיים התפרסמה בוואלה ידיעה אודות מדענים משוויץ וספרד שהצליחו לפתח רובוט שתנועותיו ניתנות לשליטה בכוח המחשב ומקווים ליישם ההמצאה על כסאות גלגלים.

המדענים, כך מסופר בכתבה, שוקדים בימים אלה על פיתוח כסא גלגלים הנשלט על ידי המוח. המדענים מקווים כי בתוך מספר שנים מועט יוכל להעניק הכסא עצמאות לאנשים הסובלים משיתוק קשה. המערכת כוללת קסדה ובה אלקטרודות, המונחת על ראשו של החולה. האלקטרודות מעבירות מסרים ושדרים מהמוח אל הכסא באמצעות קשר אלחוטי.

אמנם על הפיתוח הזה עובדים בשוויץ אך אחד המרכזים הגדולים לחקר המוח נמצא דווקא בישראל.

כשכל ענפי המדע התפתחו במהירות מדהימה, דווקא חקר המוח נשאר קצת מאחור ולא נעשו בו "קפיצות דרך" משמעותיות.

פרופסור עידן שגב מאוניברסיטת ירושלים סיפר בכנס בירושלים, שמשהו בדרך החשיבה האנושית שלנו, עוצר אותנו מפריצות דרך מדעיות בתחום הזה. מצד אחד הפסיכולוגים חוקרים את התנהגות האדם דרך המוח, מצד שני, הביולוגים חוקרים את המבנה של המוח ומערכות העצבים שבו ומצד שלישי, רופאים חוקרים את השפעת תרופות על המוח וכיצד המוח מתמודד עם פגיעות בו. ובכל זאת התחום לא התקדם מספיק, מה עושים?

באוניברסיטת ירושלים החליטו "לשבור" את המסגרות הידועות של תחומי הדעת (פסיכולוגיה, ביולוגיה...) ולהקים את "המרכז הבין-תחומי לחישוביות עצבית" בו סטודנטים מוכשרים מאד לומדים בתוכנית מיוחדת את כל התחומים הקשורים במוח: ביולוגיה, פסיכולוגיה, פרקים ברפואה, פיסיקה, הרבה מתמטיקה וכמובן שגם מחשבים.

רק ידע רחב שכזה יאפשר לחוקרים הצעירים לחשוב "אחרת" ולהביא לפריצת דרך בתחום אומר פרופסור שגב.

אחת מפריצות הדרך של השבועות האחרונים היא העובדה שאנו מסוגלים למשל לעקוב ולרשום בעזרת אלקטרודות את הזרם החשמלי שמופק בתאי המוח בזמן שאנו נזכרים באירוע מסוים. את הזרם הזה ניתן להעתיק במדויק, לחבר למוח אלקטרודות ולהפעילו שוב בכל רגע שנירצה.

ואז נוכל לראות במוחנו שוב ושוב למשל את הטיול בר מצווה שלנו לדיסני-לנד או לעורר כל אירוע אחר המאוחסן בתאי הזיכרונות שלנו.

חוקרים אחרים עוסקים בין השאר במעקב ורישום הזרמים החשמליים המופקים בזמן חשיבה על תנועה מסויימת בגופנו (הרי כל תנועת גוף שלנו מתחילה בחשיבה עליה במוח).
אם יצליחו, יתכן ונהיה מסוגלים להעביר שדרים אלה לאברי הגוף ולהזיזם גם במקרה שמערכת הקשר הטבעית מוח-השדרה, נפגע כמו אצל השחקן כריסטופר ריב.

מה שנותר לנו, הוא לאחל הרבה בריאות לסופרמן והרבה בהצלחה לחוקרים בירושלים.


המרכז לחישוביות עצבית-באנגלית

01.08.2003השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


מגריט, רנה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק